• XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • 17 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Tego dnia w klasach przeprowadzone zostały egzaminy z tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy bezbłędnie udzielili odpowiedzi na 5 przykładów zadań, otrzymywali tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia”.

      Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. To matematyczne święto, weszło na stałe do naszego szkolnego kalendarza. Poprzez wspólną zabawę, łączymy się z ludźmi na całym świecie.
      Edukacja matematyczna jest efektywniejsza, gdy jest połączona z zabawą. Chcemy propagować zasadność uczenia się tabliczki mnożenia, a także poznawania matematyki. Musimy pamiętać, że przedmiot ten towarzyszy nam przez całe życie. Wszędzie otaczają nas liczby, musimy umieć sobie z nimi radzić.

       

      Gratulujemy Mistrzom!

       

      Opracowała:

      J. Franciuk

      U. Staszewska

     • Lekcje PRZYRODY

     • W październiku na zajęciach z przyrody, uczniowie klasy IV zgłębiali zagadnienia związane z pogodą i zjawiskami przyrodniczymi.
      Dokładnie poznali składniki pogody tj. temperatura powietrza, ciśnienie atmosferyczne, opady i osady, zachmurzenie oraz siłę i kierunki wiatrów.
      Aby dokonać obserwacji w/w niezbędne są odpowiednie przyrządy. Dlatego chętni uczniowie z ogromnym zaangażowaniem, pomysłowością  i pomocą swoich rodziców, wykonali własne wiatromierze i deszczomierze.

      Dziś narzędzia pomiaru kierunku wiatru oraz ilości padającej wody stoją w naszym szkolnym ogródku. Dzięki nim każdego dnia możemy obserwować zmiany pogody jakie przynosi nam piękna, polska JESIEŃ.

      Serdecznie dziękuję za Wasze zaangażowanie,
      nauczycielka przyrody – mgr Marzena Siekierko

     • Wycieczka edukacyjna klas pierwszych

     • Dnia 14.11.2023 r. klasy pierwsze udały się na wycieczkę edukacyjną do Elbląga.

      Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. Podczas wizyty dzieci poznawały tajniki pracy elbląskich policjantów. Uczniowie mogli zobaczyć, jakim sprzętem dysponują funkcjonariusze i jakimi jeżdżą pojazdami. Dużą popularnością szczególnie wśród tych najmłodszych cieszyły się pomieszczenia techników kryminalistyki oraz miejsce dowodzenia jednostki (oficerowie dyżurni). Z dziećmi, m.in. o bezpieczeństwie w domu i na ulicy, rozmawiali dzielnicowi Tolkmicka.

      Kolejna przygoda czekała na nas w JRG 2 Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu. Związana była z poznaniem pracy strażaka. Podczas wizyty Pan strażak opowiedział dzieciom, jak ustrzec się zatrucia czadem, jak należy dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego oraz jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca objętego pożarem. Przypomniał również dzieciom ważne numery alarmowe. W trakcie zajęć dzieci obejrzały  bardzo interesujące  filmiki edukacyjne. Jednak najciekawszym elementem było zobaczenie symulowanego pożaru mieszkania oraz zwiedzanie spalonych pomieszczeń. Na koniec dzieci gorąco podziękowały strażakom za miłe i pouczające spotkanie, które z całą pewnością na długo pozostanie w pamięci.

      Gorąco dziękujemy Panom Policjantom oraz Panom Strażakom za poświęcony czas, cierpliwość i tak pouczające spotkanie.

       

       

      Opracowała:

      U. Staszewska

    • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
     • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

     • Dnia 11 listopada 2023 r. społeczność Zespołu Szkolno – Przedszkolnego obchodziła uroczyście Święto Niepodległości.

      Uroczystość rozpoczęła się o mszą świętą w intencji Ojczyzny, w kościele parafialnym pw. Świętego Jakuba Apostoła.

      W czasie obchodów tego święta byliśmy świadkami złożenia kwiatów pod pomnikiem 100-lecia Niepodległości oraz odsłonięcia muralu pt. ,,Polscy Dowódcy podczas II Wojny Światowej”. Mural został dofinansowany w ramach konkursu organizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej pn. "Mur, ale historia Wojska Polskiego". 

