• "Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022" – podsumowanie szóstego zadania
     • "Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022" – podsumowanie szóstego zadania

     •  

           W poniedziałek 23.03.2022 r. uczniowie klas V "a" i V "b" zmierzyli się z szóstym i zarazem ostatnim zadaniem w ramach konkursu "Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022".

          Zadanie to dotyczyło zagadnień językowych, między innymi części mowy, typów wypowiedzeń, budowy zdania pojedynczego, części zdania, poprawnej odmiany wyrazów i określania ich form.

      Za rozwiązanie testu każdy uczeń mógł zdobyć maksymalnie 14 punktów.

      Najwięcej punktów zdobyli następujące osoby:

      kl. V "a"

      Bartosz Sierzputowski - 12 p.
      Izabella Szulc - 11 p.
      Maciej Janowicz - 9 p.

      kl. V "b"

      Luiza Lebioda - 9 p.
      Nadia Siedlar - 9 p.

         Gratulujemy!

                                                                                         Ewa Szrepfer
       

    • Festiwal Kreatywności za nami
     • Festiwal Kreatywności za nami

     • Kreatywne stoiska, warsztaty edukacyjne i plastyczne, twórcza scena, prelekcje oraz ekscytujące pokazy – to wszystko czekało na uczniów szkół podstawowych w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu. Za nami Festiwal Kreatywności. 

      Kreatywność to proces twórczy polegający na szukaniu oryginalnych rozwiązań, podróżowaniu po najciemniejszych zakamarkach naszego umysłu, eksperymentowaniu,  podejmowaniu ryzyka, a przede wszystkim dobrej zabawie - Festiwal Kreatywności umożliwia przeżycie tego wszystkiego w esencjonalnej formie.

      Chceliśmy podczas festiwalu pokazać, że kreatywność nie ma żadnych ograniczeń. Zależało nam na tym, aby każdy uczestnik podczas przygotowanych przez nas atrakcji doznał uczucia zaskoczenia, które pobudzi w nim kreatywność – mówią organizatorzy. - Festiwal Kreatywności ma również rozpalić młode umysły, zachęcić do poszukiwań i wyzwolić odwagę do podjęcia próby realizacji pomysłów oraz marzeń – dodają.

      Festiwal Kreatywności dla dzieci i młodzieży realizowany jest w ramach projektu „Akademia sukcesu”. Projekt został współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Realizacja projektu rozpoczęła się w roku 2018 i planowo miała zakończyć się w roku 2020.  Niestety pandemia spowodowała, że nie mogliśmy realizować zaplanowanych działań.

      W realizacji projektu udział brały Szkoły Podstawowe z Tolkmicka, Łęcza i Pogrodzia. Uczniowie tych szkół uczestniczyli w zajęciach pozalekcyjnych (m.in. z matematyki, języka angielskiego, przyrody) oraz w zajęciach pozaszkolnych, na które przyjeżdżali do Elbląga do Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.  Były to zajęcia filmowe, kreatywne, sportowe, plastyczne i wiele innych. Projekt skierowany był również do nauczycieli z wyżej wymienionych szkół, którzy wzięli udział w zajęciach podnoszących ich kompetencje oraz do rodziców, do których skierowane były warsztaty dydaktyczne m.in. jak motywować dziecko oraz jak współpracować ze szkołą.

      Część atrakcji Festiwalu Kreatywności została przygotowana przez uczniów na zajęciach pn. Idea Projekt. Uczniowie nie tylko ze szkół projektowych, ale też z elbląskich szkół podstawowych (nr 12, 19 i 23) podzielili się swoimi pasjami na stoiskach fanowskich – tematem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu był COSPLAY. Wiele atrakcji czekało też w sali widowiskowo-sportowej m.in. wystawa interaktywna przedstawiająca ciekawe zjawiska optyczne, rozgrywki online z okularami VR oraz warsztaty plastyczne. Na scenie nie zabrakło pokazów strojów cosplayowych, występów artystycznych oraz zabaw i konkursów.

