• Współpraca z rodzicami…

     • Uczniowie klasy III biorą udział w uroczystościach i konkursach organizowanych na różnych szczeblach.

      Pomocą w przygotowaniach do wielu z nich służą nam RODZICE. Jest mi bardzo miło, że są osoby, które pozytywnie ustosunkowują się do naszych potrzeb i działań, m.in. pomoc podczas wyjazdów klasowych, przygotowaniach do Pucharu Tymbarka, wykonaniu pomocy do przedstawień (np. przebrania i  kamera do występów na Dzień Babci i Dziadka) i inne.

      W  lutym, dzięki pomocy rodziców, wykonana została PALMA WIELKANOCNA na konkurs powiatowy organizowany przez Parafię w Tolkmicku, przy której bardzo pomogła nam pani Aleksandra Szagała. W kategorii Szkół Podstawowych nasza palma zdobyła II miejsce.

      Kolejną pracą wykonaną w szkole jest lampa z surowców wtórnych na Sejmik Ekologiczny w Milejewie. Pani Ewelina Podborowska zaproponowała wykonanie jej z butelek po napojach a dzieci w klasie pomagały w realizacji zadania.

      Jestem wdzięczna za poświęcony czas i okazaną pomoc.

     • Wyjazd na przedstawienie pt. „Doktor i jego zwierzęta”

     • 8 kwietnia uczniowie klas II i III pojechali do Elbląga na przedstawienie przygotowane przez Naradowy Teatr Edukacji z Wrocławia pt. „Doktor i jego zwierzęta” na podstawie książki H. Loftinga „Doktor i jego zwierzęta”.

       „Był sobie kiedyś doktor…

      na pozór niczym nie różnił się od innych lekarzy, poza jednym rozumiał mowę zwierząt. Tak można by rozpocząć naszą kolejną wycieczkę do niezwykłej krainy wyobraźni, jaką jest teatr…

       W tym sezonie postanowiliśmy zwrócić uwagę naszych młodych widzów na stworzenia, które mieszkają tuż obok nas, a o ich istnieniu często zapominamy. Zwierzęta, bo o nich mowa, to istoty piękne, wrażliwe i szczere. Obserwując je uważnie sami możemy się wiele nauczyć”- tak piszą o sobie twórcy przedstawienia.

       

       

      http://www.narodowyteatredukacji.pl/repertuar/doktor-i-jego-zwierzeta/

      Opracowała: J. Sadowska

     • Wysoczyzna Elbląska jest mi bliska…

     • W ramach współpracy z Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej  dnia 5 kwietnia 2024 r. uczniowie klasy III spotkali się z panią Martą Piekarską, która w interesujący sposób przedstawiła ciekawostki związane z terenem oraz faunę i florę naszej małej OJCZYZNY.

      Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się gry i zabawy przyrodnicze, w które mogli się bawić. Uczniowie chętnie grali w memory, układali klocki, itp. Wszystkie zadania związane były z naszą krainą.

      Pani Marta zachęciła uczniów do wzięcia udziału w VIII Międzynarodowym Spisie Gniazd Bociana białego 2024.

      Spotkanie odbyło się w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „KLASA W TERENIE”.

      Opracowała: J. Sadowska

     • Jesteśmy neuroróżnorodni…

     • Z okazji Międzynarodowego dnia Książki dla Dzieci i Światowego Dnia Świadomości Autyzmu* uczniowie klasy III dnia 4 kwietnia 2024 r. zostali zaproszeni do Biblioteki Publicznej w Tolkmicku.

      Z tej okazji wspólnie czytana była książka pt. "Czarna Owieczka " Jana Grabowskiego.

      Po powrocie do klasy przeprowadzono pogadankę nt. autyzmu.

      Poszerzenie wiedzy nt. spektrum autyzmu pozwoli lepiej zrozumieć odmienne zachowania i zareagować adekwatnie do sytuacji. Zwiększenie świadomości pozwala kształtować odpowiednie postawy i zachowania w stosunku do tych osób, a także zmieniać sposób ich postrzegania w społeczeństwie.

       

      *Dzień ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem.

