• „Nocka” w szkole klasy V „a”

     •  26 kwietnia 2024 r. klasa V „a” nocowała w szkole.  Czas wypełniły gry integracyjne, rozgrywki sportowe, seans filmowy, kolacja, wspólne śniadanie i rozmowy. 27 kwietnia uczniowie opuścili szkołę z uśmiechem na twarzy!

       

      Ewa Szrepfer, Renata Rzepnicka

       

     • Międzyszkolny Sejmik Ekologiczny w Milejewie

     • 24 kwietnia 2024 r. w Milejewie odbył się Międzyszkolny Sejmik Ekologiczny pod hasłem "Ochrona lasu, wód lokalnych i klimatu przed czynnikami degradującymi środowisko".

      Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy trzeciej i szóstej, którzy m.in. musieli przygotować rzecz użytkową z odpadów oraz prezentację, jak szkoła dba o ochronę środowiska.

      Drużyna młodsza - kl.3:

      1. Kornelia Ostrowska

      2. Alan Brzeziński

      3. Marcel Kurszewski

      Opiekun - p. Jolanta Sadowska

      Grupa starsza - kl.6:

      1. Sandra Dutkiewicz

      2. Nadia Miszkowicz

      3. Aleksander Godlewski

      Opiekun - p. Agnieszka Niewiadomska

      Uczniowie naszej szkoły zajęły zaszczytne równoległe 1 miejsce.

      Serdecznie gratulujemy!

      Jolanta Sadowska

     • Finał powiatowego turnieju BRD

     • W środę 24 kwietnia 2024 r. w Godkowie odbył się finał powiatowego turnieju BRD.Uczniowie musieli wykazać się znajomością przepisów z ruchu drogowego, poprawną jazdą na rowerze w miasteczku ruchu drogowego oraz po skomplikowanym torze przeszkód.Dodatkowo należało wykazać się umiejętnością udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.Konkurencje odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych: grupa młodsza (10 - 12 lat) oraz starsza (13-15 lat).Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:Grupa młodsza:Natalia Guzy - kl.6Oliwia Nowicka - kl. 6Bogumił Daczkowski - kl. 6Dominik Sparzak - kl. 5aGrupa starsza:Weronika Sparzak - kl.7 bSzymon Siemaszko - kl.6Bartosz Sierzputowski - kl. 7a

      Uczniowie z grupy młodszej wywalczyli 3 miejsce. Gratulujemy!!!

      Koordynator SC BRD - Jolanta Sadowska

       

     • Pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych

     • Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Tradycją naszej szkoły jest, że pierwszoklasiści, kiedy już mogą samodzielnie czytać książki, są pasowani na czytelników. Taka uroczystość dla uczniów klasy 1a odbyła się 11 kwietnia 2024 r., a dla uczniów klasy 1b - 18 kwietnia.

      Celem uroczystości było zapoznanie uczniów z biblioteką szkolną oraz zachęcenie ich do wypożyczania książek i nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

      Na początku spotkania uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat książek i rozwiązać krzyżówkę z hasłem, zadanie to uczniowie 1a i 1b wykonali celująco. Następnie zapoznali się z regulaminem biblioteki, wysłuchali prośby książki.

      Po takim wprowadzeniu, skupione i poważne uroczycie przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Każdy  uczeń z klasy pierwszej otrzymał dyplom pasowania na czytelnika, zakładkę do książki - prezent od uczniów klasy 3, a na powitanie w bibliotece Wyprawki Czytelnicze, w skład których wchodzą: książka Wnuczka antykwariusza oraz broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem. Te książki  nasza szkoła otrzymała od Instytutu Książki w ramach kampanii ,,Mała książka – wielki człowiek’’. Strategicznym celem tego projektu jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci  w różnych grupach wiekowych. Projekt jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. 

      Po takim wspólnym miłym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani. Mam nadzieję, że często będą do tego miejsca wracali.

      Aleksandra Sosnowska-Kessler

       

     • Międzynarodowy Dzień Ziemi

     • 22 kwietnia ludzie na całym świecie świętują Dzień Ziemi. Idea troski o naszą planetę łączy ludzi niezależnie od pochodzenia, wieku, religii czy innych wyznawanych wartości.

      Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, pokazujących, że los planety nie jest nam obojętny. Taki dzień jest szansą na poprawę świadomości dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody, czy globalne ocieplenie.

      Uczniowie klasy I,,b” to prawdziwi ekolodzy oraz godni mieszkańcy kuli ziemskiej. Poprzez zbiórkę śmieci na terenie przyszkolnym, zaangażowali się na 100% w obchody Dnia Ziemi.

      W ramach Programu Edukacyjnego dla Szkół „Działaj z imPETem!” pierwszaki rozwiązywały liczne zadania. Dzisiejsza edukacja uczniów pomogła rozwijać eko podstawy i tworzyć eko nawyki.

      Pamiętajmy!

      Bez edukacji nie ma segregacji. Bez segregacji nie ma recyklingu. Bez recyklingu nie ma pięknej planety.

       

      Opracowała:

      U. Staszewska

     • Powiatowe Rozgrywki w Piłkę Nożną o Puchar Tymbarku

     • W dniu 15 kwietnia 2024r. nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w Powiatowych Rozgrywkach w Piłkę Nożną o Puchar Tymbarku. Drużyna dziewcząt zajęła I miejsce i uzyskała awans do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w Iławie. Drużyna chłopców po wyrównanej walce między czterema zespołami zajęła III miejsce.Naszą szkołę reprezentowali:

      WERONIKA STAROSTECKA,

      LAURA WRYCZA,

      NATALIA PODBOROWSKA,

      NIKOLA KLUCZKOWSKA,

      MARIA JAROSZEK-CZERWIENKO,

      ZOFIA STEPNOWSKA,

      NEL SZLITTER,

      MAJA JANOWICZ,

      JAKUB MNICH,

      MICHAŁ CYMAŃSKI,

      PIOTR PODBOROWSKI,

      OLIWIER PIOTROWSKI,

      DOMINIK SPARZAK,

      MATEUSZ SZULC,

      OLIWIER SIDOR,

      KAMIL WIŚNIEWSKI,

      JULIAN ZUCHNIEWSKI

      Gratulujemy!!!

    • „Mistrz Lekkiego Pióra 2023/2024” – wyniki po czwartym zadaniu
     • „Mistrz Lekkiego Pióra 2023/2024” – wyniki po czwartym zadaniu

     •  

           W kwietniu bieżącego roku siódmoklasiści zmierzyli się z czwartym zadaniem w ramach rocznego konkursu „Mistrz Lekkiego Pióra 2023/2024”.

           Napisali rozprawkę uzasadniającą słuszność słów Johna Woodena: „Dobro jest jak magnes – przyciąga dobrych ludzi”.  W rozważaniach musieli odwołać się do wybranych lektur i obserwacji życia.

           Najlepiej poradzili sobie z tym zadaniem następujący uczniowie (można było zdobyć maksymalnie 18 punktów):

      KLASA VII „A”

      Aleksandra Siemaszko – 15 p.

      Izabella Szulc – 15 p.

      Bartosz Sierzputowski – 14 p.

      Michalina Rogowska – 13 p.

      Wojciech Chojnowski – 13 p.

      KLASA VII „B”

      Anna Sępka – 13 p.

      Weronika Sparzak – 13 p.

           Obszerne fragmenty najciekawszych prac zostały opublikowane w zakładce „Okiem ucznia” ( „Kącik literacki”).

      Gratulujemy!

      Ewa Szrepfer

       

     • 47 Ogólnopolski Zlot Pamięci Narodowej

     • Dnia 13.04.2024r. uczniowie nasze szkoły wzięli udział w rajdzie rowerowym do Nadbrzeża, aby uczestniczyć w 47. Ogólnopolskim Zlocie Pamięci Narodowej przy pomniku w Nadbrzeżu. W rajdzie wzięło udział 23 uczniów  z klas 2 - 7 pod opieką pań Renaty Rzepnickiej i Aleksandry Sosnowskiej-Kessler. Uczestnikami rajdu byli również Rodzice.

      Trochę historii ....