      Dziękujemy wszystkim za aktywny udział i zapraszamy na kolejne wydarzenia oczywiście do Światowida! 

      https://youtu.be/geZ0uU3CmtM

      Źródło:

      https://www.swiatowid.elblag.pl/pl/aktualnosci12111,festiwal-kreatywnosci-za-nami

    • "Mistrz Lekkiego Pióra 2021/2022" - podsumowanie rocznego konkursu
     • "Mistrz Lekkiego Pióra 2021/2022" - podsumowanie rocznego konkursu

     •       W bieżącym roku szkolnym odbyła się trzecia edycja konkursu literackiego dla ósmoklasistów "Mistrz Lekkiego Pióra".

            Uczniowie zrealizowali pięć zadań, które polegały na napisaniu wypracowań spełniających kryteria charakterystyczne dla danej formy wypowiedzi. Były to w większości rozprawki i opowiadania twórcze w związku z przygotowaniem do egzaminu. Uczniowie musieli się też wykazać w tych pracach znajomością wskazanych lektur obowiązkowych.

      Wyniki rocznej rywalizacji są następujące:

      I miejsce:
      Patrycja Niewiadomska
      Aniela Podborowska

      II miejsce:
      Marcel Siekierko
      Alex Andryszczyk
      Julia Ciszewska
      Oliwia Cymańska
      Igor Mnich

      Wszyscy wyróżnieni otrzymają upominki!
      Gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszej edukacji!

                                                                                                    Ewa Szrepfer

    • Ratujemy i Uczymy Ratować
     • Ratujemy i Uczymy Ratować

     • Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której znajomość podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy wraz z umiejętnością szybkiego reagowania może uratować czyjeś życie. 

      Pierwsza pomoc przedmedyczna jest naszym obowiązkiem, i z tą niezwykle ważną tematyką należy oswajać już od najmłodszych lat. Właśnie z tego powodu w klasie II,w ramach przypomnienia odbyły się zajęcia, które uświadomiły dzieciom, jak należy postępować w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.

      Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji, wykonany na fantomie. Po części teoretycznej nadszedł czas na praktykę. Uczniowie pod czujnym okiem wychowawcy mogli samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia w naszej klasie były połączeniem zabawy z przekazaniem bardzo istotnej wiedzy, która może kiedyś uratować czyjeś życie.

       

      Opracowała:

      U. Staszewska

    • Wycieczka szkolna do Wrocławia w ramach programu ,,Poznaj Polskę"
     • Wycieczka szkolna do Wrocławia w ramach programu ,,Poznaj Polskę"

     • Uczniowie klasy V,,a” oraz VIII w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” udali się na trzydniową wycieczkę do Wrocławia (11.05.2022 – 13.05.2022).

      Pierwszego dnia uczniowie  odwiedziły Ogród Botaniczny, w którym miały okazję zachwycić się kwitnącymi o tej porze roku kwiatami, krzewami i drzewami. Cała architektura ogrodu wzbudziła podziw.

      Zgodnie z planem, uczniowie w czasie drugiego dnia zwiedzili Halę Stulecia, która jest obiektem światowego dziedzictwa UNESCO.  Następnie uczniowie udali się do  Muzeum Pana Tadeusza, które jest najnowszą i najnowocześniejszą część Ossolineum, prezentującą zbiory Zakładu na bogatym tle historycznym i literackim m.in. Rękopis „Pana Tadeusza”. Na koniec drugiego dnia udaliśmy się do Panoramy Racławickiej. Ciemnym tunelem ruszyliśmy do głównej sali, w której znajdował się obraz – słynny relikt XIX- wiecznej kultury narodowej. Oczom naszym ukazało się niezwykłe dzieło stworzone przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. 