      Następnie udaliśmy się do Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Tolkmicku, gdzie miała miejsce  uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.  Dzięki ofiarnemu zaangażowaniu naszej placówki, byliśmy świadkami niezwykłego przedstawienia, którym będziemy kontentować się jeszcze długo. Dzieci przedstawiły solidny wybór najpiękniejszych polskich pieśni patriotycznych, przeszywanych wzruszającymi wierszami z wielu epok. Uczciliśmy tym samym pamięć wielu pokoleń Polaków, bohatersko walczących za nasz kraj i jego wolność, w myśl odwiecznej polskiej triady: Bóg – Honor – Ojczyzna.

       

      Opracowała:

      J. Franciuk

     • Oferta MAWI

     • Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie,

      Informujemy, że w czwartek 23.11.2023 r. będzie możliwość wykonania zdjęć.

      W budynku przy ul. Szkolnej 20. kl. IV - VIII - zdjęcia od godz. 8.00.

      W budynku przy ul. Szpitalnej 6 - kl. I - III - od godz. 10.00

      Poniżej zamieszczamy ofertę FOTO MAWI.

      Zdjęcia grupowe - tradycyjne .-

      Pakiet 3 produkty za 74 zł.

      Zdjęcie GRUPOWE, KALENDARZ i 8 ZDJĘĆ różnej wielkości w tym 3 legitymacyjne.

      Pakiet wykonujemy dla każdego ucznia z klas I-III.

      KALENDARZ jest na cały rok od dnia otrzymania.

      WYKUP JEST DOBROWOLNY!

      Można kupić pojedyncze zdjęcia z pakietu według cen podanych w ofercie.

      DLA KLAS IV-VIII wykonujemy zdjęcia grupowe i indywidualne z oferty-na życzenie.

      Szczegóły oferty znajdują się na naszej stronie internetowej.

      TERMIN FOTOGRAFOWANIA: 23.11.2023

      Z poważaniem,

      Artur Tatar FOTO MAWI

     • „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy...”

     • W związku z Narodowym Świętem Niepodległości nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję pt. „Szkoła do hymnu”, zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

      W ramach tej akcji dnia 10 listopada punktualnie o godzinie 11:11 przedszkolaki oraz uczniowie ze wszystkich klas wraz z nauczycielami uroczyście zaśpiewali 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób uczciliśmy pamięć tych, dzięki którym odzyskaliśmy niepodległość.

      Następnie udaliśmy się do Kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku na koncert, którego organizatorem była Biblioteka Publiczna im. K. I. Gałczyńskiego w Tolkmicku.

      Wysłuchaliśmy tam koncertu młodzieży z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. K. Wiłkomirskiego w Elblągu. W repertuarze znalazły się utwory tematyką nawiązujące do Dnia Niepodległości.

      Była to prawdziwa muzyczna podróż po historii naszej ojczyzny. Przepełnieni duchem patriotyzmu udaliśmy się do swoich domów.

       

      Opracowała:

      J. Franciuk

     • TUS -  Trening Umiejętności Społecznych

     • W każdą środę w klasie II odbywają się cykliczne zajęcia warsztatowe z Panią psycholog Gabrielą Laskowską. Są to zajęcia TUS -  Trening Umiejętności Społecznych, czyli umiejętności niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu.Wspólnie zajęcia pozwalają uczniom pracować nad ich wzajemnymi relacjami i emocjami. Dowiadują się interesującej wiedzy profilaktycznej, uczą się też metod relaksacyjnych. Podczas   zajęć  realizowane są ćwiczenia z zakresu usprawniania komunikacji, wspierania rozwoju społecznego i emocjonalnego, eliminowania zachowań niepożądanych, rozwijania umiejętności wspólnej zabawy i pomocy. Działając systematycznie metodą małych kroków, można umożliwić dzieciom osiągnięcie sukcesów na miarę ich potencjału. Wszyscy uczniowie bardzo chętnie biorą udział w tych ciekawych zajęciach. 

      Agata Sierzputowska

     • Kiermasz ciast

     • Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom, i pracownikom szkoły za aktywny udział w akcjach charytatywnych organizowanych w klasach młodszych naszej szkoły, w budynku A przy ulicy Szpitalnej 6. Cotygodniowe kiermasze ciast cieszyły się ogromną popularnością i pozwoliły nam uzbierać 4185 zł.

      Dziękujemy rodzicom za przepyszne wypieki i Wam kochani za Wasze wielkie serca. Wszyscy pokazaliśmy, że pomaganie na ogromną moc.

