• Z wizytą w ZUO
     • Z wizytą w ZUO

     • W dniu 30 maja uczniowie klasy I i II Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Tolkmicku uczestniczyli w wycieczce kształtującej postawę świadomego ekologa. Wyżej wymienione klasy wzięły udział w zajęciach dydaktycznych połączonych z wycieczką po Zakładzie Utylizacji Odpadów w Elblągu. 
      Podczas wykładu mali ekolodzy poznali zasady selektywnej zbiórki odpadów. Obejrzeli również w sali edukacyjnej ciekawe filmy animowane.  W czasie wycieczki po zakładzie przyjrzeli się min.: kopcowi bioenergetycznemu, sortowni, kompostowni oraz magazynowi odpadów niebezpiecznych. 

      W ramach przeprowadzonych przez ZUO działań informacyjno-edukacyjnych w zakresie gospodarki odpadami, segregacji i recyklingu, wiemy już jak dbać o naszą planetę, aby żyć zgodnie z naturą.

      Serdecznie dziękujemy Dyrekcji ZUO  w Elblągu – Panu Andrzejowi Lemanowiczowi  za możliwość zwiedzenia zakładu.

      Opracowała:
      U. Staszewska

    • "Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022" – wyniki rocznego konkursu
     • "Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022" – wyniki rocznego konkursu

     •  

           W mijającym roku szkolnym uczniowie klas V "a" i V "b" wzięli udział w szkolnym konkursie pod hasłem "Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022".

           Na przestrzeni kilku miesięcy zmierzyli się z sześcioma zadaniami sprawdzającymi różne kompetencje polonistyczne. Dotyczyły one znajomości ważnych tekstów literackich (m.in. lektur, mitów), terminów literackich, zagadnień z zakresu nauki o języku i ortografii. Sprawdzały też umiejętność redagowania dłuższej wypowiedzi pisemnej.

      Wyniki rocznej rywalizacji są następujące:

      I MIEJSCE:
      Izabella Szulc (kl. V "a")

      II MIEJSCE:
      Nela Pawłowska (kl. V "a")
      Bartosz Sierzputowski (kl. V "a")

      III MIEJSCE:

      kl. V "b"
      Oliwier Bałdyga
      Luiza Lebioda

      kl. V "a"
      Maciej Janowicz
      Wiktor Miszkowicz

      Gratulujemy!

      Wszyscy finaliści otrzymają wkrótce upominki!

                                                                                           Ewa Szrepfer
       

     • Dzień mamy

     • Dzień Mamy to wyjątkowa data dla każdego z nas. To właśnie tego dnia mamy szczególną okazję pokazać, jak bardzo Mamy są dla nas ważne. Bez względu na szerokość geograficzną, kulturę, religię, czy ustrój polityczny, Dzień Matki obchodzony jest w ponad czterdziestu krajach na świecie i choć daty jego są różne, idea przyświeca ta sama - miłość do MAM.

       

      Opracowała:

      U. Staszewska

    • "Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022" – podsumowanie szóstego zadania
     • "Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022" – podsumowanie szóstego zadania

     •  

           W poniedziałek 23.03.2022 r. uczniowie klas V "a" i V "b" zmierzyli się z szóstym i zarazem ostatnim zadaniem w ramach konkursu "Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022".

          Zadanie to dotyczyło zagadnień językowych, między innymi części mowy, typów wypowiedzeń, budowy zdania pojedynczego, części zdania, poprawnej odmiany wyrazów i określania ich form.

      Za rozwiązanie testu każdy uczeń mógł zdobyć maksymalnie 14 punktów.

      Najwięcej punktów zdobyli następujące osoby:

      kl. V "a"

      Bartosz Sierzputowski - 12 p.
      Izabella Szulc - 11 p.
      Maciej Janowicz - 9 p.

      kl. V "b"

      Luiza Lebioda - 9 p.
      Nadia Siedlar - 9 p.

         Gratulujemy!

                                                                                         Ewa Szrepfer
       

    • Festiwal Kreatywności za nami
     • Festiwal Kreatywności za nami

     • Kreatywne stoiska, warsztaty edukacyjne i plastyczne, twórcza scena, prelekcje oraz ekscytujące pokazy – to wszystko czekało na uczniów szkół podstawowych w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu. Za nami Festiwal Kreatywności. 