      Ostatniego dnia wraz z przewodnikiem zobaczyliśmy m.in. Ostrów Tumski, Katedrę oraz Stare Jatki.  Ostatnim punktem trzydniowej wycieczki było Hydropolis. Jest to centrum wiedzy poświęcone wodzie. Hydropolis jest miejscem w którym technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służące danemu celowi: ukazaniu wody z różnych perspektyw. W czasie wolnym od zwiedzania, wszyscy uczniowie spacerowali ulicami w poszukiwaniu maleńkich krasnali, które są oryginalnymi symbolami stolicy Dolnego Śląska. Piękna słoneczna pogoda oraz  malownicze zakątki, pozwoliły nam w pełni zachwycić się tym miejscem i wypocząć. Grupa 40 uczniów i 4 opiekunów wróciła zadowolona i pełna wrażeń z dużym apetytem na więcej…

       

      Opracowały:

      J. Franciuk

      A. Gudaniec

      U. Staszewska

       

       

    • „Mistrz Lekkiego Pióra 2021/2022” – podsumowanie piątego zadania
     • „Mistrz Lekkiego Pióra 2021/2022” – podsumowanie piątego zadania

     •  

            29.04.2022 r. ósmoklasiści zmierzyli się z piątym i zarazem ostatnim zadaniem w ramach konkursu „Mistrz Lekkiego Pióra 2021/2022”.

            Praca pisemna dotyczyła powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz dramatu „Dziady cz. II” Adama Mickiewicza. Wśród najlepszych prac znalazły się rozprawki związane z analizą następującego cytatu: „Wszystko, co uczynisz drugiemu człowiekowi, wraca do ciebie w dwójnasób”.

      Najwięcej punktów zdobyli (na 18 p.):

      Patrycja Niewiadomska – 12 p.

      Oliwia Cymańska – 11 p.

      Alex Andryszczyk – 11 p.

             Fragmenty wypracowań tych uczniów zostały opublikowane w zakładce „Kącik literacki”.

                                                                                                                                                                                              

                                                                                                                                               Ewa Szrepfer

      Źródło obrazka: https://lubimyczytac.pl

     • Wyjazd edukacyjny do ZUO i Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu

     • W dniu 6 maja 2022 r uczniowie z klas 6, 7a oraz 7b uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w ZUO oraz w Bibliotece pedagogicznej w Elblągu.

      W ZUO wszyscy zapoznali się z zasadami segregacji i zagospodarowaniem odpadów. Obejrzeli produkty wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Była też krótka wycieczka po terenie Zakładu.

      Drugim punktem wyjazdu była Biblioteka Pedagogiczna, gdzie uczniowie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej "Z Małym Księciem w świecie wartości".

      Uczestnikom wyjazdu dopisała piękna pogoda oraz dobre humory. Ze sporym bagażem nowych wiadomości wróciliśmy do Tolkmicka.

       

     • Przed egzaminem

     • Szanowni Państwo! Drodzy Uczniowie!

      Majowy egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami. To pierwszy tak ważny egzamin w życiu uczniów i związane z nim obawy, stres, ale też różne oczekiwania i nadzieje. Z resztą tego typu przeżycia towarzyszą uczniom podczas każdego sprawdzianu.Jak zwykle z przymrużeniem oka spojrzeli na to Patrycja Niewiadomska i Jakub Sparzak z klasy VIII w serii memów poświęconych emocjom i sytuacjom egzaminacyjnym.

      Memy "Przed egzaminem" zostały opublikowane na również w zakładkach: "Humor" ("Okiem ucznia") oraz "Aktualności" i "Galeria".

      Zapraszamy więc do chwili relaksu i uśmiechu!

      Ewa Szrepfer

     • Apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

     • Dnia 29 kwietnia społeczność szkolna spotkała się w sali gimnastycznej, aby uczcić rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel został przygotowany przez uczniów klasy Va i Vb.

      Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie młodzież przypomniała wszystkim zebranym, dlaczego uchwalenie konstytucji było wówczas tak ważne dla Polski. Akademia była okazją do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem. Całość została dopełniona przez uczennicę klasy VIIa, Judytę Gabiec, która zaśpiewała pieśń patriotyczną.
      Pamiętajmy o tym, aby w najbliższych dniach zamanifestować nasz patriotyzm poprzez taki gest, jak choćby wywieszenie flagi narodowej.

