• Żeglarstwo
     • Żeglarstwo

     •  

              Chciałabym opowiedzieć Wam o jednej z moich pasji.

              Zaczęło się to w 2019 roku. Pewnego dnia poszłam na spacer do portu, gdzie moi kuzyni żeglowali na małych łódkach. Teraz wiem, że nazywają się Optymisty. Zainspirowało mnie to. Chciałam się nauczyć czegoś nowego. Po jakimś czasie zrozumiałam, że dobrze się czuję na wodzie.

             Najpierw pływałam bez żagla, co było dosyć męczące. Na następnych zajęciach miałam już żagiel. Rodzice byli zszokowani, ponieważ nie spodziewali się, że poradzę sobie w tak szybkim tempie.                                                                    

              Po roku odbyły się zawody żeglarskie we Wdzydzach, gdzie zajęłam trzecie miejsce. Byłam z siebie dumna, ponieważ dobrze sobie poradziłam. Z  tych zawodów wróciłam nie tylko z pucharem, ale także z większym doświadczeniem.

              Myślicie, że na tych zajęciach jest nudno? Nieprawda! Kiedy jesteś na łódce, musisz cały czas myśleć, jaka jest siła wiatru, jak ustawić łódkę do niego oraz w którym kierunku żagiel jest ustawiony. Trzeba również uważać na innych.

      W listopadzie ubiegłego roku razem z czwórką innych członków naszego klubu poleciałam do Hiszpanii na tydzień. Gdy wysiedliśmy z samolotu, ku naszemu zdziwieniu było bardzo ciepło. Trenowaliśmy w mieście o nazwie Torrevieja. Port zrobił na nas ogromne wrażenie, był ogromny. Widzieliśmy luksusowe jachty, ogromne promy oraz wielkie żaglówki. Musieliśmy uważać, żeby nikt z nas nie zderzył się z nimi. Po zajęciach nie siedzieliśmy w hotelu, tylko wychodziliśmy w góry, pływaliśmy na SUP-ach oraz wieczorem wychodziliśmy na spacer. Wszyscy wrócili z Hiszpanii zadowoleni. Mam nadzieję, że coś takiego się powtórzy.

       Niektórzy się mnie pytają, czy się boję, a ja odpowiadam: ,, Czasem się boję, lecz nigdy się nie dowiem, czy tak naprawdę jest, jeśli nie spróbuję”.

      W czasie wszystkich zawodów z 2022 roku były zliczane punkty do ogólnopolskiej klasyfikacji. Mimo że nie było mnie na niektórych zawodach, to i tak  na około stu dziesięciu zawodników znalazłam się na dziesiątym miejscu, a wśród dziewcząt na szóstym.

      Dzięki żeglarstwu staję się bardziej cierpliwa oraz uczę się nowych rzeczy. Podoba mi się również wielki dmuchany banan, który jest podczepiony do motorówki, wywracanie łódek do góry dnem, a przy okazji kąpiel. Niestety trzeba uważać na silny wiatr oraz na wysokie fale.

      Bardzo podobają mi się zajęcia, niestety chodzi na nie mało osób z Tolkmicka.

       

      Weronika Starostecka, klasa IV „a”

    • Konkurs klasowy w klasie IV "a" na pożegnanie z lekturą
     • Konkurs klasowy w klasie IV "a" na pożegnanie z lekturą

     • 24 lutego 2023 roku na zakończenie cyklu zajęć poświęconych powieści "Dziewczynka z Szóstego Księżyca" Moony Witcher w klasie IV "a" odbył się konkurs klasowy, w którym drużyny uczniowskie wykazały się wiedzą na temat utworu.

      Po trzech rundach klasyfikacja przyjęła następującą postać:

      I miejsce - 50 p.:

      -W. Starostecka, J. Idzikowska, A. Różański, A. Gmys,

      II miejsce (dwie drużyny) - po 35 p.:

      -W. Sarapkiewicz, J. Zuchniewski, A. Beliavskyi, M. Jaroszek-Czerwienko;

      -P. Podborowski, O. Stodulski, V. Marchuk, V. Datska,

      III miejsce - 30 p.:

      - Z. Stepnowska, D. Sparzak, S. Szymański, O. Ulidowska, W. Prusecki.

      Uczniowie rywalizowali z zaangażowaniem i klasą! Gratulujemy!

      Ewa Szrepfer

    • „Szóstoklasista Prymus Polonista 2022/2023” – wyniki po piątym zadaniu
     • „Szóstoklasista Prymus Polonista 2022/2023” – wyniki po piątym zadaniu

     • W związku z przypadającym 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego uczniowie klas szóstych mieli okazję zmierzyć się z poleceniami sprawdzającymi umiejętności językowe z zakresu frazeologii, składni, fleksji, ortografii, pojęć literackich. Było to również piąte zadanie w cyklu „Szóstoklasista Prymus Polonista 2022/2023”.

            Najwięcej punktów uzyskali następujący uczniowie  (maksymalnie do zdobycia – 18 p.):

      KLASA VI „A”:

      Izabella Szulc – 15 p.

      Nela Pawłowska – 14 p.

      Wiktor Skowroński – 14 p.

      Filip Franciuk – 13 p.

      Maciej Janowicz – 13 p.

      Wiktor Miszkowicz – 13 p.

      KLASA VI „B”:

      Antoni Świerczyński – 14 p.

      Weronika Sparzak – 13 p.

            Gratulujemy!

       

      Ewa Szrepfer

      Źródło obrazka: https://pixabay.com/pl/photos/ksi%C4%85%C5%BCka-literatura-strona-3033196/
    • Konkurs na Film propagujący postać i osiągnięcia Mikołaja Kopernika
     • Konkurs na Film propagujący postać i osiągnięcia Mikołaja Kopernika

     • Z przyjemnością informujemy, że konkurs na „ Film propagujący postać i osiągnięcia Mikołaja Kopernika” został rozstrzygnięty!

