• Apel porządkowy klas I-III

     • Dnia 26.03.2024 w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Tolkmicku odbył się apel młodszej grupy wiekowej tj. klas I-III. Podczas apelu Pani Dyrektor Anetta Gulbertowicz oraz Pani Wicedyrektor Renata Rzepnicka przekazały dzieciom kluczowe informacje na temat zachowania uczniów na terenie szkoły oraz poza nią.  Nawiązano także do przestrzegania ładu i porządku w budynku szkolnym. Poruszono kwestię kultury osobistej. Zwrócono uwagę, że o kulturze człowieka świadczy sposób, w jaki się odnosi do innych ludzi – czy potrafi się ukłonić, powiedzieć: „Dzień dobry”, ,,Przepraszam”, ,,Dziękuję”.

      Podczas apelu Dyrekcja podziękowała wszystkim uczniom i ich rodzinom za zaangażowanie się w akcję charytatywną - zbiórka słodyczy dla Domu Dziecka ,,Słoneczne Wzgórze" oraz ,,Promyk" we Fromborku. W czasie spotkania nastąpiło podsumowanie przez Panią Jolantę Sadowską Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego Leon.

      Pani Dyrektor i Pani Wicedyrektor przypomniały uczniom o zbliżającej się przerwie świątecznej.

      Na zakończenie Pani Dyrektor Anetta Gulbertowicz oraz Pani Wicedyrektor Renata Rzepnicka złożyły najserdeczniejsze życzenia z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych dla całej społeczności szkolnej.

       

      Opracowała:

      U. Staszewska

     • Pierwszy Dzień Wiosny

     • Wiosna to czas , kiedy wszystko budzi się do życia, a świat z dnia na dzień robi się kolorowy. 21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. Uczniowie naszej szkoły, mimo niepogody  pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Wszyscy czekali na ten dzień z niecierpliwością, bo wiedzieli, że w tradycji szkoły, Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób. Z okazji rozpoczęcia się kalendarzowej wiosny, wychowawcy przygotowali dla uczniów moc atrakcji. Było szkolne kino, zajęcia plastyczno – matematyczne, zajęcia językowe, kebab oraz pizza.

      Po tak mile spędzonym czasie, w uczniach obudziła się nadzieja, że wiosna zawita do nas bardzo szybko.

      Opracowała:

      U. Staszewska

       

     • Dzień Kolorowej Skarpetki

     • 21 marca to ważna data. Tego dnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa, często zwany Dniem Kolorowej Skarpetki. Duża część naszego szkolnego społeczeństwa nałożyła kolorowe skarpetki, po to, by pokazać, że nikt nie jest dziwny, jesteśmy po prostu różni, a to jedynie może uczynić nas jeszcze bardziej wyjątkowymi. Ta symboliczna data przypomniała o tym, że wszyscy powinniśmy dbać o równe szanse w społeczeństwie. W ten sposób mogliśmy okazać swoją solidarność oraz chęć zintegrowania się z osobami dotkniętymi trisomią chromosomu 21, czyli tymi, którzy mają trzeci dodatkowy chromosom w dwudziestej pierwszej parze.

      Niech więc 21 marca będzie świętem radosnym, kolorowym, pozbawionym barier, by dla każdego człowieka było miejsce i nikomu nie brakowało powodów do uśmiechu i radości! Okazujmy szacunek wszystkim, nie tylko tego dnia, ale i przez cały rok!

       

      Opracowała:

      U. Staszewska

    • Powiatowe Rozgrywki w Piłkę Siatkową
     • Powiatowe Rozgrywki w Piłkę Siatkową

     • W dniu 18 marca 2024r w Gronowie Elbląskim w ramach Igrzysk Sportowych Dzieci, odbyły się Powiatowe Rozgrywki w Piłkę Siatkową.W rozgrywkach wzięło udział sześć drużyn z powiatu elbląskiego: Szkoła z Gronowa Elbląskiego, Młynar, Pilony, Godkowa, nr 1 z Pasłęka i szkoła z Tolkmicka.Drużyna z naszej szkoły, którą reprezentowali:Sebastian AndryszczykDominik SparzakPiotr PodborowskiSzymon SiemaszkoBogumił DaczkowskiAdam UlidowskiKevin DutkiewiczZajęła I miejsce. Gratulujemy!!!