      Opracowała: J. Franciuk

    • Wycieczka szkolna do Gdańska i Gdyni w ramach programu ,,Poznaj Polskę"
     • Wycieczka szkolna do Gdańska i Gdyni w ramach programu ,,Poznaj Polskę"

     •  

       

      29 kwietnia 2022 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika (klasa II oraz III,,b”) uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej do Gdańska i Gdyni.

       

      Wycieczka ta odbyła się dzięki programowi Ministra Edukacji i Nauki, w ramach którego to szkoła otrzymała środki na dofinansowanie wyjazdu.  Program ten miał na celu umożliwienie uczniom udziału w wycieczkach rozpowszechniających wiedzę o zabytkach, naszej kulturze i historii. Dzięki wyjazdowi uczniowie mieli możliwość poznania również osiągnięć polskiej nauki.

      Pierwszym punktem zwiedzania było miejsce pola bitwy na Westerplatte. Zwiedziliśmy zachowane do dziś wojskowe zabudowania. Przewodnik w trakcie spaceru przybliżył nam historię Westerplatte. Pokazał nam główny element kompozycji krajobrazu dawnego pola bitwy na Westerplatte, a mianowicie monumentalną rzeźbę tzw. Pomnik Obrońców Wybrzeża. Dowiedzieliśmy się, że pomnik ten ma wysokość 25 metrów i upamiętnia polskich obrońców Wybrzeża walczących we wrześniu 1939.
      Na koniec uczniowie udali się do gdyńskiego Centrum Nauki Experyment, w którym – łącząc naukę z zabawą – poznali różne zjawiska otaczającego ich świata, kształtowali umiejętność samodzielnego wykonywania doświadczeń naukowych, a  przede wszystkim mile spędzili czas.

      Wyjazd w ramach programu ,,Poznaj Polskę” sprawił naszym uczniom wielką przyjemność. Humor, pogoda, uśmiech na twarzach świadczyły o dobrej zabawie. Wyjazd ten  okazał się przyjazną formą zdobywania wiedzy. Aktywnie zorganizowany czas sprzyjał lepszemu poznaniu się, a przede wszystkim umożliwił uczniom poznanie Polski.  

       

      Serdeczne podziękowania dla Pani Katarzyny Machcińskiej i Magdaleny Maćkiewicz za sprawowanie opieki podczas naszej wyprawy.

       

      Opracowała:

      U. Staszewska

    • Maria Konopnicka - pisarka dla dzieci
     • Maria Konopnicka - pisarka dla dzieci

     • Dnia 29 kwietnia 2022 uczniowie klas 7a i 7b wzięli udział w realizacji projektu czytelniczego: "Maria Konopnicka - pisarka dla dzieci". Młodszym kolegom i koleżankom z klasy I i IIIa przedstawili prezentację multimedialną ukazującą życiorys i twórczość Marii Konopnickieji. Uczniowie wysłuchali recytacji wiersza "Kiedy poszedł król na wojnę" i pieśni hymnicznej "Rota" oraz zapoznali się z konsekwencjami nadmiernej pychy ukazanej w utworze "Stefek Burczymucha". Wspólnie głowili się nad rozwiązaniem krzyżówki. Projekt miał na celu poznanie wspaniałej poetki dla dzieci, propagowanie czytelnictwa i zachęcanie do częstego sięgania po utwory literackie. Bo czytać warto. Warto, dlatego, że poszerzamy swój zasób słów, rozwijamy swoją wyobraźnię, nabywamy umiejętność wyrażania własnych uczuć i przeżyć, uczymy się ortografii. Dzięki takim akcjom rozwijamy  postawy koleżeństwa i wzajemnej życzliwości, uczymy się współdziałać w grupie.