      Opracowała: J. Sadowska

       

     • KONKURS REGIONALNY „NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ 2024” ROZSTRZYGNIĘTY

     • 24 marca 2024 r. w Niedzielę Palmową ogłoszono wyniki piętnastej edycji Konkursu Regionalnego „NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ 2024”. Palmy musiały zostać wykonane tylko z surowców naturalnych. Z  naszej placówki w rywalizacji wzięło udział kilka klas.

            W kategorii szkół podstawowych werdykt jury był następujący:

      I MIEJSCE

      Klasa V „a” z Rodzicami

      II MIEJSCE

      Klasa III

      II MIEJSCE

      Klasa VI

      III MIEJSCE

      Klasa VII „b”

            Każdy uczestnik otrzymał atrakcyjną nagrodę.

      Gratulujemy!

      Ewa Szrepfer

     • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

     • 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest „Światowy Dzień Świadomości Autyzmu”. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu. W geście wsparcia, akceptacji i zrozumienia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, tego dnia cały świat zapala się na niebiesko.

      Klasa I ,,b” również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami z autyzmem. Z uwagi na to, że w tym roku dzień przypadł w okresie świątecznym, wydarzenie to obchodziliśmy 3-go kwietnia. W naszej szkole również nie zabrakło niebieskich akcentów i symboli Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

      Tego dnia pierwszoklasiści przyszli do szkoły ubrani w kolorze niebieskim. W klasie zorganizowano zajęcia poświęcone tematyce autyzmu.  Uczniowie uczestniczyli w pogadance i uświadomili sobie, że osoby ze spektrum autyzmu, chociaż wyglądają zupełnie zwyczajnie, to odbierają świat inaczej niż większość z nas.

      Poznanie potrzeb osoby z autyzmem i jego odmienności może stać się początkiem wspaniałej relacji. Należy nadmienić, iż wrażliwość oraz otwartość na drugiego człowieka to wartości nieocenione.

       

      Opracowała:

      U. Staszewska

     • Apel porządkowy klas I-III

     • Dnia 26.03.2024 w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Tolkmicku odbył się apel młodszej grupy wiekowej tj. klas I-III. Podczas apelu Pani Dyrektor Anetta Gulbertowicz oraz Pani Wicedyrektor Renata Rzepnicka przekazały dzieciom kluczowe informacje na temat zachowania uczniów na terenie szkoły oraz poza nią.  Nawiązano także do przestrzegania ładu i porządku w budynku szkolnym. Poruszono kwestię kultury osobistej. Zwrócono uwagę, że o kulturze człowieka świadczy sposób, w jaki się odnosi do innych ludzi – czy potrafi się ukłonić, powiedzieć: „Dzień dobry”, ,,Przepraszam”, ,,Dziękuję”.

      Podczas apelu Dyrekcja podziękowała wszystkim uczniom i ich rodzinom za zaangażowanie się w akcję charytatywną - zbiórka słodyczy dla Domu Dziecka ,,Słoneczne Wzgórze" oraz ,,Promyk" we Fromborku. W czasie spotkania nastąpiło podsumowanie przez Panią Jolantę Sadowską Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego Leon.

      Pani Dyrektor i Pani Wicedyrektor przypomniały uczniom o zbliżającej się przerwie świątecznej.

      Na zakończenie Pani Dyrektor Anetta Gulbertowicz oraz Pani Wicedyrektor Renata Rzepnicka złożyły najserdeczniejsze życzenia z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych dla całej społeczności szkolnej.

       

      Opracowała:

      U. Staszewska

     • Pierwszy Dzień Wiosny

     • Wiosna to czas , kiedy wszystko budzi się do życia, a świat z dnia na dzień robi się kolorowy. 21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. Uczniowie naszej szkoły, mimo niepogody  pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Wszyscy czekali na ten dzień z niecierpliwością, bo wiedzieli, że w tradycji szkoły, Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób. Z okazji rozpoczęcia się kalendarzowej wiosny, wychowawcy przygotowali dla uczniów moc atrakcji. Było szkolne kino, zajęcia plastyczno – matematyczne, zajęcia językowe, kebab oraz pizza.

      Po tak mile spędzonym czasie, w uczniach obudziła się nadzieja, że wiosna zawita do nas bardzo szybko.