    • „Mistrz Lekkiego Pióra 2023/2024” – wyniki po trzecim zadaniu
     • „Mistrz Lekkiego Pióra 2023/2024” – wyniki po trzecim zadaniu

     •  

           Na początku marca bieżącego roku siódmoklasiści zmierzyli się z trzecim zadaniem w ramach rocznego konkursu „Mistrz Lekkiego Pióra 2023/2024”.

           Napisali list do bohatera „Balladyny” Juliusza Słowackiego i „Zemsty” Aleksandra Fredry.  Musieli przy tym pamiętać o wyznacznikach tej formy wypowiedzi, wykazać się dobrą znajomością lektury, charakteru postaci i motywów jej postępowania.

           Najlepiej poradzili sobie z tym zadaniem następujący uczniowie (można było zdobyć maksymalnie 13 punktów):

      KLASA VII „A”

      Izabella Szulc – 11 p.

      Michalina Rogowska – 10 p.

      Maksymilian Uhryn – 10 p.

      Bartosz Sierzputowski – 10 p.

      KLASA VII „B”

      Michalina Zbiciak – 10 p.

      Oliwier Bałdyga – 10 p.

           Obszerne fragmenty najciekawszych prac zostały opublikowane w zakładce „Okiem ucznia” ( „Kącik literacki”).

      Gratulujemy!

      Ewa Szrepfer

       

    • Lektura na przerwę wielkanocną
     • Lektura na przerwę wielkanocną

     • Hejka!

      Chciałabym Wam polecić moją ulubioną dylogię ,, Look '' o tytułach ,, Look at Me Princess '' i ,, Look at Me Princess 2 ''  Aleksandry Nil.

      Leila Harrinson i Rihan Taylor od dziecka są przyjaciółmi. Jednak ta zażyła relacja nie podoba się ich rodzicom. Państwo Taylorowie i Harrinsonowie się nienawidzą, zrobią wszystko, żeby ich dzieci się nie spotykały. Jednak nastolatkowie nie przestają się widywać, a Rihan z czasem odkrywa, że Leila jest dla niego kimś więcej niż przyjaciółką. Ale wkrótce dziewczyna łamie mu serce, dając jasno do zrozumienia, że ona nie odwzajemnia jego uczuć. Rihan jest wściekły i postanawia zerwać przyjaźń. Niedługo potem wyjeżdża z miasta na dwa lata. Kiedy wraca, relacja obojga jest jeszcze bardziej naładowana nienawiścią niż tuż po rozstaniu. Chłopak nie ukrywa, że nie znosi dawnej przyjaciółki. Jednak nie ma pojęcia, że dla Leili zmieniło się wszystko, również uczucia.

      Ta powieść jest debiutem. Sądziłam, że większość takich książek może być dobra, ale nie wspaniała!

      Jak już wspominałam, jest to moja ulubiona dylogia. Pokochałam historię Leili i Rihana, osobowość

      bohaterów, wprowadzony wątek friends to enimens, enimens to lovers oraz styl pisania autorki.

      Nie mogłam oderwać się od tej książki.

      Historia tych dwóch bratnich dusz mnie wzruszyła. Jest mądra, uczy, jak kochać, radzić sobie z problemami

      w prawdziwym życiu, toksycznymi relacjami.

      Pozdrawiam

      Nadia Miszkowicz, kl. VI

     • Dzień liczby Pi

     •     14 marca liczba Pi obchodzi swoje święto. Liczba π lub ludolfina, to stała matematyczna, która określa stosunek długości obwodu koła, do długości jego średnicy. Aktualny rekord dokładności zapisu liczby Pi to ponad 22 biliony cyfr po przecinku. Wynik pochodzi z listopada 2016 roku. 

             W naszej szkole również obchodziliśmy to ważne święto - uczniowie przyłączyli się do świętowania, rozwiazując stacje zadaniowe "Matematyczna opowieść o piesku Pi", matematyczny ESCAPE Book. Uczniowie dowiedzieli się ważnych informacji i ciekawostek o liczbie Pi, usłyszeli też jak brzmi liczba Pi. Przekonali się również, że liczba Pi to rzeczywiście stosunek obwodu koła do jego średnicy - w tym celu mierzyli obwody oraz średnice dużych i małych okręgów, a następnie wykonywali odpowiednie dzielenie. Towarzyszyło temu dużo emocji, zabawy i zdumienia! W ramach zabawy wymyślano jak największą ilość wyrazów, w których ukryte zostało Pi.

             Święto Pi, niewątpliwie, miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia.