      Kreatywność to proces twórczy polegający na szukaniu oryginalnych rozwiązań, podróżowaniu po najciemniejszych zakamarkach naszego umysłu, eksperymentowaniu,  podejmowaniu ryzyka, a przede wszystkim dobrej zabawie - Festiwal Kreatywności umożliwia przeżycie tego wszystkiego w esencjonalnej formie.

      Chceliśmy podczas festiwalu pokazać, że kreatywność nie ma żadnych ograniczeń. Zależało nam na tym, aby każdy uczestnik podczas przygotowanych przez nas atrakcji doznał uczucia zaskoczenia, które pobudzi w nim kreatywność – mówią organizatorzy. - Festiwal Kreatywności ma również rozpalić młode umysły, zachęcić do poszukiwań i wyzwolić odwagę do podjęcia próby realizacji pomysłów oraz marzeń – dodają.

      Festiwal Kreatywności dla dzieci i młodzieży realizowany jest w ramach projektu „Akademia sukcesu”. Projekt został współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Realizacja projektu rozpoczęła się w roku 2018 i planowo miała zakończyć się w roku 2020.  Niestety pandemia spowodowała, że nie mogliśmy realizować zaplanowanych działań.

      W realizacji projektu udział brały Szkoły Podstawowe z Tolkmicka, Łęcza i Pogrodzia. Uczniowie tych szkół uczestniczyli w zajęciach pozalekcyjnych (m.in. z matematyki, języka angielskiego, przyrody) oraz w zajęciach pozaszkolnych, na które przyjeżdżali do Elbląga do Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.  Były to zajęcia filmowe, kreatywne, sportowe, plastyczne i wiele innych. Projekt skierowany był również do nauczycieli z wyżej wymienionych szkół, którzy wzięli udział w zajęciach podnoszących ich kompetencje oraz do rodziców, do których skierowane były warsztaty dydaktyczne m.in. jak motywować dziecko oraz jak współpracować ze szkołą.

      Część atrakcji Festiwalu Kreatywności została przygotowana przez uczniów na zajęciach pn. Idea Projekt. Uczniowie nie tylko ze szkół projektowych, ale też z elbląskich szkół podstawowych (nr 12, 19 i 23) podzielili się swoimi pasjami na stoiskach fanowskich – tematem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu był COSPLAY. Wiele atrakcji czekało też w sali widowiskowo-sportowej m.in. wystawa interaktywna przedstawiająca ciekawe zjawiska optyczne, rozgrywki online z okularami VR oraz warsztaty plastyczne. Na scenie nie zabrakło pokazów strojów cosplayowych, występów artystycznych oraz zabaw i konkursów.

      Dziękujemy wszystkim za aktywny udział i zapraszamy na kolejne wydarzenia oczywiście do Światowida! 

      https://youtu.be/geZ0uU3CmtM

      Źródło:

      https://www.swiatowid.elblag.pl/pl/aktualnosci12111,festiwal-kreatywnosci-za-nami

    • "Mistrz Lekkiego Pióra 2021/2022" - podsumowanie rocznego konkursu
     • "Mistrz Lekkiego Pióra 2021/2022" - podsumowanie rocznego konkursu

     •       W bieżącym roku szkolnym odbyła się trzecia edycja konkursu literackiego dla ósmoklasistów "Mistrz Lekkiego Pióra".

            Uczniowie zrealizowali pięć zadań, które polegały na napisaniu wypracowań spełniających kryteria charakterystyczne dla danej formy wypowiedzi. Były to w większości rozprawki i opowiadania twórcze w związku z przygotowaniem do egzaminu. Uczniowie musieli się też wykazać w tych pracach znajomością wskazanych lektur obowiązkowych.

      Wyniki rocznej rywalizacji są następujące:

      I miejsce:
      Patrycja Niewiadomska
      Aniela Podborowska

      II miejsce:
      Marcel Siekierko
      Alex Andryszczyk
      Julia Ciszewska
      Oliwia Cymańska
      Igor Mnich

      Wszyscy wyróżnieni otrzymają upominki!
      Gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszej edukacji!

                                                                                                    Ewa Szrepfer

    • Ratujemy i Uczymy Ratować
     • Ratujemy i Uczymy Ratować

     • Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której znajomość podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy wraz z umiejętnością szybkiego reagowania może uratować czyjeś życie. 