      Ksawery Zarzycki

       

      Maria Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach, zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie, najwybitniejsza poetka, pisarka dla dzieci.

       Dokonała przełomu w polskiej literaturze dla dzieci, podnosząc tę dziedzinę pisarstwa na wyżyny artyzmu.

      Jej teksty wzbudzały kontrowersje, wywoływały polemiki, bywały ostro krytykowane, a przecież w swoich czasach była Konopnicka szalenie popularna i czytana przez wszystkich. Pisała nie tylko wiersze, lecz i poematy, nowele, szkice, obrazki, teksty publicystyczno-reportażowe, prace krytycznoliterackie. Wiersze Konopnickiej należą bez wątpienia do najwyższych osiągnięć poezji współczesnej.

      Kosztem wielu wyrzeczeń samotnie wychowywała sześcioro dzieci. Przebijała się do literatury o własnych siłach. Była nie tylko pisarką, lecz i działaczką społeczną. Utwory Konopnickiej zawierają protest przeciwko każdej niesprawiedliwości społecznej oraz ustrojowi niosącemu ucisk i krzywdę. Przez wiele lat tułała się po Europie, nie zrywając kontaktów z krajem. W tym czasie była jedną z czołowych organizatorek protestu światowej opinii publicznej przeciw okrucieństwom Prus wobec Polaków mieszkających pod jego zaborem m.in. strajkujących dzieci Wrześni.

      Tak pisała wierszem:

      Tam od Gniezna i od Warty

      Biją głosy w świat otwarty,

      Biją głosy, ziemia jęczy;

      – Prusak dzieci polskie męczy!

      Za ten pacierz w własnej mowie,

      Co ją zdali nam ojcowie,

      Co go nas uczyły matki,

      – Prusak męczy polskie dziatki!

      Na 25-lecie pracy pisarskiej  w 1903 Konopnicka otrzymała w darze "od narodu" dworek w Żarnowcu koło Krosna na Pogórzu Karpackim. Było to uznanie i podziękowanie narodu polskiego za twórczość, za odwagę, za talent pisarski.

      Jednym z najbardziej znanych utworów i polskich pieśni patriotycznych Marii Konopnickiej jest „Rota”, którą pisarka napisała dwa lata przed śmiercią. Konopnicka wyraziła w tym hymnie swój sprzeciw w stosunku do polityki germanizacyjnej panującej w zaborze pruskim pod koniec XIX wieku.

      W 2022 roku Sejm Rzeczpospolitej uhonorował Marię Konopnicką w jej 180 rocznicę urodzin nadając jej tytuł patronki roku jako jedną z najwybitniejszych pisarek polskich doceniając jej literacki dorobek oraz wkład w działalność patriotyczną, również za piękną  twórczość literacką dla dzieci.

       

    • "Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022" - podsumowanie piątego zadania
     • "Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022" - podsumowanie piątego zadania

     •  

          28 kwietnia 2022 r. uczniowie klas V "a" i "b" zmierzyli się z piątym zadaniem w ramach konkursu "Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022". 
            Tym razem rozwiązali test sprawdzający ich wiedzę z mitologii greckiej. Pytania dotyczyły poznanych mitów, bóstw, herosów i związków frazeologicznych wywodzących się z mitologii.

      Najwięcej punktów zdobyli następujący uczniowie:

      Maciej Janowicz (kl. V "a") - 15 p.
      Wiktor Miszkowicz (kl. V "a") - 13 p.
      Izabella Szulc (kl. V "a") - 13 p.
      Oliwier Bałdyga (kl. V "b") - 13 p.
      Weronika Sparzak (kl. V "b") - 13 p.
      Antoni Świerczyński (kl. V "b") - 13 p.

      Gratulujemy!

      Ewa Szrepfer

       

      Źródło obrazka: https://woblink.com/audiobook/mity-greckie-nathaniel-hawthorne-222636

    • Obchody Międzynarodowego Dnia Książki
     • Obchody Międzynarodowego Dnia Książki

     •      Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki 25.04.2022 r. nasza szkoła uczestniczyła w obchodach zorganizowanych przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. K. I. Gałczyńskiego w Tolkmicku.

