• Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
     • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

     • W związku z przypadającym 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego w klasach V "a", VI, VII i VIII na lekcjach języka polskiego został przeprowadzony test diagnozujący kompetencje językowe uczniów pod hasłem "Czy mówisz poprawnie?".

      Język polski jest jednym z najtrudniejszych języków świata. Różne zagwostki językowe stały się również wyzwaniem dla uczniów, szczególnie starszych klas.

      Miejmy nadzieję, że zniknie chociaż część typowych błędów językowych popełnianych na co dzień przez naszych uczniów.

      Za rozwiązanie wszystkich zadań można było otrzymać 16 punktów.

      W KATEGORII KLAS V - VI najwięcej punktów (ujęcie procentowe) otrzymały następujące osoby:

      Natalia Guzy, kl. VI - 81%

      Jakub Chojnowski, kl. VI - 75%

      Mateusz Siemaszko, kl. VI - 75%

      Bogumił Daczkowski, kl. VI - 75%

      Dominik Sparzak, kl. V "a" - 75%

      Julian Zuchniewski, kl. V "a" - 75%

      W KATEGORII KLAS VII - VIII zadania okazały się dla uczniów bardzo trudne - oto najwyższe wyniki:

      Filip Franciuk, kl. VII "a" - 56%

      Izabella Szulc, kl. VII "a" - 50%

      Weronika Sparzak, kl. VII "b" - 50%

      Szymon Szulc, kl. VII "b" - 50%

      Ewa Szrepfer

    • Urodziny Mikołaja Kopernika, Dzień Nauki Polskiej
     • Urodziny Mikołaja Kopernika, Dzień Nauki Polskiej

     • W dniu 19 lutego Polska świętuje Dzień Nauki Polskiej, oddając hołd wybitnym osiągnięciom polskich naukowców i inspirując kolejne pokolenia do podążania ich śladami. To niezwykłe święto, które jest obchodzone w naszym kraju po raz piąty, stanowi wyraz uznania dla osoby niezwykle istotnej w historii nauki – Mikołaja Kopernika, którego 551. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku.

      Nawiązując do najwybitniejszych postaci w historii polskiej nauki, oprócz Kopernika warto wspomnieć o takich postaciach jak Jan Heweliusz, Ignacy Łukasiewicz, Maria Skłodowska-Curie czy Stefan Banach. Ich osiągnięcia, poczynając od teorii heliocentrycznej po odkrycia w dziedzinach chemii i matematyki, są fundamentem, na którym buduje się dzisiejsza polska nauka.

      Ustawę o ustanowieniu Dnia Nauki Polskiej prezydent Andrzej Duda podpisał 3 lutego 2020 r., co jest wyrazem uznania dla wkładu polskich naukowców w ponad tysiącletnią historię naszego narodu i państwa. Nauka, jako kluczowy impuls rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego, stanowi fundament, na którym Polska buduje swoją przyszłość.

      Źródło: https://bialykruk.pl/wydarzenia/dzien-nauki-polskiej--swieto-upamietniajace-dokonania-polskich-naukowcow

     • Walentynkowe obchody Dnia Babci i Dziadka

     • Dzień Babci i Dziadka to dla wszystkich wnuków niezwykle ważne kartki w kalendarzu! I choć styczeń już za nami, dopiero teraz mieliśmy okazję zaprosić Babcie i Dziadków na obchody tych dni do Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Tolkmicku. 

      Na wstępie, Pani Dyrektor Anetta Gulbertowicz i Pani Wicedyrektor Renata Rzepnicka przywitały wszystkich gości ciepłymi słowami oraz złożyły serdeczne życzenia. Z ust dzieci wybrzmiało gromkie ,,Sto lat". W pięknie udekorowanej sali dzieci przedstawiły bardzo żywiołowy program artystyczny, na który złożyły się bardzo wzruszające wiersze i piosenki, a także pokazy taneczne. W trakcie uroczystości Babcie i Dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy, nagradzając najmłodszych gromkimi brawami. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa.

      Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę, taniec, mogły podziękować kochanym Babciom i Dziadkom za trud włożony w ich wychowanie.

      Dziękujemy za przybycie i życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom zdrowia, wielu chwil radości i ogromnej miłości najbliższych.

       

      Serdeczne podziękowanie dla Rodziców, którzy przygotowali słodki poczęstunek na w/w uroczystość.

       

      Opracowała:

      U. Staszewska

     • Walentynki

     •           Dzień świętego Walentego, popularnie zwany walentynkami, wpisał się już na stałe w harmonogram naszych szkolnych uroczystości. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Nie traktujemy go w kategoriach typowego Święta Zakochanych, ale przede wszystkim jako okazję do okazania sobie serdeczności, życzliwości, ciepła, podjęcia rozważań o miłości i jej sensie.

                Dla uczniów naszej szkoły ten dzień stał się okazją do wspólnej zabawy i pokazania, jak dobrze jest nam razem. Już od samego rana po szkole kursowała walentynkowa poczta – roznoszone były walentynkowe liściki oraz lizaki.

