• "Dokończ historię..." - wyróżnienie w międzyszkolnym konkursie literackim
     • "Dokończ historię..." - wyróżnienie w międzyszkolnym konkursie literackim

     •  

          Informujemy, że w kwietniu 2022 r. Patrycja Niewiadomska, uczennica klasy VIII, otrzymała wyróżnienie w międzyszkolnym konkursie literackim "Dokończ historię..." za humorystyczne opowiadanie pt. "Powitanie w nowej szkole".

          Zachęcamy do lektury tej pracy w "Kąciku literackim" na stronie naszej szkoły, a autorce życzymy dalszych sukcesów!

       

      Ewa Szrepfer

       

    • Rajd rowerowy do Nadbrzeża
     • Rajd rowerowy do Nadbrzeża

     • Dnia 02.04.2022r. odbył rajd rowerowy do Nadbrzeża. W rajdzie wzięło udział 24 uczniów naszej szkoły pod opieką pań Renaty Rzepnickiej i Aleksandry Sosnowskiej-Kessler oraz rodziców. Powodem wyjazdu było upamiętnienie osób będących w obozach koncentracyjnych na terenie Wysoczyzny Elbląskiej w czasie II Wojny Światowej. Podczas ceremonii odbyło się uroczyste złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem. W następnej części rajdu uczestnicy udali się do świetlicy w Kamionku Wielkim na ciepłą zupę i herbatę. W tym czasie odbyły się konkursy: plastyczny oraz historyczny dla klas  4-6 i 7-8. Bogumił Daczkowski uczeń klasy 4 zajął 3 miejsce w konkursie historycznym w kategorii klas: 4-6, Magdalena Brzeska i Michał Cymański  z klasy 3b otrzymali wyróżnienia za udział konkursie plastycznym. 

      Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom rajdu za miło spędzony czas. 

      Judyta Gabiec

       

    • "Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022" - podsumowanie czwartego zadania
     • "Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022" - podsumowanie czwartego zadania

     •  

      W mijającym tygodniu uczniowie klas V "a" i "b" zmierzyli się z czwartym zadaniem w ramach szkolnego konkursu "Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022". Było to dyktando sprawdzające znajomość wyrazów z "rz", "ż", "ó", "u".

      Najwięcej punktów otrzymali następujący uczniowie (maksymalnie można było zdobyć 11 p.):

      kl. V "a"

      Izabella Szulc - 11 p.
      Wiktor Skowroński - 11 p.
      Nela Pawłowska - 10 p.
      Wojciech Chojnowski - 10 p.
      Martyna Chojnowska - 10 p.
      Wiktor Miszkowicz - 10 p.
      Bartosz Sierzputowski - 10 p.
      Sebastian Andryszczyk - 10 p.

      kl. V " b"

      Antoni Świerczyński - 11 p.
      Oliwier Bałdyga - 11 p.
      Wiktoria Gaj - 10 p.
      Luiza Lebioda - 10 p.
      Anna Sępka - 10 p.

      Gratulujemy!

      Ewa Szrepfer

       

      Źródło obrazka w nagłówku: https://kultura.tomice.pl/konkurs-stworz-dyktando/
    • Solidarni z Ukrainą
     • Solidarni z Ukrainą

     • Uczniowie z klasy 7a stworzyli galerię z własnoręcznie wykonanych obrazków wyrażających solidarność z Ukrainą. Zapraszamy wszystkich uczniów do wykonania obrazka do naszej galerii, można je tworzyć na kartce lub w programie graficznym. Gotowe prace proszę przesyłać na ola.kessler@sptolkmicko.szkola.pl

    • Dzień Kolorowej Skarpetki
     • Dzień Kolorowej Skarpetki

     •  

      21 marca to ważna data. Tego dnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa, często zwany Dniem Kolorowej Skarpetki. Duża część naszego szkolnego społeczeństwa nałożyła kolorowe skarpetki, po to, by pokazać, że nikt nie jest dziwny, jesteśmy po prostu różni, a to jedynie może uczynić nas jeszcze bardziej wyjątkowymi. Ta symboliczna data przypomniała o tym, że wszyscy powinniśmy dbać o równe szanse w społeczeństwie. W ten sposób mogliśmy okazać swoją solidarność oraz chęć zintegrowania się z osobami dotkniętymi trisomią chromosomu 21, czyli tymi, którzy mają trzeci dodatkowy chromosom w dwudziestej pierwszej parze.

