• Mikołaj Kopernik - 550 rocznica urodzin
   • 1473 - 1543
  • Aktualności

    • (Nie) wiosna?
     • (Nie) wiosna?

      Kiedy za oknem zmienna aura, coraz bardziej tęsknimy do ciepła, lekkich ubrań, spędzania czasu na świeżym powietrzu. Zanim więc zagości na stałe wiosna, możemy poprawić sobie nastrój, oglądając związane z tym memy, które wybrali Maciej Janowicz i Tymon Sokulski, uczniowie klasy VI "a".

      Zostały umieszczone na stronie szkoły ("Aktualności" i "Humor").

    • AKADEMIA MAŁYCH PROGRAMISTÓW czyli Warsztaty z robotyki
     • AKADEMIA MAŁYCH PROGRAMISTÓW czyli Warsztaty z robotyki

      23 marca w naszej szkole dla uczniów klas 1 - 3 odbyły się warsztaty z robotyki, przeprowadzone przez Agencję Szkolno – Przedszkolną „LUPUS”. Program edukacyjny skierowany do naszych uczniów nosił nazwę „Akademia programistów” i tutaj jak się okazało trafiliśmy w samo sedno, gdyż to było to, co współczesne dzieciaki interesuje najbardziej. Oczywiście jak się okazuje, u każdego jakiś robot jest, ale są to najczęściej sprzęty gospodarstwa domowego, niestety nie znajdujące zastosowanie w zabawie. Tym razem było inaczej, bo roboty, które przyjechały do naszej szkoły, to właśnie takie, którymi można się świetnie bawić, a jednocześnie uczyć wielu ciekawych rzeczy. W trakcie zajęć dzieci mogły programować trasy robotów za pomocą tabletów i specjalnych aplikacji. Roboty poruszały się, wydawały dźwięki, zmieniały kolory. Każde, chętne dziecko mogło zaprogramować robota, a na koniec podczas swob

    • Dzień Kolorowej Skarpetki
     • Dzień Kolorowej Skarpetki

      21 marca to ważna data. Tego dnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa, często zwany Dniem Kolorowej Skarpetki. Tego dnia klasa III ,,a” nałożyła kolorowe skarpetki, po to, by pokazać, że nikt nie jest dziwny. Jesteśmy po prostu różni, a to jedynie może uczynić nas jeszcze bardziej wyjątkowymi. Ta symboliczna data przypomniała o tym, że wszyscy powinniśmy dbać o równe szanse w społeczeństwie. W ten sposób mogliśmy okazać swoją solidarność oraz chęć zintegrowania się z osobami dotkniętymi trisomią chromosomu 21, czyli tymi, którzy mają trzeci dodatkowy chromosom w dwudziestej pierwszej parze.

    • Powitanie wiosny
     • Powitanie wiosny

      Początek wiosny to radosny okres, który przynosi ze sobą wyjątkowe tradycje i obyczaje. Przyroda budzi się do życia i coraz więcej czasu spędzamy na powietrzu, co cieszy szczególnie dzieci.

      We wtorek, 21 marca 2023, oficjalnie obchodziliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w naszej szkole. W klasach i na korytarzach szkolnych pojawiły się przygotowane przez Panią Beatę Misztal wiosenne dekoracje. Klasa VI ,,a” wraz z wychowawczynią wykonała wiosenne prace porządkowe na terenie szkoły, w budynku przy ulicy Szkolnej. Uczniowie tejże klasy posadzili w skrzynkach ozdobnych bratki. Dzięki czemu, nasze oczy, od dziś cieszą piękne i kolorowe kwiaty.

     • Wycieczka do Gdynia

      W piątek 10 marca uczniowie klasy I i II pojechali na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment i Akwarium w Gdyni.

      W Centrum Nauki Experyment poprzez zabawę uczniowie poznali tajniki wiedzy z różnych dziedzin. Stanowiska dostarczyły im mnóstwo zabawy. Dzieci wcielały się w rolę inżynierów, konstruując i wprawiając w ruch skomplikowane mechanizmy.

    • Nietuzinkowe opowiadania z „nie” klasy IV„a”
     • Nietuzinkowe opowiadania z „nie” klasy IV„a”

      W ramach doskonalenia swoich umiejętności ortograficznych i językowych w czasie lekcji języka polskiego uczniowie z klasy IV „a” układali humorystyczne opowiadania z wyrazami z partykułą „nie”.