      Wychowawca klasy II, Agata Sierzputowska

     • „O psie, który jeździł koleją”

     • „O psie, który jeździł koleją”- to tytuł filmu, na który wraz z wychowawczyniami, wybrali się 28.09.2023r. uczniowie klasy 1 - 3. Film dostarczył uczniom wiele emocji i wzruszeń, a przede wszystkim ukazał nam, że w życiu bardzo ważna jest przyjaźń. Relacja jaka łączy główną bohaterkę filmu - Zuzię, która choruje na chorobę serca oraz psa Lampo jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Polecamy film o wyjątkowej dziewczynce oraz bohaterskim psiaku z całego serca.

      Agata Sierzputowska

     • Wycieczka do Fromborka

     • Dnia 22.09.2023 r. uczniowie klasy 2 i 3 wybrali się na wycieczkę do Fromborka.

      Spotkaliśmy się tam z Panią przewodnik, która opowiedziała nam o tym pięknym miasteczku. Następnie odwiedziliśmy Muzeum Mikołaja Kopernika,w którym dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o życiu i pracy naszego wielkiego astronoma oraz oglądaliśmy różne przedmioty, którymi posługiwał się przy wszelkich obliczeniach. Kolejnym naszym celem była wieża katedralna i  Planetarium, w którym obejrzeliśmy film o gwiazdach i księżycu.

      Na zakończenie zwiedziliśmy Katedrę, w której wysłuchaliśmy przepięknego koncertu organowego.

      Wycieczka była bardzo udana, a uczniowie byli bardzo zainteresowani postacią Mikołaja Kopernika, który jest patronem naszej szkoły.

      Agata Sierzputowska

     • Wojewódzki Konkurs Fotograficzny z cyklu „Podróże w Naturze” roztrzygnięty

     • ​​​​​​

      W październiku br. chętni uczniowie naszej szkoły z klas 4, 5, 6 i 7 wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym z cyklu „Podróże w Naturze” 2023. Organizatorem konkursu jest Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu. Uczniowie pracowali pod kierunkiem nauczyciela informatyki Aleksandry Sosnowskiej-Kessler oraz nauczyciela biologii i przyrody Marzeny Siekierko.

      Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie to:

      1.Adam Feszak klasa 5b,

      2. Bogusław Daczkowski klasa 6,

      3. Dominik Sparzak klasa 5a,

      4. Jan Charyton klasa 4,

      6, Nadia Siedlar klasa 7a,

      7. Oliwier Bałdyga klasa 7b,

      8. Weronika Sparzak klasa 7b,

      9. Zofia Stepnowska klasa 5a.

      Nasi uczniowie wywalczyli miejsce na podium oraz wyróżnienie:

      W kategorii Uczniowie szkół podstawowych, klasy IV-VIII

      II miejsce zajął Adam Feszak, kl 5b, ZSP w Tolkmicku,

      Wyróżnienie otrzymała Zofia Stepnowska, kl. 5a, ZSP w Tolkmicku.

      Wyróżnione osoby zostały zaproszone przez organizatora na konferencję pod nazwą Bitwa o czyste powietrze w krajobrazie kulturowym Warmii, Mazur  i Powiśla, podczas konferencji nastąpi wręczenie nagród ​​​​​.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom oraz życzymy kolejnych sukcesów.

      Wyniki_konkursu_FOTO_2023_(1).pdf

     • DZIEŃ PIŻAMY

     • 7 listopada 2023 r. (wtorek) w naszej placówce ponownie została zorganizowana Ogólnopolska Akcja Charytatywna na rzecz dzieci chorych onkologicznie tzw. Dzień Piżamy.

      Pomysłodawcą w/w dnia jest Fundacja ,,Gdy Liczy się Czas”. Została ona założona przez rodziców dzieci, które chorowały miesiącami lub latami na chorobę nowotworową. Fundacja wspiera dzieci przebywające na oddziałach onkologicznych.

      Dla dzieci przebywających w szpitalach, piżama stała się nieodłączną częścią codzienności. To, co dla nas jest związane z odpoczynkiem i spokojem dla innych jest symbolem walki o zdrowie i życie.

      Dziękujemy wszystkim, którzy w tym dniu dołączyli do naszej akcji. Zarówno przebierając się w piżamy, jak i wpłacając pieniążki na szczytny cel. Uzbierana przez nas kwota 2035,81 zł zostanie przekazana na rzecz Fundacji Siepomaga z przeznaczeniem dla Wiktorka Ratajczaka. Chłopca, który na co dzień walczy o życie z chorobą nowotworową w USA.

      Dziękujemy Wam drodzy UCZNIOWIE, RODZICE i PRACOWNICY SZKOŁY za Wasze wielkie serducha!!!