      Niech więc 21 marca będzie świętem radosnym, kolorowym, pozbawionym barier, by dla każdego człowieka było miejsce i nikomu nie brakowało powodów do uśmiechu i radości! Okazujmy szacunek wszystkim, nie tylko tego dnia, ale i przez cały rok!

       

      U. Staszewska

    • Pierwszy Dzień Wiosny
     • Pierwszy Dzień Wiosny

     • Początek wiosny to radosny okres, który przynosi ze sobą wyjątkowe tradycje i obyczaje. Przyroda budzi się do życia i coraz więcej czasu spędzamy na powietrzu, co cieszy szczególnie dzieci.

      W poniedziałek, 21 marca 2022, oficjalnie obchodziliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w naszej szkole. W klasach pojawiły się wiosenne dekoracje, zaś na podwórku szkolnym nie zabrakło skrzynek ozdobnych z bratkami.

      Klasy I-III doskonale bawiły się na boisku szkolnym. Ruch na świeżym powietrzu sprawił uczniom wielką radość. Dzieci miały możliwość upieczenia smacznej kiełbaski.

      Jesteśmy przekonani, że starania naszych wspaniałych uczniów sprawią, że wiosna zawita do nas na dobre.

      U. Staszewska

    • Dzień Liczby Pi
     • Dzień Liczby Pi

     • 14 marca liczba Pi obchodzi swoje święto. Liczba π lub ludolfina, to stała matematyczna, która określa stosunek długości obwodu koła, do długości jego średnicy. Zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi jej przybliżoną wartość.

      W naszej szkole również obchodziliśmy to ważne święto. Uczniowie przyłączyli się do świętowania, przygotowując plakaty promujące „Dzień Liczby Pi”. Podczas zajęć matematycznych uczniowie dowiedzieli się ważnych informacji i ciekawostek o liczbie Pi. 

      Podczas zajęć z innowacji pedagogicznej ,,Rachmistrz Kulinarny” uczniowie przygotowywali własnoręcznie pizzę. Najpierw przyglądali się jak robi się ciasto, a potem każdy, pod okiem nauczycielek, wykonał dla siebie pizzę i dekorował ją według własnego pomysłu. Na każdej pizzy widniała postać solenizantki dzisiejszego dnia tj. liczba Pi.

      Uczniowie, jak zawsze, chętnie uczestniczyli w zajęciach. Towarzyszyło temu dużo emocji i zabawy!

      Święto Pi, niewątpliwie, miało walory dydaktyczne, ale był to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia.

       

      U. Staszewska

    • Konkurs Ekologiczny ,,Dbam o to, co mam”
     • Konkurs Ekologiczny ,,Dbam o to, co mam”

     • Celem konkursu jest przede wszystkim zmiana świadomości, stylu życia i codziennych nawyków poprzez zbieranie odpadów w zamieszkiwanej przez siebie okolicy. Pierwszym elementem jest dostrzeżenie problemów odpadów. Drugim natomiast pokazanie, jak prostymi działaniami można to zmieniać. Im więcej osób w różnorodny sposób będzie brało udział w konkursie, tym większy sukces naszej akcji.


      Aby wziąć udział w konkursie, należy:

      • wypełnić formularz uczestnictwa,

      (czy to będzie praca indywidualna, czy zbiorowa, każdy Rodzic / Opiekun prawny wypełnia formularz swojego dziecka)

      • za pośrednictwem aplikacji Messenger przesłać trzy zdjęcia do organizatorów                                                    (U. Staszewska/ J. Franciuk):

      - przestawiające miejsce przed sprzątaniem,

      - przedstawiające miejsce po sprzątaniu,

      - przedstawiające uczestników ze wszystkimi zebranymi śmieciami.

      Uczestnikami naszego konkursu mogą zostać:

      • Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Tolkmicku wraz z Rodzicami lub Opiekunami prawnymi zamieszkującymi na obszarze działania, którzy ukończyli 18 rok życia, posiadają pełną zdolność do czynności prawnych i zapoznali się z niniejszym Regulaminem i zaakceptowali jego treść.
      • Organizator przewiduje pracę indywidualną lub pracę w zbiorową (maksymalnie 4 osoby) 
      1. terminy

      Na zgłoszenia konkursowe czekamy od 11.03.2022 r. do 15.03.2022 r.