      Podzieleni na zespoły napisali prace pełne zaskakujących skojarzeń i pomysłów. Ważne przy tym było, by uwzględnić jak najwięcej słów z z cząstką „nie” i nie popełnić przy tym błędów w ich łącznej i rozłącznej pisowni.

    • Dzień Liczby Pi
     • Dzień Liczby Pi

      Podziwu godna liczba Pi
      trzy koma jeden cztery jeden.
      Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe
      pięć dziewięć dwa, ponieważ nigdy się nie kończy …”
      – tak o liczbie Pi pisze w swym wierszu noblistka Wisława Szymborska. Wcale nas to nie dziwi, gdyż liczba Pi to jedno z bardziej niezwykłych i fascynujących matematycznych zjawisk. Znano ją już w starożytności. Wyraża bowiem stosunek długości okręgu do jego średnicy.

    • Zbiórka na Dom Dziecka we Fromborku
     • Zbiórka na Dom Dziecka we Fromborku

      W związku ze zbliżającą się Wielkanocą Zespół Szkolno -Przedszkolny w Tolkmicku ogłasza akcję zbierania słodyczy dla Dzieci z Domu Dziecka,,Słoneczne Wzgórze” oraz ,,Promyk” we Fromborku.Sprawmy, aby zbliżająca się Wielkanoc była dla Dzieci radosna i słodka.Bardzo prosimy o dostarczenie w/w produktów do 31.03.2023 r. /piątek/ do organizatorów akcji.Serdecznie zapraszamy do udziału i z góry dziękujemy za zaangażowanie.

    • "My busy day" – kreatywni trzecioklasiści!
     • "My busy day" – kreatywni trzecioklasiści!

      Uczniowie klasy III napisali pierwszą w swym życiu książkę w języku angielskim. Każdy z uczniów przygotował tekst w języku angielskim, opisujący swój dzień. Następnie opatrzył swą publikację narysowanymi przez siebie ilustracjami. Powstały niezwykle twórcze, wielobarwne i naprawdę oryginalne prace.

    • Dzień Kobiet
     • Dzień Kobiet

      8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. Mimo, że jego ranga, w porównaniu z minionymi okresami, znacznie spadła, co roku z okazji tego sympatycznego marcowego święta w naszej szkole pojawiają się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla małych i tych większych kobiet. W ten wyjątkowy dzień zostały one powitane kwiatami oraz drobnymi upominkami. Zarówno w klasach jak i na szkolnych korytarzach było czuć wyjątkową atmosferę.

     • Polacy – bohaterowie nauki

      Dnia 04.03.2023 roku uczniowie klasy VIII,,a” stworzyli wystawę przedstawiającą osiągnięcia i dorobek polskich naukowców takich jak: Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska – Curie, Ignacy Łukasiewicz, Jan Czochralski itd.

      Autorzy prac prezentując sylwetki wybranych osobistości oraz ich wyjątkowe osiągnięcia pragnęli przypomnieć rolę i znaczenie nauki w życiu każdego człowieka.

    • Festiwal Nauk Kopernika
     • Festiwal Nauk Kopernika

      W klasie VIII ,,b” odbył się ,,Festiwal Nauk Kopernika”. Podczas festiwalu ósmoklasiści mogli zaprezentować postery na temat patrona naszej szkoły. Wszystkie wykonane postery były wykonane z ogromną starannością. Naszym uczniom z pewnością nie brakuje pomysłowości. Dzięki posterom mogliśmy poznać życiorys i dokonania Kopernika.

    • Tropem Wilczym
     • Tropem Wilczym

      W niedzielę 5 marca 2023 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym. Bieg odbył się w Kamionku Wielkim, organizatorem biegu był Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamionku Wielkim.

      Miejsca na podium wywalczone przez uczniów ze szkoły w Tolkmicku to:

    • Żeglarstwo
     • Żeglarstwo

      Chciałabym opowiedzieć Wam o jednej z moich pasji.

      Zaczęło się to w 2019 roku. Pewnego dnia poszłam na spacer do portu, gdzie moi kuzyni żeglowali na małych łódkach. Teraz wiem, że nazywają się Optymisty. Zainspirowało mnie to. Chciałam się nauczyć czegoś nowego. Po jakimś czasie zrozumiałam, że dobrze się czuję na wodzie.