            Najpierw na placu Wolności uczniowie z różnych klas zaprezentowali piosenki i wiersze związane z konkretnymi utworami literackimi i pisarzami. Potem barwny tłum przeszedł ulicami miasta. Uczniowie nieśli transparenty promujące czytelnictwo, przygotowali kukiełki przedstawiające postaci z różnych tekstów. Niektórzy uczestnicy byli przebrani za bohaterów literackich. Całość imprezy w roli prowadzącej koordynowała Pani Sylwia Tkacz, która dopingowała wszystkich do skandowania różnych haseł na temat roli czytania.

            Spotkanie zakończyło się podziękowaniami dyrekcji szkoły i biblioteki za zaangażowanie uczniów i nauczycieli w przygotowanie uroczystości.

            Do zobaczenia za rok! Na co dzień zaś niech każdy znajdzie chwilę, by przenieść się w świat książek, gdzie wszystko jest możliwe.

      Ewa Szrepfer

    • W świecie kukiełek bohaterów literackich
     • W świecie kukiełek bohaterów literackich

     •  

           W związku z obchodami Dnia Książki uczniowie klas V „a”, V „b” i VI przygotowali kukiełki różnych postaci literackich z kręgu lektur szkolnych i innych utworów. Zastosowali dowolną technikę wykonania,  udowadniając przy tym swoją pomysłowość i poczucie estetyki.

           Najbardziej popularne okazały się wizerunki Pinokia, Białej Czarownicy i Ambrożego Kleksa. Wśród kukiełek znaleźli się też m. in. bohaterowie „Katarynki”, „Harry’ego Pottera”, „Chłopców z Placu Broni”, a także niezwykłe zwierzęta, takie jak szpak Mateusz czy Smok Wawelski.  Kukiełki te uświetnią nie tylko poniedziałkowe święto, ale staną się inspiracją do tworzenia nowych historii z udziałem bohaterów na lekcjach języka polskiego.

           Poniżej prezentujemy zdjęcia pięknych, uczniowskich prac.

           Gratulujemy inwencji!

      Ewa Szrepfer

       

    • Warsztaty edukacyjne w Sąpach - część 1
     • Warsztaty edukacyjne w Sąpach - część 1

     • W dniu dzisiejszym klasa II i V,,a” odwiedziły zagrodę edukacyjną ,,Ziołowy Dzbanek”. Gospodarstwo to położone jest w Sąpach, w gminie Młynary, w regionie warmińsko-mazurskim. Istotą działalności wyżej wymienionej zagrody edukacyjnej jest przybliżanie procesów zachodzących w naturalnym środowisku gospodarstwa wiejskiego.  Wszystkie obiekty w zagrodzie służą prowadzeniu zajęć edukacyjnych i kultywowaniu tradycyjnych rzemiosł.

      Zwyczajem właścicieli, goście z Tolkmicka zostali przywitani kompotem i babeczkami własnej produkcji. W dniu dzisiejszym  uczestniczyliśmy w warsztatach  pt. „Historia ziemniaka”. Warsztaty te odbywają się cykliczne. Składają się z trzech spotkań. Podczas pierwszego spotkania, mogliśmy sadzić i  redlić ziemniaki. Nasi uczniowie w trakcie pobytu w Sąpach, poznali również tajniki produkcji mydła z wykorzystaniem ziół z pobliskiego ogrodu. Mieli możliwość karmienia zwierząt. Zobaczyli wyposażenie chat wiejskich w sprzęty codziennego użytku oraz narzędzia do prac w czasach przedwojennych i powojennych. Posłuchali o dobrodziejstwie ziół, które spotykamy na co dzień w lasach, łąkach i na działkach.

      Pogoda nam dopisała. Przeżyliśmy wspólnie wartościowe i piękne chwile. Niebawem, a mianowicie w czerwcu, ponownie zawitamy u Państwa Nisiewicz.

