• Szkolny turniej drużynowy League of Legends
     • Szkolny turniej drużynowy League of Legends

     • W dniu 13 kwietnia 2023 r. odbył się w naszej szkole po raz pierwszy drużynowy turniej gry komputerowej League of Legends. Do rywalizacji mogli przystąpić uczniowie z klas 4 - 8. Zgłosiły się trzy trzyosobowe drużyny. Po dwóch godzinach zaciętej rywalizacji wygrała drużyna w składzie: Szymon Jon (uczeń klasy 8a), Łukasz Łukawski (uczeń klasy 7) i Wojciech Chojnowski (uczeń klasy 6a).

      Fundatorem nagród była Rada Rodziców oraz sponsorzy.

      Gratulujemy zwycięzcom i pozostałym uczestnikom turnieju za podjęcie wyzwania walki w grze :)

      Aleksandra Sosnowska-Kessler

    • Wielkanocna zbiórka dla Domu Dziecka
     • Wielkanocna zbiórka dla Domu Dziecka

     • Wzorem lat ubiegłych, w naszej szkole, zorganizowaliśmy świąteczną zbiórkę dla wychowanków Domu Dziecka ,,Słoneczne Wzgórze” oraz ,,Promyk” we Fromborku. Tak jak można było spodziewać się, przedsięwzięcie okazało się wielkim sukcesem.

      Uczniowie wraz z Rodzicami, Dyrekcja oraz grono pedagogiczne nie zawiedli, bowiem wykazali się szczodrością i wielkim sercem. Z zebranych łakoci udało się przygotować niesamowicie dużą paczkę, która została przekazana wraz z życzeniami wielkanocnymi Dyrekcji oraz podopiecznym w/w domom dziecka.

       

      Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom.                                                       
      Jesteśmy wdzięczne za każdy gest dobrego serca.

       

      Organizatorzy:

      Justyna Franciuk

      Urszula Staszewska

      Justyna Wilczyńksa

    • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
     • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

     • W związku z Światowym Dniem Świadomości Autyzmu 3 kwietnia 2023r. zostały przeprowadzone warsztaty psychoedukacyjne dla klasy 4a, 4b, 5a, 6a, 6b i 7a (dla klas ósmych warsztaty zostaną przeprowadzone po Świętach Wielkanocnych). Uczniom została przedstawiona istota zaburzeń ze spektrum autyzmu, trudności, z jakimi może się to wiązać oraz jak możemy pomóc i wspierać osoby ze spektrum. Zostały wyjaśnione również pewne mity w tym temacie - na przykład, że autyzm to nie choroba, ani wada. Uczniowie obejrzeli także film „Amazing Things Happen”, który w bardzo przystępny sposób wyjaśnia wiele aspektów i podnosi świadomość dzieci i młodzieży, buduje zrozumienie i akceptację.

      Warsztaty zakończyliśmy z refleksją, że każdy z nas jest inny, każdy ma inne cechy, zainteresowania, trudności, nie ma dwóch takich samych osób i to czyni nas WSZYSTKICH wyjątkowymi! Podkreślone zostało, by pamiętać o traktowaniu każdego człowieka z szacunkiem, nawet jeśli nie rozumiemy pewnych zachowań, ponieważ możemy nie wiedzieć, z jakimi trudnościami zmagają się inni.

      Bardzo dziękuję uczniom za wysłuchanie wykładu i filmu oraz za aktywność. Wypowiedzi i pytania, które wybrzmiewały były bardzo dojrzałe. Bardzo się cieszę, że mogłam usystematyzować wiedzę w tym obszarze, ponieważ większe rozumienie, z czego mogą wynikać pewne zachowania, trudności i zdawanie sobie sprawy, że innym może być bardzo trudno w niektórych sytuacjach - jest ważnym krokiem do rozwijania empatii i umiejętności okazywania wsparcia.