      Czas trwania konkursu od 16.03 2022 r. do 30.03.2022 r.

      Uwaga!

      Zebrane odpady trzeba pozostawić w jednym z następujących punktów:

      • punkt nr 1 – ul. Szkolna 20 (na przeciwko bramy wjazdowej, przy słupie)
      • punkt nr 2 – ul. Sportowa 3 (pod bramą składowiska odpadów segregowanych)

      Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie.

      U. Staszewska

      J. Franciuk

      regulamin_konkursu_ekologicznego.pdf

      ​​​​​​​

      Źródło obrazka w nagłówku: https://sp3.sierpc.pl/xvii-edycja-konkursu-ekologicznego-mazowieckie-krajobrazy-dla-uczniow-szkol-podstawowych-z-terenu-wojewodztwa-mazowieckiego/37949/konkurs-ekologiczny/


    • Dzień Kobiet
     • Dzień Kobiet

     •  

      W polskim kalendarzu sporo jest dni, które bywają okazją do miłych spotkań czy gestów,  a spośród nich wszystkich taką szczególną datą jest na pewno Dzień Kobiet. Wewnątrz naszej szkolnej społeczności, chłopcy zawsze starają się pamiętać o tym dniu.  W tym roku było podobnie. Wszystkie kobietki małe i duże czuły się dziś wyjątkowo. Śmiechu było, co nie miara, a dzień upłynął w miłej atmosferze. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tak miłego dnia, a kochanym Paniom raz jeszcze składamy moc najserdeczniejszych życzeń. Obyście spełniły wszystkie swoje marzenia i zarażały nas optymizmem każdego dnia.

       

      U. Staszewska

    • Granty PPGR - wniosek gminy zaakceptowany
     • Granty PPGR - wniosek gminy zaakceptowany

     • Wniosek Gminy Tolkmicko złożony w ramach konkursu grantowego Programu Cyfrowa Gmina – Wsparcie dzieci z rodzin popegeerowskich w rozwoju cyfrowym –„Granty PPGR” został pozytywnie oceniony i oczekuje na podpisanie umowy grantowej.

      W naborze prowadzonym przez Urząd Miasta i Gminy Tolkmicko, uprawnieni Mieszkańcy, zainteresowani otrzymaniem sprzętu komputerowego dla swoich dzieci, złożyli prawidłowo 87 wniosków.

      Jednocześnie informuję, że Urząd Miasta i Gminy Tolkmicko w imieniu mieszkańców, którzy fizycznie nie posiadali dokumentu potwierdzającego zatrudnienie krewnego w PGR, wystąpił do archiwum Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o potwierdzenie ww. faktu. Niestety do dnia dzisiejszego nie uzyskano informacji zwrotnej, stąd też decyzją Centrum Projektów Polska Cyfrowa oświadczenia wnioskodawców, którzy nie mieli potwierdzonego faktu zatrudnienia krewnego w PGR, nie mogły zostać rozpatrzone pozytywnie.

      W ramach projektu w Gminie Tolkmicko sfinansowany zostanie zakup sprzętu na łączną kwotę ponad 383 tys. zł. Po podpisaniu umowy grantowej Gmina przystąpi do prac przetargowych w celu wyboru dostawcy sprzętu.

      Lista osób, które otrzymają grant jest dostępna w sekretariacie urzędu pod nr tel. 55231-61-21

      Szczegółowe informacje pod nr tel. 55231-61-21 wew. 15 w godz. 13:00-15:00.

    • Karnawał w naszej szkole
     • Karnawał w naszej szkole

     • Karnawał to czas pełen kolorów, radosnych dźwięków i zabaw.

      Dawniej nazywany był zapustami. To czas zimowych balów, czas radości i zabawy. Obchodzi się go w wielu częściach świata, jednakże w każdym kraju świętuje się go nieco inaczej.

      Dnia 25 lutego 2021 roku w naszej szkole odbył się długo wyczekiwany ,,Dzień Przebierańców”. Uczniowie klas I-III przybyli do szkoły w pięknych, kolorowych, bajkowych, ale nie tylko, strojach. Na korytarzach szkolnych można było spotkać księżniczki, biedronki, wróżki, rycerzy, piratów, czy policjantów. Nie sposób zliczyć i wymienić wszystkich postaci. Podczas przerw wszystkie dzieci wesoło się bawiły, a uśmiech nie znikał im z twarzy.