      Celem konkursu było pogłębianie wiedzy na temat życia i działalności Mikołaja Kopernika, a także promowanie nauki oraz rozwijanie zainteresowań informatycznych wśród uczniów, stymulowanie kreatywności i logicznego myślenia, propagowanie multimedialnych technologii w praktycznym zastosowaniu, dostarczenie uczniom satysfakcji z sukcesu. 

      Zwycięzcą został Szymon Jon (kl. VIII ,,a”).

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      Na zwycięzcę konkursu czeka atrakcyjna nagroda, którą ufundowała Rada Rodziców działająca przy Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Tolkmicku.

      Serdeczne podziękowanie dla Rady Rodziców za pomoc przy organizacji konkursu.

       

      Organizatorzy:

      Justyna Franciuk

      Urszula Staszewska

       

    • Urodziny Mikołaja Kopernika
     • Urodziny Mikołaja Kopernika

     • .

      Mikołaj Kopernik - patron naszej szkołyurodził się 19 lutego 1473, w tym, tj. 2023 roku, obchodzimy okrągłą 550 rocznicę jego urodzin. Dlatego jest to dobra okazja, aby przypomnieć sobie, czym zasłużył się ten człowiek, że wspominamy go ponad pół tysiąca lat po jego urodzeniu.

      Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu - ukończył studia na Akademii Krakowskiej, na Uniwersytecie w Bolonii i  Padwie, a na Uniwersytecie w Ferrarze obronił doktorat prawa kanonicznego. Po powrocie do Polski pracował jako prawnik, urzędnik, dyplomata, lekarz i niższy duchowny katolicki, doktor prawa kanonicznego, zajmujący się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią. Bywa też nazywany fizykiem i filozofem.

      Kopernik jest najbardziej znany jako astronom – twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego i prawdopodobnie pierwszy heliocentryk w Europie od czasów starożytnej Grecji. Autor dzieła "De revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich") przedstawiającego szczegółowo jego wizję Wszechświata. Prace Kopernika dokonały przełomu i wywołały jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych, nazywaną przewrotem kopernikańskim.

      W uznaniu wybitnych zasług Mikołaja Kopernika na polu astronomii dzień jego urodzin ustanowiono Dniem Nauki Polskiej.

      (źródło tekstu: pl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82aj_Kopernik
      źródło obrazka: https://portal.umk.pl/pl/article/urodziny-kopernika-wyklad-on-line)

       

    • Tort dla Mikołaja Kopernika
     • Tort dla Mikołaja Kopernika

     • W tłusty czwartek w naszej szkole zrobiło się bardzo, bardzo słodko. A wszystko za sprawą konkursu kulinarnego pt. „Tort dla Mikołaja Kopernika”.

      Celem niniejszego konkursu było pogłębianie wiedzy na temat życia i działalności Mikołaja Kopernika, w związku ze zbliżającą się 550 rocznicą urodzin,  zaprezentowanie talentu kulinarnego oraz dostarczenie uczniom satysfakcji z sukcesu.

      Z przyjemnością oglądaliśmy kreatywne pomysły sześciu Rodzin. Autorzy prac konkursowych wykazali się nietuzinkowymi rozwiązaniami twórczymi, dokładnością i starannością wykonania prac.

      Po długich naradach jury konkursowe (wszyscy obecni uczniowie oraz grono pedagogiczne) wybrało zwycięskie prace.

       

      Oto lista zwycięzców:

      I miejsce

      Wojciech Sierzputowski z Rodziną (kl. II)

      II miejsce

      Jan Charyton z Rodziną (kl. III)

      III miejsce

      Tomasz Idzikowski z Rodziną (kl. II)

       

      Serdeczne podziękowanie dla pozostałych uczestników konkursu:

      - Filipa Gaja z Rodziną (kl. II)

      - Maksa  i Marcela Kurszewskich z Rodziną (kl. I i kl. II);

      - Karoliny i Kajetana Machcińskich z Rodziną (kl. I i kl. III).

       

      Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody.

       

      Serdeczne podziękowanie dla Rady Rodziców działającej przy Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Tolkmicku  za pomoc przy organizacji konkursu.

       

      Organizatorzy;

      Justyna Franciuk

      Urszula Staszewska

    • Lekcja z Kopernikiem
     • Lekcja z Kopernikiem

     •        W związku z przypadającą w 2023 roku 550 rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika,  realizując zadanie z programu „Szkoła Przyjaciół Kopernika", uczniowie klasy VI ,,a”  uczestniczyli w specjalnych zajęciach poświęconych postaci Mikołaja Kopernika, jego odkryciu i działalności.

               W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się, że wszechstronnie wykształcony uczony zajmował wysokie stanowiska kościelne, działał też na polu medycyny, prawa, a także zajmował się strategią wojenną. Jego największe dokonania związane były z geometrią, ekonomią, a przede wszystkim z astronomią. Z uzyskanych informacji, uczniowie dowiedzieli się, że Kopernik nieustannie szukał odpowiedzi na pytanie: jak właściwie zbudowany jest świat? Wynikiem badań nieba i licznych obserwacji, które prowadził we Fromborku jest ukończone w roku 1541 dzieło „De revolutionibus orbium coelestium - o obrotach sfer niebieskich”. To ono rozpowszechniło teorię heliocentryczną, a o Mikołaju Koperniku do dziś mówi się, że wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, zaprzeczając utrwalonemu do czasów Renesansu porządkowi świata.

       

      Opracowała:

      Urszula Staszewska