      Opracowała:

      U. Staszewska

       

     • Dzień Kolorowej Skarpetki

     • 21 marca to ważna data. Tego dnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa, często zwany Dniem Kolorowej Skarpetki. Duża część naszego szkolnego społeczeństwa nałożyła kolorowe skarpetki, po to, by pokazać, że nikt nie jest dziwny, jesteśmy po prostu różni, a to jedynie może uczynić nas jeszcze bardziej wyjątkowymi. Ta symboliczna data przypomniała o tym, że wszyscy powinniśmy dbać o równe szanse w społeczeństwie. W ten sposób mogliśmy okazać swoją solidarność oraz chęć zintegrowania się z osobami dotkniętymi trisomią chromosomu 21, czyli tymi, którzy mają trzeci dodatkowy chromosom w dwudziestej pierwszej parze.

      Niech więc 21 marca będzie świętem radosnym, kolorowym, pozbawionym barier, by dla każdego człowieka było miejsce i nikomu nie brakowało powodów do uśmiechu i radości! Okazujmy szacunek wszystkim, nie tylko tego dnia, ale i przez cały rok!

       

      Opracowała:

      U. Staszewska

    • Powiatowe Rozgrywki w Piłkę Siatkową
     • Powiatowe Rozgrywki w Piłkę Siatkową

     • W dniu 18 marca 2024r w Gronowie Elbląskim w ramach Igrzysk Sportowych Dzieci, odbyły się Powiatowe Rozgrywki w Piłkę Siatkową.W rozgrywkach wzięło udział sześć drużyn z powiatu elbląskiego: Szkoła z Gronowa Elbląskiego, Młynar, Pilony, Godkowa, nr 1 z Pasłęka i szkoła z Tolkmicka.Drużyna z naszej szkoły, którą reprezentowali:Sebastian AndryszczykDominik SparzakPiotr PodborowskiSzymon SiemaszkoBogumił DaczkowskiAdam UlidowskiKevin DutkiewiczZajęła I miejsce. Gratulujemy!!!

    • „Mistrz Lekkiego Pióra 2023/2024” – wyniki po trzecim zadaniu
     • „Mistrz Lekkiego Pióra 2023/2024” – wyniki po trzecim zadaniu

     •  

           Na początku marca bieżącego roku siódmoklasiści zmierzyli się z trzecim zadaniem w ramach rocznego konkursu „Mistrz Lekkiego Pióra 2023/2024”.

           Napisali list do bohatera „Balladyny” Juliusza Słowackiego i „Zemsty” Aleksandra Fredry.  Musieli przy tym pamiętać o wyznacznikach tej formy wypowiedzi, wykazać się dobrą znajomością lektury, charakteru postaci i motywów jej postępowania.

           Najlepiej poradzili sobie z tym zadaniem następujący uczniowie (można było zdobyć maksymalnie 13 punktów):

      KLASA VII „A”

      Izabella Szulc – 11 p.

      Michalina Rogowska – 10 p.

      Maksymilian Uhryn – 10 p.

      Bartosz Sierzputowski – 10 p.

      KLASA VII „B”

      Michalina Zbiciak – 10 p.

      Oliwier Bałdyga – 10 p.

           Obszerne fragmenty najciekawszych prac zostały opublikowane w zakładce „Okiem ucznia” ( „Kącik literacki”).

      Gratulujemy!

      Ewa Szrepfer

       

    • Lektura na przerwę wielkanocną
     • Lektura na przerwę wielkanocną

     • Hejka!

      Chciałabym Wam polecić moją ulubioną dylogię ,, Look '' o tytułach ,, Look at Me Princess '' i ,, Look at Me Princess 2 ''  Aleksandry Nil.

      Leila Harrinson i Rihan Taylor od dziecka są przyjaciółmi. Jednak ta zażyła relacja nie podoba się ich rodzicom. Państwo Taylorowie i Harrinsonowie się nienawidzą, zrobią wszystko, żeby ich dzieci się nie spotykały. Jednak nastolatkowie nie przestają się widywać, a Rihan z czasem odkrywa, że Leila jest dla niego kimś więcej niż przyjaciółką. Ale wkrótce dziewczyna łamie mu serce, dając jasno do zrozumienia, że ona nie odwzajemnia jego uczuć. Rihan jest wściekły i postanawia zerwać przyjaźń. Niedługo potem wyjeżdża z miasta na dwa lata. Kiedy wraca, relacja obojga jest jeszcze bardziej naładowana nienawiścią niż tuż po rozstaniu. Chłopak nie ukrywa, że nie znosi dawnej przyjaciółki. Jednak nie ma pojęcia, że dla Leili zmieniło się wszystko, również uczucia.