      Podczas II wojny światowej w Nadbrzeżu istniał niemiecki nazistowski podobóz KL Stutthof, zlokalizowany na terenie cegielni Hopehill. Obóz powstał 29 maja 1942. Początkowo znajdowało się tam 40 więźniów, później ta liczba zwiększyła się do około 300. Więźniowie pracowali przy wybieraniu gliny do wyrobu cegieł. W dniach 19 i 20 stycznia 1945 nastąpiła ewakuacja podobozu do Stutthof z powodu zbliżających się wojsk radzieckich.

      Podczas Zlotu wspominamy i oddajemy hołd ofiarom hitleryzmu i stalinizmu. Kwiecień, jako miesiąc pamięci narodowej skłania nas do zadumy nad wydarzeniami, które rozegrały się na naszym terenie w czasie II wojny światowej, nad poświęceniem i bohaterstwem ludzi, którzy ponieśli najwyższą ofiarę walcząc o wolność. Należy przekazywać tę wiedzę młodym pokoleniom, aby pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła.

      W samo południe odbyło się uroczyste złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem przez uczestników Zlotu. W następnej części zlotu uczestnicy udali się do świetlicy w Kamionku Wielkim na ciepłą zupę i herbatę. Tam też odbyły się konkursy: zgaduj-zgadula dla uczniów klas 1-3 oraz historyczno-krajoznawczy dla uczniów klas  4-6 i 7-8. 

      Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom rajdu i zapraszamy ponownie za rok.

      Aleksandra Sosnowska-Kessler

       

      źródło: http://www.pttk.elblag.com.pl/aktualnosc

      https://pl.wikipedia.org/wiki/Aussenstelle_Hopehill

       

     • Kreatywni uczniowie kl. V „a” i VI

     •  

            Na przełomie lutego i marca 2024 r. uczniowie klas V „a” i VI na lekcjach języka polskiego wykonali ciekawe makiety dotyczące omawianych lektur. Wykazali się kreatywnością i zaangażowaniem, wykorzystując różnorodne materiały i wizje.

            Piątoklasiści stworzyli fantastyczną krainę z utworu „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa” C. S. Lewisa. Szóstoklasiści zaś przedstawili wybrane, magiczne miejsce Śródziemia z powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkiena.

            Gratulujemy!

       Ewa Szrepfer

     • Współpraca z rodzicami…

     • Uczniowie klasy III biorą udział w uroczystościach i konkursach organizowanych na różnych szczeblach.

      Pomocą w przygotowaniach do wielu z nich służą nam RODZICE. Jest mi bardzo miło, że są osoby, które pozytywnie ustosunkowują się do naszych potrzeb i działań, m.in. pomoc podczas wyjazdów klasowych, przygotowaniach do Pucharu Tymbarka, wykonaniu pomocy do przedstawień (np. przebrania i  kamera do występów na Dzień Babci i Dziadka) i inne.

      W  lutym, dzięki pomocy rodziców, wykonana została PALMA WIELKANOCNA na konkurs powiatowy organizowany przez Parafię w Tolkmicku, przy której bardzo pomogła nam pani Aleksandra Szagała. W kategorii Szkół Podstawowych nasza palma zdobyła II miejsce.

      Kolejną pracą wykonaną w szkole jest lampa z surowców wtórnych na Sejmik Ekologiczny w Milejewie. Pani Ewelina Podborowska zaproponowała wykonanie jej z butelek po napojach a dzieci w klasie pomagały w realizacji zadania.

      Jestem wdzięczna za poświęcony czas i okazaną pomoc.

     • Wyjazd na przedstawienie pt. „Doktor i jego zwierzęta”

     • 8 kwietnia uczniowie klas II i III pojechali do Elbląga na przedstawienie przygotowane przez Naradowy Teatr Edukacji z Wrocławia pt. „Doktor i jego zwierzęta” na podstawie książki H. Loftinga „Doktor i jego zwierzęta”.