                Dzień świętego Walentego to święto, które pokazuje nam, jak bardzo ważną rzeczą w życiu człowieka jest posiadanie obok siebie drugiej osoby, która pomoże nam w każdej sytuacji. Pamiętajcie jednak, aby o szacunku do drugiego człowieka i okazywaniu miłości bliskim pamiętać zawsze, nie tylko jeden dzień w roku. Pokazujcie sobie nawzajem, jak bardzo wartościowymi ludźmi jesteście, a będzie żyło się Wam lepiej.

       

      Opracowała:

      U. Staszewska

     • Tłusty czwartek

     • Tłusty czwartek to najsłodszy i najbardziej kaloryczny dzień w roku. Jest on zwiastunem końca karnawału. Tradycja mówi, że tego dnia trzeba zjeść choćby jednego pączka, bowiem jest to gwarancją pomyślności w obecnym roku.

      W naszej szkole, dzięki hojności Rodziców oraz Rady Rodziców, tłusty czwartek minął na słodko - z pysznymi, lukrowanymi pączkami, faworkami i oponkami. Wszystkie słodkości błyskawicznie znikały z talerzy, co świadczy o tym, jak były pyszne! Zakończenie karnawału było więc nie tylko udane, ale też smaczne.

      To był niesamowicie słodki dzień!

       

      Opracowała:
      U. Staszewska

       

    • Książka na walentynki
     • Książka na walentynki

     • Hejka!

       

           Chciałabym polecić Wam idealną książkę na walentynki autorstwa Kelsey Hartwell pt.”11 Papierowych Serc”.

           Powieść przedstawia historię idealnego życia Elli. Ma cudownych przyjaciół, rodzinę i niesamowitego chłopaka. Jednak wszystko zmienia się w momencie wypadku samochodowego. Dziewczyna budzi się w szpitalu, nie pamiętając tragicznego wydarzenia ani jedenastu tygodni przed nim. Nie rozumie też, dlaczego postanowiła zakończyć swój związek.

           Rok później nastolatka zaczyna otrzymywać papierowe serca od tajemniczego wielbiciela. Zawierają one wskazówki mające przypomnieć Elli życie przed wypadkiem. Zabierają ją w podróż, której nawet nigdy by sobie nie wyobraziła. Podążanie za papierowymi sercami jest najbardziej spontaniczną rzeczą, jaką kiedykolwiek zrobiła. Dziewczyna zamierza za pomocą nowo poznanego przyjaciela dowiedzieć się, kim tak naprawdę jest jej tajemniczy wielbiciel. Nastolatka w tej niezwykłej podróży przełamuje swoje lęki i przede wszystkim tworzy nowe wspomnienia.

           Gdyby ktoś by mnie zapytał o idealną książkę na walentynkowy wieczór, na pewno poleciłabym ”11 Papierowych Serc”. Jest to piękna i wzruszająca opowieść. Kiedy ją czytałam, uśmiech sam pojawiał mi się na twarzy. Historia Elli motywuje do radzenia sobie z problemami i pokazuje, że nigdy nie jest wszystko stracone.

       

      Nadia Miszkowicz, kl. VI

     • Wyjazd do Multikina

     • W piątek, 19 stycznia 2024 r. w ramach zbliżających się ferii zimowych uczniowie klasy I,,b”, IV, V ,,a” oraz V,,b”  wraz z wychowawcami udali się do Multikina w Elblągu na film „Akademia Pana Kleksa”.

      Po zakończeniu projekcji wróciliśmy do autokaru pełni wrażeń i entuzjazmu. Wszyscy dzielili się swoimi przeżyciami, a rozmowy o filmie towarzyszyły nam przez całą drogę powrotną do Tolkmicka.

      Wycieczka do kina była nie tylko doskonałą rozrywką, ale także inspirującym doświadczeniem. Dzięki temu filmowi, przekonaliśmy się, że należy wierzyć we własne umiejętności. Wiara w siebie oraz we własne możliwości jest kluczowa w osiąganiu wytyczanych celów i spełnianiu marzeń.

       

      Opracowała:

      U. Staszewska

     • Apel podsumowujący I semestr nauki

     • W czwartek, 18 stycznia 2024 r. na forum klas I-III odbył się apel podsumowujący I semestr nauki. Na spotkaniu Pani Dyrektor Anetta Gulbertowicz i Pani Wicedyrektor Renata Rzepnicka  wyczytały nazwiska uczniów wyróżnionych, ze względu na naukę i zachowanie. Wyczytani uczniowie wystąpili na środek holu, gdzie zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

      W trosce o zimowe bezpieczeństwo uczniów naszej szkoły, przypomniano zasady bezpiecznego zachowania podczas zabaw zimowych. Po omówieniu spraw związanych z bezpieczeństwem, Pani Dyrektor i Pani Wicedyrektor, życzyły wszystkim uczniom  ciekawych, pełnych nowych wrażeń i odpoczynku ferii zimowych. 

      Obie Panie Dyrektor zachęciły uczniów do czytania książek, mając na uwadze słowa Wisławy Szymborskiej, iż „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

       

      Opracowała:

      U. Staszewska