      Ta powieść jest debiutem. Sądziłam, że większość takich książek może być dobra, ale nie wspaniała!

      Jak już wspominałam, jest to moja ulubiona dylogia. Pokochałam historię Leili i Rihana, osobowość

      bohaterów, wprowadzony wątek friends to enimens, enimens to lovers oraz styl pisania autorki.

      Nie mogłam oderwać się od tej książki.

      Historia tych dwóch bratnich dusz mnie wzruszyła. Jest mądra, uczy, jak kochać, radzić sobie z problemami

      w prawdziwym życiu, toksycznymi relacjami.

      Pozdrawiam

      Nadia Miszkowicz, kl. VI

     • Dzień liczby Pi

     •     14 marca liczba Pi obchodzi swoje święto. Liczba π lub ludolfina, to stała matematyczna, która określa stosunek długości obwodu koła, do długości jego średnicy. Aktualny rekord dokładności zapisu liczby Pi to ponad 22 biliony cyfr po przecinku. Wynik pochodzi z listopada 2016 roku. 

             W naszej szkole również obchodziliśmy to ważne święto - uczniowie przyłączyli się do świętowania, rozwiazując stacje zadaniowe "Matematyczna opowieść o piesku Pi", matematyczny ESCAPE Book. Uczniowie dowiedzieli się ważnych informacji i ciekawostek o liczbie Pi, usłyszeli też jak brzmi liczba Pi. Przekonali się również, że liczba Pi to rzeczywiście stosunek obwodu koła do jego średnicy - w tym celu mierzyli obwody oraz średnice dużych i małych okręgów, a następnie wykonywali odpowiednie dzielenie. Towarzyszyło temu dużo emocji, zabawy i zdumienia! W ramach zabawy wymyślano jak największą ilość wyrazów, w których ukryte zostało Pi.

             Święto Pi, niewątpliwie, miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia.

       

      Opracowała:

      Justyna Franciuk

      Urszula Staszewska

    • "Mistrz Ortografii Klas V - VI 2023/2024" - wyniki po piątym zadaniu
     • "Mistrz Ortografii Klas V - VI 2023/2024" - wyniki po piątym zadaniu

     • W minionym tygodniu uczniowie klas V i VI zmierzyli się z piątym zadaniem konkursowym w ramach rocznej rywalizacji o tytuł "Mistrza Ortografii 2023/2024".

      Tekst dyktanda tworzyły fragmenty opowiadań z dziejów Polski Kazimierza Szymeczki "A to historia".

      Historynek, Wierszynek i Militarek lubią się kłócić. A mają o co – z końcu jest wiele faktów w historii Polski (od pradziejów po współczesność), o które można się spierać do rana. A że bystre z nich mole książkowe, złośliwe i dowcipne – to dobrze się te utarczki czyta.

      Warto sięgnąć po pozycję, która o historii mówi inaczej niż podręczniki szkolne.

      Piąte zadanie konkursowe sprawdzało umiejętność pisowni wyrazów z „ch” i „h”. Maksymalnie można było otrzymać 75 punktów.

      Najwięcej punktów zdobyli następujący uczniowie:

      I MIEJSCE:

      Sebastian Brzeski, kl. VI – 70 p.

      II MIEJSCE:

      Zofia Stepnowska, kl. V a" – 66 p.

      Laura Wrycza, kl. V "b" - 66 p.

      Wiktor Sarapkiewicz, kl. V "a" - 65 p.

      III MIEJSCE:

      Weronika Starostecka, kl. V "b" - 64 p.

      Jakub Chojnowski, kl. VI - 63 p.

      Bogumił Daczkowski, kl. VI - 63 p.

      Anna Prądzyńska, kl. VI – 63 p.

      IV MIEJSCE

      Wojciech Prusecki, kl. V "a" - 61 p.