    • Konkurs klasowy w klasie IV "a" na pożegnanie z lekturą
     • Konkurs klasowy w klasie IV "a" na pożegnanie z lekturą

      24 lutego 2023 roku na zakończenie cyklu zajęć poświęconych powieści "Dziewczynka z Szóstego Księżyca" Moony Witcher w klasie IV "a" odbył się konkurs klasowy, w którym drużyny uczniowskie wykazały się wiedzą na temat utworu.

      Po trzech rundach klasyfikacja przyjęła następującą postać:

      I miejsce - 50 p.:

    • Konkurs na Film propagujący postać i osiągnięcia Mikołaja Kopernika
     • Konkurs na Film propagujący postać i osiągnięcia Mikołaja Kopernika

      Z przyjemnością informujemy, że konkurs na „ Film propagujący postać i osiągnięcia Mikołaja Kopernika” został rozstrzygnięty!

      Celem konkursu było pogłębianie wiedzy na temat życia i działalności Mikołaja Kopernika, a także promowanie nauki oraz rozwijanie zainteresowań informatycznych wśród uczniów, stymulowanie kreatywności i logicznego myślenia, propagowanie multimedialnych technologii w praktycznym zastosowaniu, dostarczenie uczniom satysfakcji z sukcesu.

    • Urodziny Mikołaja Kopernika
     • Urodziny Mikołaja Kopernika

      .

      Mikołaj Kopernik - patron naszej szkoły - urodził się 19 lutego 1473, w tym, tj. 2023 roku, obchodzimy okrągłą 550 rocznicę jego urodzin. Dlatego jest to dobra okazja, aby przypomnieć sobie, czym zasłużył się ten człowiek, że wspominamy go ponad pół tysiąca lat po jego urodzeniu.

      Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu - ukończył studia na Akademii Krakowskiej, na Uniwersytecie w Bolonii i Padwie, a na Uniwersytecie w Ferrarze obronił doktorat prawa kanonicznego. Po powrocie do Polski pracował jako prawnik, urzędnik, dyplomata, lekarz i niższy duchowny katolicki, doktor prawa kanonicznego, zajmujący się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią. Bywa też nazywany fizykiem i filozofem.

    • Tort dla Mikołaja Kopernika
     • Tort dla Mikołaja Kopernika

      W tłusty czwartek w naszej szkole zrobiło się bardzo, bardzo słodko. A wszystko za sprawą konkursu kulinarnego pt. „Tort dla Mikołaja Kopernika”.

      Celem niniejszego konkursu było pogłębianie wiedzy na temat życia i działalności Mikołaja Kopernika, w związku ze zbliżającą się 550 rocznicą urodzin, zaprezentowanie talentu kulinarnego oraz dostarczenie uczniom satysfakcji z sukcesu.

    • Lekcja z Kopernikiem
     • Lekcja z Kopernikiem

      W związku z przypadającą w 2023 roku 550 rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, realizując zadanie z programu „Szkoła Przyjaciół Kopernika", uczniowie klasy VI ,,a” uczestniczyli w specjalnych zajęciach poświęconych postaci Mikołaja Kopernika, jego odkryciu i działalności.

      W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się, że wszechstronnie wykształcony uczony zajmował wysokie stanowiska kościelne, działał też na polu medycyny, prawa, a także zajmował się strategią wojenną. Jego największe dokonania związane były z geometrią, ekonomią, a przede wszystkim z astronomią. Z uzyskanych informacji, uczniowie dowiedzieli się, że Kopernik nieustannie szukał odpowiedzi na pytanie: jak właściwie zbudowany jest świat? Wynikiem badań nieba i licznych obserwacji, które prowadził we Fromborku jest ukończone w roku 1541 dzieło „De revolutionibus orbium coelestium - o obrotach sfer niebieskich”.

  • Partnerzy

   • {#1508} 1
   • {#1508} 2
   • {#1508} 3
   • {#1508} 4
  • Biuletyn informacji publicznej
  • Godziny dzwonków

   Poniedziałek 27.03.2023
  • Kalendarz

    brak danych
  • Galeria zdjęć

    brak danych