      Serdeczne podziękowania dla Pani Pedagog - Kamili Charytoniuk za pomoc w pracach na gospodarstwie oraz w sprawowaniu opieki nad uczniami.

       

      Organizatorzy:

      J. Franciuk

      U. Staszewska

       

    • „Mistrz Lekkiego Pióra 2021/2022” – podsumowanie czwartego zadania
     • „Mistrz Lekkiego Pióra 2021/2022” – podsumowanie czwartego zadania

     •  

      W dniu 1 kwietnia 2022 roku ósmoklasiści zmierzyli się z czwartym zadaniem w ramach rywalizacji o tytuł „Mistrza Lekkiego Pióra 2021/2022”. Tym razem podjęli się napisania listu do współczesnego czytelnika w oparciu o nowelę „Latarnik” Henryka Sienkiewicza.

            Najwięcej punktów otrzymali następujący uczniowie (maksymalnie można było zdobyć 18 p.):

      Aniela Podborowska – 14 p.

      Patrycja Niewiadomska – 13 p.

      Emilia Daczkowska – 13 p.

      Igor Mnich – 12 p.

      Marcel Siekierko – 12 p.

            Prace wymienionych uczniów zostaną w całości lub we fragmentach opublikowane wkrótce na stronie szkoły w zakładce „Kącik literacki” („Okiem ucznia”).

            Wszystkim wyróżnionym gratulujemy coraz lepszego warsztatu pisarskiego!

      Ewa Szrepfer

    • Życzenia świąteczne
     • Życzenia świąteczne

     • Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie,

      Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy Państwu dużo zdrowia i pomyślności, aby świąteczny czas napełnił Państwa nadzieją i optymizmem.Niech każdy dzień przyniesie coś pięknego!

      Wesołego Alleluja!

      Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Tolkmicku

       

      Źródło obrazka: http://www.perla-polanicy.pl/strony/22,wielkanoc-2022.html
     • Apel porządkowy

     • Dnia 13.04.2022 w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika  w Tolkmicku odbył się apel młodszej grupy wiekowej tj. klas I-III, dotyczący szeroko pojętego bezpieczeństwa uczniów. Podczas apelu p. Dyrektor Anetta Gulbertowicz  przekazała dzieciom kluczowe informacje na temat zachowania szczególnej ostrożności w czasie przerw oraz w czasie drogi do szkoły lub autobusu i w drodze powrotnej. Pani Dyrektor poprosiła także, aby uczniowie cały czas myśleli o zachowaniu bezpieczeństwa i skupili uwagę na wykonywanych czynnościach, aby nie zagrażały ich zdrowiu i życiu. W czasie apelu wręczono nagrody laureatom konkursu ekologicznego ,,Dbam o to, co mam”.

      Na zakończenie apelu Pani Dyrektor i Pani Wicedyrektor przypomniały uczniom o przerwie świątecznej, a także złożyły wszystkim zgromadzonym  życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.

       

      Opracowała:

      U. Staszewska

    • „Co się działo dalej z najdroższym bananem świata?” – podsumowanie konkursu czytelniczo-literackiego dla klas V i VI
     • „Co się działo dalej z najdroższym bananem świata?” – podsumowanie konkursu czytelniczo-literackiego dla klas V i VI

     •  

            W dniach 24-25 marca oraz 4 kwietnia 2022 r.  w klasach V i VI na lekcjach informatyki i języka polskiego odbył się konkurs czytelniczo-literacki „Co się działo dalej z najdroższym bananem świata?”.

            Pierwszym zadaniem uczniów było uważne wysłuchanie fragmentu nieznanej im powieści, a następnie rozwiązanie testu dotyczącego usłyszanego utworu.

            Drugie zadanie polegało na napisaniu opowiadania – dalszego ciągu historii. Dopiero po realizacji obydwu zadań uczniowie poznali autora i tytuł tekstu, na podstawie którego pracowali – to „Najdroższy banan świata” Ewy Nowak.