      Udział w zabawie dostarczył wszystkim wiele radości, przyjemności i niezapomnianych chwil, które na długo pozostaną w pamięci.

      U. Staszewska

       

    • Tłusty czwartek
     • Tłusty czwartek

     •  

      Tłusty czwartek to najsłodszy i najbardziej kaloryczny dzień w roku. Jest on zwiastunem końca karnawału. Tradycja mówi, że tego dnia trzeba zjeść choćby jednego pączka, bowiem jest to gwarancją pomyślności w obecnym roku.

      W naszej szkole, dzięki hojności Rodziców, tłusty czwartek minął na słodko - z pysznymi, lukrowanymi pączkami, faworkami i oponkami.  Wszystkie słodkości błyskawicznie znikały z talerzy, co świadczy o tym, jak były pyszne! Zakończenie karnawału było więc nie tylko udane, ale też smaczne.

      To był niesamowicie słodki dzień w naszej szkole!


      U. Staszewska

              

    • „Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022” – trzecie zadanie (podsumowanie)
     • „Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022” – trzecie zadanie (podsumowanie)

     • W poniedziałek 21.02.2022 r. uczniowie klas V "a" i V "b" zmierzyli się z trzecim zadaniem konkursowym, które sprawdzało znajomość wybranych tekstów literackich z I semestru.

         Najwięcej punktów zdobyli następujący uczniowie (maksymalnie można było uzyskać 13 p.):

      kl. V "a"

      Maciej Janowicz - 11 p.
      Aleksandra Siemaszko - 9 p.
      Izabella Szulc - 9 p.
      Filip Franciuk - 9 p.
      Lena Jernat - 8 p.
      Nela Pawłowska - 8 p.

      kl. V "b"

      Claudia Jarzyna - 8 p.
      Oliwier Bałdyga - 8 p.


                                                                                                   Ewa Szrepfer
       

    • Urodziny Mikołaja Kopernika
     • Urodziny Mikołaja Kopernika

     • W dniu 19 lutego 2022r. obchodzimy 549 rocznicę urodzin patrona naszej szkoły Mikołaja Kopernika. Jest to więc dobry czas, aby przypomnieć  sobie historię tego wyjątkowego w dziejach ludzkości człowieka.

      Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 w Toruniu – polski prawnik, urzędnik, dyplomata, lekarz i niższy duchowny katolicki, doktor prawa kanonicznego, zajmujący się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią. Bywa też nazywany fizykiem i filozofem.

      Kopernik jest najbardziej znany jako astronom – twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego i prawdopodobnie pierwszy heliocentryk w Europie od czasów starożytnej Grecji. Autor dzieła "De revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich") przedstawiającego szczegółowo jego wizję Wszechświata. Prace Kopernika dokonały przełomu i wywołały jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych, nazywaną przewrotem kopernikańskim.

      W uznaniu wybitnych zasług Mikołaja Kopernika na polu astronomii, dzień jego urodzin, wyznaczono jako Dzień Nauki Polskiej.

      (źródło tekstu: pl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82aj_Kopernik)
      Źródło obrazka w nagłówku:
      https://www.google.pl/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fradioradom.pl%2Fmikolaj-kopernik-opowiesc-o-zyciu-i-dziele-nowa-wystawa-w-malczewskim%2F&psig=AOvVaw1cJ6pJovXzeFt6Nuy_Od0L&ust=1645353763234000&source=images&cd=vfe&ved=0CA0Q3YkBahcKEwj48InLyov2AhUAAAAAHQAAAAAQAw

    • „Mistrz Lekkiego Pióra 2021/2022 – podsumowanie trzeciego zadania
     • „Mistrz Lekkiego Pióra 2021/2022 – podsumowanie trzeciego zadania


     •      W piątek 11.02.2022 r. uczniowie klasy VIII zmierzyli się z trzecim zadaniem pisemnym w ramach konkursu "Mistrz Lekkiego Pióra 2021/2022". Ponownie redagowali rozprawkę, udowadniając słuszność twierdzenia wybranego przez siebie autora (Albert Einstein, Romain Gary, Michel de Montaigne).

            Najwięcej uczniów wybrało następującą myśl: "Nie można pytać życia o sens, można mu tylko samemu sens nadać" (Romain Gary). W rozważaniach musieli odwołać się do dwóch tytułów spośród lektur: "Dziady cz. II" i "Świtezianka" A. Mickiewicza, "Mały Książę" A. de Saint-Exupery'ego.