      Pamiętajmy, że pojedyncze akty dobroci wspólnie tworzą wielkie dobro.

       

      Organizatorzy:

      J. Franciuk

      K. Konwent

      U. Staszewska

    • Wyjście na cmentarz
     • Wyjście na cmentarz

     • W dniach poprzedzających uroczystość Wszystkich Świętych uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji porządkowania opuszczonych grobów na miejscowym cmentarzu. Następnie dzieci zaniosły znicze, które zbierane były wcześniej, aby płonęły podczas święta.

      Dziękuję wszystkim za wrażliwość i zaangażowanie.

      Opiekun SU Gabriela Starostecka

       

      Obrazek w nagłówku: https://pl.wikipedia.org/wiki/Znicz_%28naczynie%29

    • Wyjazd edukacyjny na film „Siła naszych marzeń”
     • Wyjazd edukacyjny na film „Siła naszych marzeń”

     •  

           26 listopada 2023 r. uczniowie z klas IV-VIII mieli okazję obejrzeć w Multikinie w Elblągu film pt. „Siła naszych marzeń”.

           Przedstawia on historię Zoe, która od dziecka marzyła, by zostać dżokejem. Jej marzenia zostają zniszczone, kiedy spłoszona klacz przypadkowo rani dziewczynkę. Pogrążona w rozpaczy Zoe całkowicie się załamuje. Rodzice ze wszystkich sił starają się ja wspierać. Dzięki ich wytrwałości i zaskakującej pomocy stajennego Seby, który ma niezwykły dar komunikowania się z końmi, dziewczyna postanawia pokonać przeciwności losu i odzyskać to, co wydawało się stracone.

          Projekcję filmu poprzedziła prelekcja pani psycholog, która uzmysłowiła uczniom, że wzloty i upadki są wpisane w życie każdego człowieka. Poradziła także, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami.

          Po seansie klasy V i VI spędziły miło czas ze swoimi wychowawcami w kręgielni.

    • Warsztaty biblioteczne dla kl. VII "a"
     • Warsztaty biblioteczne dla kl. VII "a"

     •  

           27 listopada 2023 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. K. I. Gałczyńskiego w Tolkmicku uczniowie klasy VII "a" wzięli udział w warsztatach poprowadzonych przez Panią Dorotę Lorbiecką.

        Tematem zajęć były zasady współpracy. Młodzież uczestniczyła w różnych zabawach i grach  wymagających skupienia, gry zespołowej oraz integrujących grupę. Uczniowie musieli zwracać uwagę na potrzeby innych, szanować odmienne zdanie.

          Zrozumieli, że od umiejętności współpracy zależy powodzenie w różnych aspektach życia.

      Ewa Szrepfer

    • „Mistrz Lekkiego Pióra 2023/2024” – wyniki po pierwszym zadaniu
     • „Mistrz Lekkiego Pióra 2023/2024” – wyniki po pierwszym zadaniu

     • W bieżącym roku szkolnym ruszyła trzecia edycja szkolnego konkursu literackiego „Mistrz Lekkiego Pióra 2023/2024”. Jego adresatem są uczniowie klas VII „a” i „b”.

      Tak jak w poprzednich edycjach siódmoklasiści zaprezentują w kilku zadaniach swoje umiejętności pisarskie i znajomość różnych utworów literackich w ramach różnych form wypowiedzi. Uczniowie, którzy po kilku rundach zdobędą największą liczbę punktów, otrzymają tytuł „Mistrza Lekkiego Pióra 2023/2024”, co rozstrzygnie się na przełomie maja i czerwca.

      Z pierwszym zadaniem siódmoklasiści zmierzyli się w drugiej połowie października. Był to list do autora wybranej lektury. Wśród najczęściej prezentowanych utworów znalazły się powieści: „Pax” S. Pennypacker, „W pustyni i w puszczy” H. Sienkiewicza, „Charlie i fabryka czekolady” R. Dahla, Hobbit” J.R.R. Tolkiena oraz „Opowieść wigilijna” K. Dickensa. Uczniowie przywołali także współczesny tekst pt. „Pasztety, do boju!” C. Beauvais.

      Za realizację pierwszego zadania można było zdobyć maksymalnie 13 punktów.

      Najwięcej punktów otrzymali uczniowie z klasy VII „a”:

      Izabella Szulc – 12 p.

      Bartosz Sierzputowski – 10 p.

      Nela Pawłowska – 9 p.

      Michalina Rogowska – 9 p.

      Gratulujemy wszystkim finalistom !