       

      Patrycja Lech, psycholog szkolny

    • „Szóstoklasista Prymus Polonista 2022/2023” – wyniki po szóstym zadaniu
     • „Szóstoklasista Prymus Polonista 2022/2023” – wyniki po szóstym zadaniu

     •  

            W marcu uczniowie zmierzyli się z szóstym zadaniem w ramach rocznego konkursu „Szóstoklasista Prymus Polonista 2022/2023”. Musieli napisać list do kolegi lub koleżanki zachęcający do przeczytania wybranej lektury.

            Za realizację tego zadania można było zdobyć 13 punktów.

            Najwięcej punktów otrzymali uczniowie:

      KL. VI „a”

      Izabella Szulc – 10 p.

      Bartosz Sierzputowski – 9 p.

      Maksymilian Uhryn – 9 p.

      KL. VI „b”

      Luiza Lebioda – 9 p.

      Weronika Sparzak – 9 p.

            Fragmenty prac powyższych uczniów ukazały się na stronie szkoły w "Kąciku literackim"!

            Gratulujemy!

      Ewa Szrepfer

       

      Źródło obrazka: https://www.edziecko.pl/Junior/7,160035,26387804,jak-napisac-list-czyli-o-jednej-z-podstawowych-umiejetnosci.html

    • Konkurs na NAJPIĘKNIEJSZĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ 2023”
     • Konkurs na NAJPIĘKNIEJSZĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ 2023”

     • W dniu 2 kwietnia 2023 r. w Kościele p.w. św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku odbyło się podsumowanie konkursu na NAJPIĘKNIEJSZĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ 2023. Wśród 32 palm zgłoszonych do konkursu, 4 zostały wykonane przez uczniów naszej szkoły w zespołach klasowych.

      W kategorii SZKOŁY PODSTAWOWE II miejsce zajęli uczniowie klasy IVa wraz z Rodzicami.

      Pozostałym klasom Komisja przyznała WYRÓŻNIENIA za ogromny wkład pracy, włożony w wykonanie swoich palm. Są to: kl. VIII a,  kl. VII ,kl. VI b.

      Indywidualnie palmę wykonała Weronika Starostecka uczennica klasy IVa wraz z rodziną, otrzymała ona  Nagrodę Pani Magdaleny Dalman – Burmistrz Tolkmicka.

      Serdecznie dziękujemy Uczniom za kultywowanie Niedzieli Palmowej oraz gratulujemy wyników.

     • 46 Ogólnopolski Zlot Pamięci Narodowej do Nadbrzeża

     • Dnia 01.04.2023r. odbył rajd rowerowy do Nadbrzeża. W rajdzie wzięło udział 18 uczniów naszej szkoły z klas 2 - 7 pod opieką pań Renaty Rzepnickiej i Aleksandry Sosnowskiej-Kessler. Celem rajdu było wzięcie udziału przez uczniów w 46 Ogólnopolskim Zlocie Pamięci Narodowej przy pomniku w Nadbrzeżu, a przez to upamiętnienie osób będących w obozach koncentracyjnych na terenie Wysoczyzny Elbląskiej w czasie II Wojny Światowej. Podczas ceremonii odbyło się uroczyste złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem. W następnej części zlotu uczestnicy udali się do świetlicy w Kamionku Wielkim na ciepłą zupę i herbatę. Tam też odbyły się konkursy: plastyczny dla uczniów klas 1-3 oraz historyczny dla uczniów klas  4-6 i 7-8. W konkursie plastycznym wzięli udział: Zosia Czenkusz, Alan Brzeziński oraz Marcel Kurszewski, a w konkursie historycznym: Weronika Sparzak, Dominik Sarzak oraz Piotr Podborowski.

      Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom rajdu.

       

    • Szkolny konkurs dla klas czwartych "Pięknie czytam"
     • Szkolny konkurs dla klas czwartych "Pięknie czytam"

     • W piątek 31.03.2023 r. w naszej szkole r. odbył się  konkurs dla uczniów klas czwartych "Pięknie czytam".

      Czwartoklasiści prezentowali fragmenty wybranych przez siebie książek. Musieli czytać płynnie, wyraźnie, modulować głos, przestrzegać znaków interpunkcyjnych, przyjąć określoną postawę.