       „Był sobie kiedyś doktor…

      na pozór niczym nie różnił się od innych lekarzy, poza jednym rozumiał mowę zwierząt. Tak można by rozpocząć naszą kolejną wycieczkę do niezwykłej krainy wyobraźni, jaką jest teatr…

       W tym sezonie postanowiliśmy zwrócić uwagę naszych młodych widzów na stworzenia, które mieszkają tuż obok nas, a o ich istnieniu często zapominamy. Zwierzęta, bo o nich mowa, to istoty piękne, wrażliwe i szczere. Obserwując je uważnie sami możemy się wiele nauczyć”- tak piszą o sobie twórcy przedstawienia.

       

       

      http://www.narodowyteatredukacji.pl/repertuar/doktor-i-jego-zwierzeta/

      Opracowała: J. Sadowska

     • Wysoczyzna Elbląska jest mi bliska…

     • W ramach współpracy z Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej  dnia 5 kwietnia 2024 r. uczniowie klasy III spotkali się z panią Martą Piekarską, która w interesujący sposób przedstawiła ciekawostki związane z terenem oraz faunę i florę naszej małej OJCZYZNY.

      Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się gry i zabawy przyrodnicze, w które mogli się bawić. Uczniowie chętnie grali w memory, układali klocki, itp. Wszystkie zadania związane były z naszą krainą.

      Pani Marta zachęciła uczniów do wzięcia udziału w VIII Międzynarodowym Spisie Gniazd Bociana białego 2024.

      Spotkanie odbyło się w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „KLASA W TERENIE”.

      Opracowała: J. Sadowska

     • Jesteśmy neuroróżnorodni…

     • Z okazji Międzynarodowego dnia Książki dla Dzieci i Światowego Dnia Świadomości Autyzmu* uczniowie klasy III dnia 4 kwietnia 2024 r. zostali zaproszeni do Biblioteki Publicznej w Tolkmicku.

      Z tej okazji wspólnie czytana była książka pt. "Czarna Owieczka " Jana Grabowskiego.

      Po powrocie do klasy przeprowadzono pogadankę nt. autyzmu.

      Poszerzenie wiedzy nt. spektrum autyzmu pozwoli lepiej zrozumieć odmienne zachowania i zareagować adekwatnie do sytuacji. Zwiększenie świadomości pozwala kształtować odpowiednie postawy i zachowania w stosunku do tych osób, a także zmieniać sposób ich postrzegania w społeczeństwie.

       

      *Dzień ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem.

      Opracowała: J. Sadowska

       

     • KONKURS REGIONALNY „NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ 2024” ROZSTRZYGNIĘTY

     • 24 marca 2024 r. w Niedzielę Palmową ogłoszono wyniki piętnastej edycji Konkursu Regionalnego „NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ 2024”. Palmy musiały zostać wykonane tylko z surowców naturalnych. Z  naszej placówki w rywalizacji wzięło udział kilka klas.

            W kategorii szkół podstawowych werdykt jury był następujący:

      I MIEJSCE

      Klasa V „a” z Rodzicami

      II MIEJSCE

      Klasa III

      II MIEJSCE

      Klasa VI

      III MIEJSCE

      Klasa VII „b”

            Każdy uczestnik otrzymał atrakcyjną nagrodę.

      Gratulujemy!

      Ewa Szrepfer

     • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

     • 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest „Światowy Dzień Świadomości Autyzmu”. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu. W geście wsparcia, akceptacji i zrozumienia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, tego dnia cały świat zapala się na niebiesko.

      Klasa I ,,b” również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami z autyzmem. Z uwagi na to, że w tym roku dzień przypadł w okresie świątecznym, wydarzenie to obchodziliśmy 3-go kwietnia. W naszej szkole również nie zabrakło niebieskich akcentów i symboli Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

      Tego dnia pierwszoklasiści przyszli do szkoły ubrani w kolorze niebieskim. W klasie zorganizowano zajęcia poświęcone tematyce autyzmu.  Uczniowie uczestniczyli w pogadance i uświadomili sobie, że osoby ze spektrum autyzmu, chociaż wyglądają zupełnie zwyczajnie, to odbierają świat inaczej niż większość z nas.

      Poznanie potrzeb osoby z autyzmem i jego odmienności może stać się początkiem wspaniałej relacji. Należy nadmienić, iż wrażliwość oraz otwartość na drugiego człowieka to wartości nieocenione.

       

      Opracowała:

      U. Staszewska