• Karnawał w naszej szkole
     • Karnawał w naszej szkole

     • Karnawał to czas pełen kolorów, radosnych dźwięków i zabaw.

      Dawniej nazywany był zapustami. To czas zimowych balów, czas radości i zabawy. Obchodzi się go w wielu częściach świata, jednakże w każdym kraju świętuje się go nieco inaczej.

      Dnia 25 lutego 2021 roku w naszej szkole odbył się długo wyczekiwany ,,Dzień Przebierańców”. Uczniowie klas I-III przybyli do szkoły w pięknych, kolorowych, bajkowych, ale nie tylko, strojach. Na korytarzach szkolnych można było spotkać księżniczki, biedronki, wróżki, rycerzy, piratów, czy policjantów. Nie sposób zliczyć i wymienić wszystkich postaci. Podczas przerw wszystkie dzieci wesoło się bawiły, a uśmiech nie znikał im z twarzy.

      Udział w zabawie dostarczył wszystkim wiele radości, przyjemności i niezapomnianych chwil, które na długo pozostaną w pamięci.

      U. Staszewska

       

    • Tłusty czwartek
     • Tłusty czwartek

     •  

      Tłusty czwartek to najsłodszy i najbardziej kaloryczny dzień w roku. Jest on zwiastunem końca karnawału. Tradycja mówi, że tego dnia trzeba zjeść choćby jednego pączka, bowiem jest to gwarancją pomyślności w obecnym roku.

      W naszej szkole, dzięki hojności Rodziców, tłusty czwartek minął na słodko - z pysznymi, lukrowanymi pączkami, faworkami i oponkami.  Wszystkie słodkości błyskawicznie znikały z talerzy, co świadczy o tym, jak były pyszne! Zakończenie karnawału było więc nie tylko udane, ale też smaczne.

      To był niesamowicie słodki dzień w naszej szkole!


      U. Staszewska

              

    • „Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022” – trzecie zadanie (podsumowanie)
     • „Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022” – trzecie zadanie (podsumowanie)

     • W poniedziałek 21.02.2022 r. uczniowie klas V "a" i V "b" zmierzyli się z trzecim zadaniem konkursowym, które sprawdzało znajomość wybranych tekstów literackich z I semestru.

         Najwięcej punktów zdobyli następujący uczniowie (maksymalnie można było uzyskać 13 p.):

      kl. V "a"

      Maciej Janowicz - 11 p.
      Aleksandra Siemaszko - 9 p.
      Izabella Szulc - 9 p.
      Filip Franciuk - 9 p.
      Lena Jernat - 8 p.
      Nela Pawłowska - 8 p.

      kl. V "b"

      Claudia Jarzyna - 8 p.
      Oliwier Bałdyga - 8 p.


                                                                                                   Ewa Szrepfer
       

    • Urodziny Mikołaja Kopernika
     • Urodziny Mikołaja Kopernika

     • W dniu 19 lutego 2022r. obchodzimy 549 rocznicę urodzin patrona naszej szkoły Mikołaja Kopernika. Jest to więc dobry czas, aby przypomnieć  sobie historię tego wyjątkowego w dziejach ludzkości człowieka.

      Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 w Toruniu – polski prawnik, urzędnik, dyplomata, lekarz i niższy duchowny katolicki, doktor prawa kanonicznego, zajmujący się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią. Bywa też nazywany fizykiem i filozofem.

      Kopernik jest najbardziej znany jako astronom – twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego i prawdopodobnie pierwszy heliocentryk w Europie od czasów starożytnej Grecji. Autor dzieła "De revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich") przedstawiającego szczegółowo jego wizję Wszechświata. Prace Kopernika dokonały przełomu i wywołały jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych, nazywaną przewrotem kopernikańskim.

      W uznaniu wybitnych zasług Mikołaja Kopernika na polu astronomii, dzień jego urodzin, wyznaczono jako Dzień Nauki Polskiej.

      (źródło tekstu: pl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82aj_Kopernik)
      Źródło obrazka w nagłówku:
      https://www.google.pl/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fradioradom.pl%2Fmikolaj-kopernik-opowiesc-o-zyciu-i-dziele-nowa-wystawa-w-malczewskim%2F&psig=AOvVaw1cJ6pJovXzeFt6Nuy_Od0L&ust=1645353763234000&source=images&cd=vfe&ved=0CA0Q3YkBahcKEwj48InLyov2AhUAAAAAHQAAAAAQAw

    • „Mistrz Lekkiego Pióra 2021/2022 – podsumowanie trzeciego zadania
     • „Mistrz Lekkiego Pióra 2021/2022 – podsumowanie trzeciego zadania


     •      W piątek 11.02.2022 r. uczniowie klasy VIII zmierzyli się z trzecim zadaniem pisemnym w ramach konkursu "Mistrz Lekkiego Pióra 2021/2022". Ponownie redagowali rozprawkę, udowadniając słuszność twierdzenia wybranego przez siebie autora (Albert Einstein, Romain Gary, Michel de Montaigne).

            Najwięcej uczniów wybrało następującą myśl: "Nie można pytać życia o sens, można mu tylko samemu sens nadać" (Romain Gary). W rozważaniach musieli odwołać się do dwóch tytułów spośród lektur: "Dziady cz. II" i "Świtezianka" A. Mickiewicza, "Mały Książę" A. de Saint-Exupery'ego.

      Najwięcej punktów otrzymały następujące osoby (po 13/18 p.):

      1. Emilia Daczkowska
      2. Aniela Podborowska
      3. Marcel Siekierko

            Na stronie naszej szkoły w zakładce "Okiem ucznia" ("Kącik literacki") ukażą się wkrótce fragmenty najlepszych prac.
                                                                                               
                                                                                                 Ewa Szrepfer

       

      Żródło obrazka w nagłówku:https://lunares.pl