      Te starania oceniało jury, którego członkami były uczennice klas VI "a" i VIII "a": Izabella Szulc, Nela Pawłowska, Judyta Gabiec i Lena Kamieniecka.

      Ostateczna klasyfikacja jest następująca:

      I MIEJSCE:

      Zofia Stepnowska (kl. IV "a")

      II MIEJSCE:

      Julia Idzikowska (kl. IV "a")

      III MIEJSCE:

      Weronika Starostecka (kl. IV "a")

      WYRÓŻNIENIE:

      Bartosz Libura (kl. IV "a")

      UDZIAŁ:

      KL. IV "a"

      Oliwia Ulidowska

      Piotr Podborowski

      Dominik Sparzak

      KL. IV "b"

      Maja Janowicz

      Daria Gajewska-Cieśla

      Nel Szlitter

      Marek Ebertowski

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

      Organizatorzy:

      Ewa Szrepfer

      Aleksandra Sosnowska-Kessler

    • Świąteczna zbiórka żywności
     • Świąteczna zbiórka żywności

     • W dniu 25 marca 2023r. młodzież naszej szkoły wzięła udział w charytatywnej akcji Wielkanocna Zbiórka Żywności, organizowanej przez Bank Żywności w Elblągu. Wolontariusze przygotowali paczki żywnościowe osobom z terenu naszej gminy, które są w trudnej sytuacji materialnej. Koordynatorzy w/w akcji: Anna Gudaniec, Małgorzata Bendyk, Marzena Chojnacka i Małgorzata Lemanowicz.

    • (Nie) wiosna?
     • (Nie) wiosna?

     • Kiedy za oknem zmienna aura, coraz bardziej tęsknimy do ciepła, lekkich ubrań, spędzania czasu na świeżym powietrzu. Zanim więc zagości na stałe wiosna, możemy poprawić sobie nastrój, oglądając  związane z tym memy, które wybrali Maciej Janowicz i Tymon Sokulski, uczniowie klasy VI "a".

      Zostały umieszczone na stronie szkoły ("Aktualności" i "Humor").

      Życzymy dobrej zabawy!

      Ewa Szrepfer

      Źródło obrazka w nagłówku: https://podroze.onet.pl/ciekawe/po-czym-poznac-ze-nadchodzi-wiosna-zapach-geosminy-to-jeden-ze-znakow/sj372yj

    • AKADEMIA MAŁYCH PROGRAMISTÓW czyli Warsztaty z robotyki
     • AKADEMIA MAŁYCH PROGRAMISTÓW czyli Warsztaty z robotyki

     • 23 marca w naszej szkole dla uczniów klas 1 - 3  odbyły się warsztaty z robotyki, przeprowadzone przez Agencję Szkolno – Przedszkolną  „LUPUS”. Program edukacyjny skierowany do naszych uczniów nosił nazwę „Akademia programistów” i tutaj jak się okazało trafiliśmy w samo sedno, gdyż to było to, co współczesne dzieciaki interesuje najbardziej. Oczywiście jak się okazuje, u każdego jakiś robot jest, ale są to najczęściej sprzęty gospodarstwa domowego, niestety nie znajdujące zastosowanie w zabawie. Tym razem było inaczej, bo roboty, które przyjechały do naszej szkoły, to właśnie takie, którymi można się świetnie bawić, a jednocześnie uczyć wielu ciekawych rzeczy. W trakcie zajęć dzieci mogły programować trasy robotów za pomocą tabletów i specjalnych aplikacji. Roboty poruszały się, wydawały dźwięki, zmieniały kolory. Każde, chętne dziecko mogło zaprogramować robota, a na koniec podczas swobodniejszej zabawy, mogły samodzielnie nimi sterować. Roboty, które towarzyszyły dzieciom podczas zajęć to PHOTONY – służące do edukacji i zabawy. Warsztaty przebiegły w miłej i sympatycznej atmosferze, a co najważniejsze wyzwoliły ciekawość, zachwyt i aktywność naszych uczniów. Za aktywny udział w warsztatach każdy otrzymał pamiątkowy dyplom.