      Szymon Siemaszko, kl. VI - 61 p.

      Julia Idzikowska, kl. V "a" - 60 p.

      Szymon Stypułkowski, kl. VI - 60 p.

      Gratulujemy wszystkim finalistom i życzymy powodzenia przy następnym zadaniu!

      Organizatorzy

      Ewa Szrepfer, Aleksandra Sosnowska-Kessler

     • Dzień Kobiet

     • „Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen. Wszystkie kobiety, panie i matki, w dniu tym dostają pachnące kwiatki.”

       

      8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. W tym pięknym dniu, jak co roku, było czuć w naszej szkole uroczystą atmosferę. Nasi panowie oraz chłopcy zachowali się jak prawdziwi dżentelmeni. Każda z Pań na powitanie otrzymała kwiaty oraz małe upominki, dzięki którym każda z nich mogła poczuć się wyjątkowo. Z kobiecych twarzy uśmiech nie schodził przez calutki dzień.

      Serdeczne podziękowanie dla Rady Rodziców za pamięć i słodkie upominki.

       

      Opracowała:

      U. Staszewska

     • Spotkanie z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji w Elblągu

     • W czwartek, 7 marca 2024r. odbyło się w ramach doradztwa zawodowego spotkanie  klas siódmych i ósmej z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji w Elblągu. Spotkanie dotyczyło nowego rodzaju służby wojskowej, jakim jest Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa. Podczas prezentacji omówiono różnorodne ścieżki kariery wojskowej, zarówno zawodowej, jak i cywilnej. Uczniowie poznali także proces rekrutacji, wymagania dotyczące kwalifikacji wojskowej oraz miejsca, gdzie mogą złożyć wniosek o wstąpienie do służby.

      To wydarzenie było doskonałą szansą dla młodych ludzi, którzy zastanawiają się nad przyszłością zawodową, aby odkryć potencjał, jaki oferuje służba wojskowa. W trakcie spotkania uczniowie mogli zgłębić wiedzę na temat różnych możliwości służby w Wojsku Polskim oraz znaleźć inspirację do podjęcia tego ważnego kroku w ich życiu zawodowym.

       

      Opracowała:

      J. Franciuk

      U. Staszewska

     • Nocowali w szkole...!

     • Dnia 16.02.2024 roku klasa Vb nocowała w szkole.

      Co robili? 

      • grali w planszówki,
      • jedli pizzę,
      • grali w kosza, piłkę nożną,
      • oglądali filmy,
      • INTEGROWALI SIĘ.

      I kto by pomyślał, że pobyt w szkole w piątkowy wieczór sprawi im tyle radości!

       

      Katarzyna Konwent
      wychowawca klasy Vb

    • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
     • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

     • W związku z przypadającym 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego w klasach V "a", VI, VII i VIII na lekcjach języka polskiego został przeprowadzony test diagnozujący kompetencje językowe uczniów pod hasłem "Czy mówisz poprawnie?".

      Język polski jest jednym z najtrudniejszych języków świata. Różne zagwostki językowe stały się również wyzwaniem dla uczniów, szczególnie starszych klas.

      Miejmy nadzieję, że zniknie chociaż część typowych błędów językowych popełnianych na co dzień przez naszych uczniów.

      Za rozwiązanie wszystkich zadań można było otrzymać 16 punktów.

      W KATEGORII KLAS V - VI najwięcej punktów (ujęcie procentowe) otrzymały następujące osoby:

      Natalia Guzy, kl. VI - 81%

      Jakub Chojnowski, kl. VI - 75%

      Mateusz Siemaszko, kl. VI - 75%

      Bogumił Daczkowski, kl. VI - 75%

      Dominik Sparzak, kl. V "a" - 75%

      Julian Zuchniewski, kl. V "a" - 75%

      W KATEGORII KLAS VII - VIII zadania okazały się dla uczniów bardzo trudne - oto najwyższe wyniki:

      Filip Franciuk, kl. VII "a" - 56%

      Izabella Szulc, kl. VII "a" - 50%

      Weronika Sparzak, kl. VII "b" - 50%

      Szymon Szulc, kl. VII "b" - 50%

      Ewa Szrepfer