      Fragmenty prac powyższych uczniów zostały opublikowane w „Kąciku literackim” w zakładce „Okiem ucznia”. Zapraszamy do lektury!

      Ewa Szrepfer

       

    • Elbląskie Targi Pracy i Edukacji
     • Elbląskie Targi Pracy i Edukacji

     • W dniu 24 października uczniowie klasy ósmej wzięli udział w wyjeździe na Elbląskie Targi Pracy i Edukacji. 

      Celem organizowanych targów było m.in. przedstawienie  oferty edukacyjnej wszystkich szkół ponadpodstawowych w powiązaniu z regionalnym rynkiem pracy. Szkoły przedstawiły kierunki kształcenia, zawody, ale także informacje o zasadach rekrutacji, ofertę dodatkowych zajęć  dających możliwości rozwijania indywidualnych zainteresowań i uzdolnień. Dyżurujący doradcy zawodowi oraz pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych udzielali porad  i informacji o zawodach.

      Podczas targów można było porozmawiać z uczniami ze szkół ponadpodstwowych i otrzymać informacje z pierwszej ręki o konkretnych szkołach elbląskich.

      Wyjazd naszych uczniów na Elbląskie Targi Pracy i Edukacji pomoże im, w niedalekiej przyszłości, wybrać zawód i szkołę ponadpodstawową.

    • Szkolny konkurs ortograficzny dla klas V i VI "Mistrz Ortografii 2023/2024" - wyniki po pierwszym zadaniu
     • Szkolny konkurs ortograficzny dla klas V i VI "Mistrz Ortografii 2023/2024" - wyniki po pierwszym zadaniu

     • W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas V i VI będą sprawdzali swoje umiejętności ortograficzne w ramach szkolnego konkursu "Mistrz Ortografii 2023/2024".

      Każde zadanie będzie dotyczyło innej zasady poprawnej pisowni i przy okazji promowało określoną książkę, gdyż teksty dyktand będą pochodziły z danego utworu. Po kilku rundach uczniowie, którzy zgromadzą największą liczbę punktów, staną na przełomie maja i czerwca na ortograficznym podium.

      W mijającym tygodniu uczniowie klas V i VI zmierzyli się z poprawnym zapisem fragmentów powieści pt. "Pan Samochodzik i templariusze" Zbigniewa Nienackiego.

      Pierwsze konkursowe dyktando dotyczyło pisowni wyrazów z cząstką "by". Maksymalnie można było otrzymać 20 punktów.

      Najwięcej punktów zdobyli następujący uczniowie:

      KLASA VI

      Nadia Miszkowicz - 20 p.
      Szymon Siemaszko - 19 p.
      Bogumił Daczkowski - 18 p.
      Jakub Chojnowski - 16 p.
      Kewin Dutkiewicz - 15 p.
      Oliwia Nowicka - 15 p.
      Szymon Stypułkowski - 14 p.
      Adam Ulidowski - 14 p.

      KLASY V

      Zofia Stepnowska - 19 p.
      Wojciech Prusecki - 16 p.
      Stanisław Szymański - 16 p.
      Maria Jaroszek-Czerwienko - 14 p.
      Adam Różański - 14 p.
      Weronika Starostecka - 14 p.
      Laura Wrycza - 14 p.

      Gratulujemy i życzymy powodzenia przy następnym zadaniu w listopadzie!

      Organizatorzy
      Ewa Szrepfer, Aleksandra Sosnowska-Kessler

      Żródło obrazka: https://vivarium.com.pl/104103/pan-samochodzik-i-templariusze

     • Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

     •  

           13 października 2023 roku  do Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Tolkmicku przybyła cała społeczność szkolna, aby wziąć udział w uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

          Najpierw głos zabrała Pani Dyrektor Anetta Gulbertowicz, która podziękowała nauczycielom i pracownikom szkoły za rzetelną pracę dydaktyczno-wychowawczą i  sumienne wypełnianie codziennych obowiązków.

          Następnie pierwszoklasiści ślubowali, że będą odpowiedzialnymi uczniami i dobrymi kolegami. W realizacji tego zamierzenia będą wspierać swoje dzieci rodzice, którzy także uroczyście złożyli taką deklarację. Oficjalną część uroczystości uświetnili piosenkami uczniowie klas pierwszych i siódmych.

          Po tym punkcie obchodów Święta Edukacji Narodowej przyszła kolej na kameralne podziękowania za trud pedagogiczny. Ich wyrazem były kwiaty i słodkości wręczone nauczycielom przez ich wychowanków.