      Agata Sierzputowska ☺

      Źródło obrazka w nagłówku: https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/palec-dloni-robota-grafika-w-technologii-ai-w-tle_17851034.htm#query=robot&position=6&from_view=keyword&track=sph

    • Dzień Kolorowej Skarpetki
     • Dzień Kolorowej Skarpetki

     • 21 marca to ważna data. Tego dnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa, często zwany Dniem Kolorowej Skarpetki. Tego dnia klasa III ,,a” nałożyła kolorowe skarpetki, po to, by pokazać, że nikt nie jest dziwny. Jesteśmy po prostu różni, a to jedynie może uczynić nas jeszcze bardziej wyjątkowymi. Ta symboliczna data przypomniała o tym, że wszyscy powinniśmy dbać o równe szanse w społeczeństwie. W ten sposób mogliśmy okazać swoją solidarność oraz chęć zintegrowania się z osobami dotkniętymi trisomią chromosomu 21, czyli tymi, którzy mają trzeci dodatkowy chromosom w dwudziestej pierwszej parze.

      Niech więc 21 marca będzie świętem radosnym, kolorowym, pozbawionym barier, by dla każdego człowieka było miejsce i nikomu nie brakowało powodów do uśmiechu i radości! Okazujmy szacunek wszystkim, nie tylko tego dnia, ale i przez cały rok!

       

      Opracowała:

      U. Staszewska

    • Powitanie wiosny
     • Powitanie wiosny

     • Początek wiosny to radosny okres, który przynosi ze sobą wyjątkowe tradycje i obyczaje. Przyroda budzi się do życia i coraz więcej czasu spędzamy na powietrzu, co cieszy szczególnie dzieci.

      We wtorek, 21 marca 2023, oficjalnie obchodziliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w naszej szkole. W klasach i na korytarzach szkolnych pojawiły się przygotowane przez Panią Beatę Misztal wiosenne dekoracje.  Klasa VI ,,a” wraz z wychowawczynią wykonała wiosenne prace porządkowe na terenie szkoły, w budynku przy ulicy Szkolnej. Uczniowie tejże klasy posadzili w skrzynkach ozdobnych bratki. Dzięki czemu, nasze oczy, od dziś cieszą piękne i kolorowe kwiaty.

      Klasy I-III doskonale bawiły się na boisku szkolnym. Ruch na świeżym powietrzu sprawił uczniom wielką radość. Dzieci miały możliwość upieczenia smacznej kiełbaski.

      Jesteśmy przekonani, że starania naszych wspaniałych uczniów sprawią, że wiosna zawita do nas na dobre.

       

      Serdeczne podziękowania dla Pana Marka Kamienieckiego (pana konserwatora) za pomoc w organizacji ogniska dla klas I-III.

       

      Opracowała:

      U. Staszewska

       

     • Wycieczka do Gdyni

     • W piątek 10 marca uczniowie klasy I i II pojechali na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment i Akwarium w Gdyni.

      W Centrum Nauki Experyment poprzez zabawę uczniowie poznali tajniki wiedzy z różnych dziedzin. Stanowiska dostarczyły im mnóstwo zabawy. Dzieci wcielały się w rolę inżynierów, konstruując i wprawiając w ruch skomplikowane mechanizmy.

      W Akwarium Gdyńskim poznali zwierzęta z ciepłych i chłodnych mórz, ciekawe gatunki słodkowodne z całego świata oraz faunę lokalną. Zwiedzając akwarium uczyli się o świecie przyrody ukrytym pod taflą wody. W formie edukacji przez zabawę odbyły się zajęcia warsztatowe „Mieszkańcy rafy koralowej”. Po zajęciach edukacyjnych był czas na zwiedzanie wystaw i okazów zwierząt zgromadzonych w Akwarium w Gdyni. Duże zainteresowanie u dzieci wzbudził rekin, węgorz elektryczny i anakonda.   

      Bardzo dziękuję Pani Justynie Czenkusz, Agnieszce Gabiec i Katarzynie Machcińskiej za ogromną pomoc i opiekę nad dziećmi w czasie wyjazdu.

