• Karnawał w naszej szkole

• Karnawał to czas pełen kolorów, radosnych dźwięków i zabaw.

Dawniej nazywany był zapustami. To czas zimowych balów, czas radości i zabawy. Obchodzi się go w wielu częściach świata, jednakże w każdym kraju świętuje się go nieco inaczej.

Dnia 25 lutego 2021 roku w naszej szkole odbył się długo wyczekiwany ,,Dzień Przebierańców”. Uczniowie klas I-III przybyli do szkoły w pięknych, kolorowych, bajkowych, ale nie tylko, strojach. Na korytarzach szkolnych można było spotkać księżniczki, biedronki, wróżki, rycerzy, piratów, czy policjantów. Nie sposób zliczyć i wymienić wszystkich postaci. Podczas przerw wszystkie dzieci wesoło się bawiły, a uśmiech nie znikał im z twarzy.

Udział w zabawie dostarczył wszystkim wiele radości, przyjemności i niezapomnianych chwil, które na długo pozostaną w pamięci.

• Tłusty czwartek

•

Tłusty czwartek to najsłodszy i najbardziej kaloryczny dzień w roku. Jest on zwiastunem końca karnawału. Tradycja mówi, że tego dnia trzeba zjeść choćby jednego pączka, bowiem jest to gwarancją pomyślności w obecnym roku.

W naszej szkole, dzięki hojności Rodziców, tłusty czwartek minął na słodko - z pysznymi, lukrowanymi pączkami, faworkami i oponkami.  Wszystkie słodkości błyskawicznie znikały z talerzy, co świadczy o tym, jak były pyszne! Zakończenie karnawału było więc nie tylko udane, ale też smaczne.

To był niesamowicie słodki dzień w naszej szkole!

• „Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022” – trzecie zadanie (podsumowanie)

• W poniedziałek 21.02.2022 r. uczniowie klas V "a" i V "b" zmierzyli się z trzecim zadaniem konkursowym, które sprawdzało znajomość wybranych tekstów literackich z I semestru.

Najwięcej punktów zdobyli następujący uczniowie (maksymalnie można było uzyskać 13 p.):

kl. V "a"

Maciej Janowicz - 11 p.
            Aleksandra Siemaszko - 9 p.
            Izabella Szulc - 9 p.
            Filip Franciuk - 9 p.
            Lena Jernat - 8 p.
            Nela Pawłowska - 8 p.

kl. V "b"

Claudia Jarzyna - 8 p.
            Oliwier Bałdyga - 8 p.

• Urodziny Mikołaja Kopernika

• W dniu 19 lutego 2022r. obchodzimy 549 rocznicę urodzin patrona naszej szkoły Mikołaja Kopernika. Jest to więc dobry czas, aby przypomnieć  sobie historię tego wyjątkowego w dziejach ludzkości człowieka.

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 w Toruniu – polski prawnik, urzędnik, dyplomata, lekarz i niższy duchowny katolicki, doktor prawa kanonicznego, zajmujący się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią. Bywa też nazywany fizykiem i filozofem.

Kopernik jest najbardziej znany jako astronom – twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego i prawdopodobnie pierwszy heliocentryk w Europie od czasów starożytnej Grecji. Autor dzieła "De revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich") przedstawiającego szczegółowo jego wizję Wszechświata. Prace Kopernika dokonały przełomu i wywołały jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych, nazywaną przewrotem kopernikańskim.

W uznaniu wybitnych zasług Mikołaja Kopernika na polu astronomii, dzień jego urodzin, wyznaczono jako Dzień Nauki Polskiej.

(źródło tekstu: pl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82aj_Kopernik)
            Źródło obrazka w nagłówku:

• „Mistrz Lekkiego Pióra 2021/2022 – podsumowanie trzeciego zadania

•      W piątek 11.02.2022 r. uczniowie klasy VIII zmierzyli się z trzecim zadaniem pisemnym w ramach konkursu "Mistrz Lekkiego Pióra 2021/2022". Ponownie redagowali rozprawkę, udowadniając słuszność twierdzenia wybranego przez siebie autora (Albert Einstein, Romain Gary, Michel de Montaigne).

Najwięcej uczniów wybrało następującą myśl: "Nie można pytać życia o sens, można mu tylko samemu sens nadać" (Romain Gary). W rozważaniach musieli odwołać się do dwóch tytułów spośród lektur: "Dziady cz. II" i "Świtezianka" A. Mickiewicza, "Mały Książę" A. de Saint-Exupery'ego.

Najwięcej punktów otrzymały następujące osoby (po 13/18 p.):

1. Emilia Daczkowska
            2. Aniela Podborowska
            3. Marcel Siekierko

Na stronie naszej szkoły w zakładce "Okiem ucznia" ("Kącik literacki") ukażą się wkrótce fragmenty najlepszych prac.

Żródło obrazka w nagłówku:https://lunares.pl