            Najwięcej punktów otrzymali uczniowie z klasy V „a” – po 13 p. na 15 p. możliwych do zdobycia za test i opowiadanie:

      Michalina Rogowska

      Izabella Szulc

      Bartosz Sierzputowski

      Maksymilian Uhryn

            Najwięcej punktów za opowiadanie oprócz powyższych piątoklasistów uzyskali także uczniowie:

      Nela Pawłowska – kl. V „a”

      Luiza Lebioda – kl. V „b”

      Hanna Laurukievich – kl. VI

            Fragmenty prac wymienionych uczniów zostaną wkrótce opublikowane w „Kąciku literackim” na stronie szkoły.

            Wszystkim wyróżnionym gratulujemy i zapraszamy do lektury całego utworu Ewy Nowak, aby skonfrontować swoje wersje historii.

       Ewa Szrepfer, Aleksandra Sosnowska-Kessler

    • WYNIKI KONKURSU DBAM O TO, CO MAM
     • WYNIKI KONKURSU DBAM O TO, CO MAM

     •  

               W odpowiedzi na ogłoszony konkurs o tematyce ekologicznej, w obszarze zbiórki odpadów na terenie Gminy Tolkmicko, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Tolkmicku, zgłosiło się 34 uczniów z klas I - VIII.

               Tematyka konkursu nawiązywała do problemów związanych budowaniem świadomości ekologicznej oraz inicjowaniem działań na rzecz ochrony środowiska.

      Zbiórka odpadów na terenie Gminy Tolkmicko trwała od 16.03 2022 r. do 30.03.2022 r.

               Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów naszej szkoły nazbieraliśmy kilka kontenerów odpadów.

               Sprzątanie na terenie Gminy Tolkmicko było wyjątkową okazją, pokazująca jak dzieci mogą dać przykład dorosłym.

      Wszyscy uczniowie dobrze bawili się i jednocześnie zdali sobie sprawę, że inicjowanie takich działań zmniejszyło ich negatywny wpływ na środowisko.

               Serdeczne podziękowanie dla Pani  Alicji Borowiec (Inspektor ds. infrastruktury i rolnictwa) za pomoc i zaangażowanie w organizację konkursu ,,Dbam o to, co mam”.

               Sponsorem upominków w szkolnym konkursie ,,Dbam o to, co mam” był:

      - Urząd Miasta i Gminy Tolkmicko;

      - Zakład Cleaner w Elblągu;

      - Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Tolkmicku;

      - Państwo Joanna i Robert Popiołek.

      Pragniemy serdecznie Państwu podziękować za bezinteresowną pomoc i okazane wsparcie naszym uczniom, które traktujemy jako wyraz Państwa dobroci i chęci niesienia pomocy innym.
       

       

      W wyniku konkursu wyłoniono następujące miejsca:

      I miejsce:

      - drużyna ,,Eko dziewczyny” -  kl. II

      (Liliana Jernat, Natalia Podborowska)

      - drużyna ,,Śmieciarze 8” - kl. VIII

      (J. Ciszewska, I. Mnich, A. Podborowska, J. Sparzak)

      - drużyna ,,Śmieciarki” - kl. VIII

      (O. Cymańska, P. Niewiadomoska, R. Podlecka)

      - Łukasz Popiołek - kl. VII,,a”

       

      II miejsce:

      - H. Laurukievich - kl. VI

      - M. Zbiciak - kl. V,,b”

       

      III miejsce:

      - J. Gabiec - kl. VII,,a”

      - F. Ebertowski - kl. VII,,a”

      - N. Sangowska - kl. VI

      - Sz. Szulc - kl. V,,b”

       

               Koordynatorzy przedsięwzięcia dziękują wszystkim za zaangażowanie                        i zapraszają do udziału w kolejnych programach ekologicznych.

       

      Organizatorzy:

      J. Franciuk

      U. Staszewska