       

      Opracowała:

      Justyna Franciuk

      Urszula Staszewska

    • "Mistrz Ortografii Klas V - VI 2023/2024" - wyniki po piątym zadaniu
     • "Mistrz Ortografii Klas V - VI 2023/2024" - wyniki po piątym zadaniu

     • W minionym tygodniu uczniowie klas V i VI zmierzyli się z piątym zadaniem konkursowym w ramach rocznej rywalizacji o tytuł "Mistrza Ortografii 2023/2024".

      Tekst dyktanda tworzyły fragmenty opowiadań z dziejów Polski Kazimierza Szymeczki "A to historia".

      Historynek, Wierszynek i Militarek lubią się kłócić. A mają o co – z końcu jest wiele faktów w historii Polski (od pradziejów po współczesność), o które można się spierać do rana. A że bystre z nich mole książkowe, złośliwe i dowcipne – to dobrze się te utarczki czyta.

      Warto sięgnąć po pozycję, która o historii mówi inaczej niż podręczniki szkolne.

      Piąte zadanie konkursowe sprawdzało umiejętność pisowni wyrazów z „ch” i „h”. Maksymalnie można było otrzymać 75 punktów.

      Najwięcej punktów zdobyli następujący uczniowie:

      I MIEJSCE:

      Sebastian Brzeski, kl. VI – 70 p.

      II MIEJSCE:

      Zofia Stepnowska, kl. V a" – 66 p.

      Laura Wrycza, kl. V "b" - 66 p.

      Wiktor Sarapkiewicz, kl. V "a" - 65 p.

      III MIEJSCE:

      Weronika Starostecka, kl. V "b" - 64 p.

      Jakub Chojnowski, kl. VI - 63 p.

      Bogumił Daczkowski, kl. VI - 63 p.

      Anna Prądzyńska, kl. VI – 63 p.

      IV MIEJSCE

      Wojciech Prusecki, kl. V "a" - 61 p.

      Szymon Siemaszko, kl. VI - 61 p.

      Julia Idzikowska, kl. V "a" - 60 p.

      Szymon Stypułkowski, kl. VI - 60 p.

      Gratulujemy wszystkim finalistom i życzymy powodzenia przy następnym zadaniu!

      Organizatorzy

      Ewa Szrepfer, Aleksandra Sosnowska-Kessler

     • Dzień Kobiet

     • „Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen. Wszystkie kobiety, panie i matki, w dniu tym dostają pachnące kwiatki.”

       

      8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. W tym pięknym dniu, jak co roku, było czuć w naszej szkole uroczystą atmosferę. Nasi panowie oraz chłopcy zachowali się jak prawdziwi dżentelmeni. Każda z Pań na powitanie otrzymała kwiaty oraz małe upominki, dzięki którym każda z nich mogła poczuć się wyjątkowo. Z kobiecych twarzy uśmiech nie schodził przez calutki dzień.

      Serdeczne podziękowanie dla Rady Rodziców za pamięć i słodkie upominki.

       

      Opracowała:

      U. Staszewska

     • Spotkanie z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji w Elblągu

     • W czwartek, 7 marca 2024r. odbyło się w ramach doradztwa zawodowego spotkanie  klas siódmych i ósmej z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji w Elblągu. Spotkanie dotyczyło nowego rodzaju służby wojskowej, jakim jest Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa. Podczas prezentacji omówiono różnorodne ścieżki kariery wojskowej, zarówno zawodowej, jak i cywilnej. Uczniowie poznali także proces rekrutacji, wymagania dotyczące kwalifikacji wojskowej oraz miejsca, gdzie mogą złożyć wniosek o wstąpienie do służby.

      To wydarzenie było doskonałą szansą dla młodych ludzi, którzy zastanawiają się nad przyszłością zawodową, aby odkryć potencjał, jaki oferuje służba wojskowa. W trakcie spotkania uczniowie mogli zgłębić wiedzę na temat różnych możliwości służby w Wojsku Polskim oraz znaleźć inspirację do podjęcia tego ważnego kroku w ich życiu zawodowym.

       

      Opracowała:

      J. Franciuk

      U. Staszewska

     • Nocowali w szkole...!

     • Dnia 16.02.2024 roku klasa Vb nocowała w szkole.

      Co robili? 

      • grali w planszówki,
      • jedli pizzę,
      • grali w kosza, piłkę nożną,
      • oglądali filmy,
      • INTEGROWALI SIĘ.

      I kto by pomyślał, że pobyt w szkole w piątkowy wieczór sprawi im tyle radości!

       

      Katarzyna Konwent
      wychowawca klasy Vb