      Zapraszamy do obejrzenia filmu z naszej wycieczki: https://www.icloud.com/photos/#09fRZPCSfBI9eE2vCfndqmCfw

      Agata Sierzputowska ☺

    • Nietuzinkowe opowiadania z „nie” klasy IV„a”
     • Nietuzinkowe opowiadania z „nie” klasy IV„a”

     •  

           W ramach doskonalenia  swoich umiejętności ortograficznych i językowych w czasie lekcji języka polskiego uczniowie z klasy IV „a” układali humorystyczne opowiadania z wyrazami z partykułą „nie”.

           Podzieleni na zespoły napisali prace pełne zaskakujących skojarzeń i pomysłów. Ważne przy tym było, by uwzględnić jak najwięcej słów z z cząstką „nie” i nie popełnić przy tym błędów w ich łącznej i rozłącznej pisowni.

          Poniżej zostały zamieszczone wszystkie teksty uczniowskie. Gratulujemy inwencji!

      E. Szrepfer

       

      Weronika Starostecka, Oliwia Ulidowska, Wojciech Prusecki, kl. IV „a”

      Ja i niedojrzały ogórek

           Niedawno wstałem, ale nie zjadłem śniadania. Następnie pani wstawiła mi minus do dziennika, ponieważ nie odrobiłem pracy domowej. Miałem również nieobecność. Widziałem też, jak niegrzeczny Mateusz dostał nieprzygotowanie. Niemiły nieprzyjaciel nie przeczytał lektury, chociaż pani go o to poprosiła.

           Niezadowolony wróciłem do domu i obejrzałem nieciekawy film na niewygodnym fotelu. Był o niedojrzałym ogórku. Nie mówiłem nic podczas tego filmu, ponieważ niecierpliwie czekałem na koniec.

           Nagle stało się nieszczęście, nieuważnie patrzyłem na telewizor, a ogórek wyskoczył zza ekranu. Nie powiedziałem nic, ponieważ zemdlałem, a to jedzenie zabrało mnie do nierównego garażu.

           Nagle się obudziłem, a warzywo powiedziało:

      - Nie zmęczyłeś się?

      - Zostaw mnie! – krzyknąłem. – Niestosownie się zachowujesz.

           Nieśpiesznie zjadłem go, a następnie poszedłem do domu. Mama na mnie krzyczała, ponieważ miałem nieporządek w pokoju. Nie poszedłem przez to na dwór.

       

      Zofia Stepnowska, Julia Idzikowska, Oskar Stodulski, kl. IV „a”

      Pechowa szkoła we śnie

          Niedawno w szkole spotkało mnie nieszczęście. Nie odrobiłem pracy domowej i do tego nie zgłosiłem nieprzygotowania.

           Następnego dnia pani wstawiła mi nieobecność na pierwszej lekcji, a na drugiej nie zastosowałem przecinka na kartkówce. Byłem smutny i niegrzeczny, ponieważ mój kolega nie przyszedł do szkoły, bo nie przeczytał lektury i nieciekawy był lekcji.

           Gdy następnego dnia trwał wf, mój kolega się nie zmęczył i nałożył niewygodne spodnie. Był dla mnie niemiły, bo nie zjadł śniadania. Niecierpliwie czekałem na ocenę z kartkówki, nauczycielka nieśpiesznie je sprawdzała, a na koniec lekcji nie powiedziała mi o stopniu. Nie dość, że nieuważnie sprawdzała, to jeszcze nierówno napisała. Z niezadowoleniem szedłem do domu i nic nie mówiłem mamie i tacie. Po drodze spotkałem swojego nieprzyjaciela, który był niedojrzały i nieporządnie się ubrał.

           Gdy przyszedłem do domu, to zobaczyłem, że to sen. Kiedy się obudziłem, to była dwudziesta i tydzień do przodu, więc to już koniec mego snu.