      Najwięcej punktów otrzymały następujące osoby (po 13/18 p.):

      1. Emilia Daczkowska
      2. Aniela Podborowska
      3. Marcel Siekierko

            Na stronie naszej szkoły w zakładce "Okiem ucznia" ("Kącik literacki") ukażą się wkrótce fragmenty najlepszych prac.
                                                                                               
                                                                                                 Ewa Szrepfer

       

      Żródło obrazka w nagłówku:https://lunares.pl

                                                                                                                                                                                      
       

    • Przedstawiamy naszych najlepszych uczniów w I semestrze
     • Przedstawiamy naszych najlepszych uczniów w I semestrze

     • Przedstawiamy naszych najlepszych uczniów, którzy w pierwszym semestrze w roku szkolnym 2021/22 uzyskali najwyższe  wyniki  w nauce oraz osiągnęli wysoką ocenę z zachowania.

      Uczniowie z klas I – III są wypisani w porządku alfabetycznym.

      Kl. I

      1. Brzeziński Alan

      2. Chmielewska Maja

      3. Gaj Filip

      4. Kurszewski Marcel

      5. Mikołajczyk Filip

      6. Miszkowicz Maria

      7. Ostrowska Kornelia

      8. Podgórski Alex

      9. Sierzputowski Wojciech

      10. Ulidowska Lena

       

      Kl. II

      1. Charyton Jan

      2. Chiliński Jan

      3. Greń Nikola

      4. Jernat Liliana

      5. Machciński Kajetan

      6. Maćkiewicz Kacper

      7. Mnich Jakub

      8. Niemiec Aleks

      9. Podborowska Natalia

      10. Sidor Oliwier

      11. Szulc Mateusz

      12. Wilczyński Marcin

       

      Kl. III A

      1. Sparzak Dominik

      2. Starostecka Weronika

      3. Stepnowska Zofia

       

      Kl. III B

      1. Brzeska Magdalena

      2. Cymański Michał

      3. Feszak Adam

      4. Janowicz Maja

      5. Kluczkowska Nikola

      6. Szlitter Nel

      7. Wiśniewski Kamil

      8. Wrycza Laura

      9. Zagaja Jakub

       

      Klasa 4

       

      Uczeń                                                        Średnia ocen      Zachowanie                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

      Siemaszko Szymon                                         5,64                bardzo dobre

       

      Daczkowski Bogumił                                        5,55                bardzo dobre

       

      Miszkowicz Nadia                                             5,36                wzorowe

       

      Stypułkowski Szymon                                       5,36                bardzo dobre

       

      Brzeski Sebastian                                             5,27                bardzo dobre

       

      Prądzyńska Anna                                              5,18                bardzo dobre

       

      Nowicka Oliwia                                                  4,91                 dobre

       

      Godlewski Aleksander                                       4,73                 bardzo dobre

       

      Guzy Natalia                                                      4,73                  bardzo dobre

       

      Klasa 5a

      Szulc Izabella                                                    5,42                    wzorowe

       

      Rogowska Michalina                                         5,33                     wzorowe

       

      Siemaszko Aleksandra                                      5,33                     wzorowe

       

      Janowicz Maciek                                               5,08                     wzorowe

       

      Sierzputowski Bartosz                                       5,08                     wzorowe

       

      Franciuk Filip                                                     5,00                      wzorowe

       

      Pawłowska Nela                                                4,83                      wzorowe

       

      Lebioda Luiza                                                    5,00                      wzorowe

       

      Sparzak Weronika                                             4,83                      wzorowe

       

      Klasa 6

      Laurukievich Hanna                                          4,92                       wzorowe

       

      Klasa 7a

      Gabiec Judyta                                                  5,71                         wzorowe

       

      Gronkowska Karolina                                       5,71                         wzorowe

       

      Staszewski Konrad                                          5,50                          wzorowe

       

      Klasa 7b

      Wiszowaty Miłosz                                             4,79                          wzorowe

       

      Klasa 8

      Niewiadomska Patrycja                                    5,21                          wzorowe

       

      Cymańska Oliwia                                             5,07                           wzorowe

       

      Podborowska Aniela                                        4,93                            wzorowe

       

      Daczkowska Emilia                                          4,79                           bardzo dobre