       

      Wiktor Sarapkiewicz, Dominik Sparzak, Maria Jaroszek-Czerwienko, Artem Beliavskyi, kl. IV „a”

      Silny dziadek

           Mam dziadka, który jest bardzo silny i mieszka ze mną w Koszalinie. Jestem często nieprzygotowany i nieobecny w szkole, ponieważ chodzę z dziadkiem na siłownię, nie odrabiam lekcji, nie czytam książek, tak jak kiedyś mój dziadek.

           Niedawno odbyło się zebranie w szkole, byłem bardzo niecierpliwy, bo myślałem, że dziadek mnie zbije. Jestem bowiem niegrzeczny, niemiły i niedojrzały. Kiedy jednak przyszedł, powiedział, że nie poszedł na zebranie i już nic nie mówił, więc nieśpiesznie poszliśmy na siłownię. Gdy wracaliśmy z niedalekiej placówki, dziadek zobaczył piękną, nieszczupłą babcię i nie poszedł z nią po zdrowe jedzenie, tylko do McDonalda.

           Piękna babcia wprowadziła się do nas, ale okazało się, że jest niemiła, ponieważ muszę się cały czas uczyć i nie chodzę na siłownię, a dziadek cały czas chodzi do McDonalda i jest tęgi tak samo jak babcia. Nie lubię takich ludzi jak ta niemiła pani.

      Piotr Podborowski, Aleksander Gmys, Adam Różański, Viktoriia Datska, kl. IV „a”

      Ocena Jacusia

           Pewnego niezimowego dnia Jacek nie odrobił pracy domowej i zgłosił nieprzygotowanie. Jego nieprzyjaciel kazał pani wstawić jedynkę do dziennika, bo był niemiły.

           Po skończeniu zajęć w szkole Jacek poszedł na spacer nierówną ścieżką i się nie wywrócił. Nieciekawy chłopiec nie poszedł do kościoła, bo nie chciał zmarznąć, a było zimno. Jacek nie udał się do domu, ponieważ nie miał kluczy. Niezadowolony czekał na mamę.

           Z niecierpliwości poszedł do szkoły, jednak nie udało mu się poprawić oceny na dobrą – ze złości.

       

      Stanisław Szymański, Bartosz Libura, Julian Zuchniewski, Victoriia Marczuk, kl. IV „a”

      Porwanie i szaleństwo

           Pewnego niepięknego dnia w Ohio zabrałem mojego kuzyna na lot odrzutowcem. Spełniłem marzenie mego kuzyna. Miał nie powiedzieć rodzicom. Dziwne, że po locie się nie zmęczył.

           Nazajutrz nie poszedł do szkoły. Miał wstawioną nieobecność. Gdy przyszedł do szkoły, przypomniał sobie, że nie odrobił pracy domowej. Pani zrobiła niezapowiedziany sprawdzian z angielskiego. Dostał z niego jedynkę. Gdy skończyły się lekcje, nie widział swojego ferrari.

           Po powrocie do domu czekał niecierpliwie przy drzwiach na Elona Muska, bo miał dać prezent. Kiedy przyszedł, okazało się, że Elon był kosmitą, a jego autem był statek ufo. Wtedy porwał mnie. Gdy robiono mi badania, okazało się, że byłem też kosmitą.

           Ta przygoda była bardzo ciekawa.

       

       

      Źródło obrazka: https://mojelekcje1.jimdofree.com/klasa-v/pisownia-z-nie/

       

       

    • Dzień Liczby Pi
     • Dzień Liczby Pi

     • Podziwu godna liczba Pi
      trzy koma jeden cztery jeden.
      Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe
      pięć dziewięć dwa, ponieważ nigdy się nie kończy …”
      – tak o liczbie Pi pisze w swym wierszu noblistka Wisława Szymborska. Wcale nas to nie dziwi, gdyż liczba Pi to jedno z bardziej niezwykłych i fascynujących matematycznych zjawisk. Znano ją już w starożytności. Wyraża bowiem stosunek długości okręgu do jego średnicy.

      Pięć pierwszych cyfr liczby Pi w jej rozwinięciu dziesiętnym to 3,14159. Można tam znaleźć datę 14 marca (3,14), dlatego tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Liczby Pi.

      14 marca, we wtorek w naszej szkole obchodziliśmy to święto w nieco innej formie. Nasi uczniowie, podczas lekcji matematyki, zapoznali się z bohaterką dnia, czyli Ludolfiną (liczbą Pi). Poznali jej historię i dowiedzieli się dlaczego dla matematyków jest ona taka ważna.

      Nasi uczniowie z wielkim zaangażowaniem i starannością łączyli kolejne cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. W ramach zabawy wymyślano jak największą ilość wyrazów, w których ukryte zostało Pi.

      Taka forma lekcji cieszyła się dużym zainteresowaniem i pokazała inny wymiar matematyki. Okazało się, że „królowa nauk” może być znakomitą zabawą i pasjonującą przygodą.

       

      Opracowała:

      J. Franciuk

      U. Staszewska

      Żródło obrazka: https://teczoweabecadlo.pl/2019/03/30/dzien-liczby-pi/

    • Zbiórka na Dom Dziecka we Fromborku
     • Zbiórka na Dom Dziecka we Fromborku

     • W związku ze zbliżającą się Wielkanocą Zespół Szkolno -Przedszkolny w Tolkmicku ogłasza akcję zbierania słodyczy dla Dzieci z Domu Dziecka,,Słoneczne Wzgórze” oraz ,,Promyk” we Fromborku.Sprawmy, aby zbliżająca się Wielkanoc była dla Dzieci radosna i słodka.Bardzo prosimy o dostarczenie w/w produktów do 31.03.2023 r. /piątek/ do organizatorów akcji.Serdecznie zapraszamy do udziału i z góry dziękujemy za zaangażowanie.

      Organizatorzy:

      J. Franciuk

      U. Staszewska

      J. Wilczyńska

       

      Źródło obrazka: https://viaaroma.pl/blog/40_potezna-energia-slonca.html

    • "My busy day" – kreatywni trzecioklasiści!
     • "My busy day" – kreatywni trzecioklasiści!

     • Uczniowie klasy III napisali pierwszą w swym życiu książkę w języku angielskim. Każdy z uczniów przygotował tekst w języku angielskim, opisujący swój dzień. Następnie opatrzył swą publikację  narysowanymi przez siebie ilustracjami. Powstały niezwykle twórcze, wielobarwne i naprawdę oryginalne prace.

      Gratuluję uczniom klasy III pomysłów!

      Anetta Gulbertowicz

    • Dzień Kobiet
     • Dzień Kobiet

     • 8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. Mimo, że jego ranga, w porównaniu z minionymi okresami, znacznie spadła, co roku z okazji tego sympatycznego marcowego święta w naszej szkole pojawiają się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla małych i tych większych kobiet. W ten wyjątkowy dzień zostały one powitane kwiatami oraz drobnymi upominkami. Zarówno w klasach jak i na szkolnych korytarzach było czuć wyjątkową atmosferę.

       

      Opracowała:

      U. Staszewska

     • Polacy – bohaterowie nauki

     • Dnia 04.03.2023  roku uczniowie klasy VIII,,a”  stworzyli wystawę przedstawiającą osiągnięcia i dorobek polskich naukowców takich jak: Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska – Curie, Ignacy Łukasiewicz, Jan Czochralski itd.

      Autorzy prac prezentując sylwetki wybranych osobistości oraz ich wyjątkowe osiągnięcia pragnęli przypomnieć rolę i znaczenie nauki w życiu każdego człowieka.

      Z tego względu, subiektywny klucz doboru postaci zawierał się w przeświadczeniu, że zarówno w szeroko rozumianych dziedzinach humanistycznych, jak i matematyczno – przyrodniczych wybrane osoby były naukowcami, którzy w sposób znaczący wpłynęli na naukę powszechną w ogóle.

      Na wystawie zaprezentowano postaci, których badania realizowane były nie tylko na polskich uniwersytetach, lecz których osiągnięcia były na tyle wyjątkowe, że na stałe zapisały się w historii nauki światowej, a ich nazwiska nieodłącznie wiążą się z kulturą polską.

       

      Opracowała:

      U. Staszewska