      Pierwsza pomoc przedmedyczna jest naszym obowiązkiem, i z tą niezwykle ważną tematyką należy oswajać już od najmłodszych lat. Właśnie z tego powodu w klasie II,w ramach przypomnienia odbyły się zajęcia, które uświadomiły dzieciom, jak należy postępować w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.

      Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji, wykonany na fantomie. Po części teoretycznej nadszedł czas na praktykę. Uczniowie pod czujnym okiem wychowawcy mogli samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia w naszej klasie były połączeniem zabawy z przekazaniem bardzo istotnej wiedzy, która może kiedyś uratować czyjeś życie.

       

      Opracowała:

      U. Staszewska

    • Wycieczka szkolna do Wrocławia w ramach programu ,,Poznaj Polskę"
     • Wycieczka szkolna do Wrocławia w ramach programu ,,Poznaj Polskę"

     • Uczniowie klasy V,,a” oraz VIII w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” udali się na trzydniową wycieczkę do Wrocławia (11.05.2022 – 13.05.2022).

      Pierwszego dnia uczniowie  odwiedziły Ogród Botaniczny, w którym miały okazję zachwycić się kwitnącymi o tej porze roku kwiatami, krzewami i drzewami. Cała architektura ogrodu wzbudziła podziw.

      Zgodnie z planem, uczniowie w czasie drugiego dnia zwiedzili Halę Stulecia, która jest obiektem światowego dziedzictwa UNESCO.  Następnie uczniowie udali się do  Muzeum Pana Tadeusza, które jest najnowszą i najnowocześniejszą część Ossolineum, prezentującą zbiory Zakładu na bogatym tle historycznym i literackim m.in. Rękopis „Pana Tadeusza”. Na koniec drugiego dnia udaliśmy się do Panoramy Racławickiej. Ciemnym tunelem ruszyliśmy do głównej sali, w której znajdował się obraz – słynny relikt XIX- wiecznej kultury narodowej. Oczom naszym ukazało się niezwykłe dzieło stworzone przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. 

      Ostatniego dnia wraz z przewodnikiem zobaczyliśmy m.in. Ostrów Tumski, Katedrę oraz Stare Jatki.  Ostatnim punktem trzydniowej wycieczki było Hydropolis. Jest to centrum wiedzy poświęcone wodzie. Hydropolis jest miejscem w którym technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służące danemu celowi: ukazaniu wody z różnych perspektyw. W czasie wolnym od zwiedzania, wszyscy uczniowie spacerowali ulicami w poszukiwaniu maleńkich krasnali, które są oryginalnymi symbolami stolicy Dolnego Śląska. Piękna słoneczna pogoda oraz  malownicze zakątki, pozwoliły nam w pełni zachwycić się tym miejscem i wypocząć. Grupa 40 uczniów i 4 opiekunów wróciła zadowolona i pełna wrażeń z dużym apetytem na więcej…

       

      Opracowały:

      J. Franciuk

      A. Gudaniec

      U. Staszewska

       

       

    • „Mistrz Lekkiego Pióra 2021/2022” – podsumowanie piątego zadania
     • „Mistrz Lekkiego Pióra 2021/2022” – podsumowanie piątego zadania

     •  

            29.04.2022 r. ósmoklasiści zmierzyli się z piątym i zarazem ostatnim zadaniem w ramach konkursu „Mistrz Lekkiego Pióra 2021/2022”.

            Praca pisemna dotyczyła powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz dramatu „Dziady cz. II” Adama Mickiewicza. Wśród najlepszych prac znalazły się rozprawki związane z analizą następującego cytatu: „Wszystko, co uczynisz drugiemu człowiekowi, wraca do ciebie w dwójnasób”.

      Najwięcej punktów zdobyli (na 18 p.):

      Patrycja Niewiadomska – 12 p.

      Oliwia Cymańska – 11 p.

      Alex Andryszczyk – 11 p.

             Fragmenty wypracowań tych uczniów zostały opublikowane w zakładce „Kącik literacki”.

                                                                                                                                                                                              

                                                                                                                                               Ewa Szrepfer

      Źródło obrazka: https://lubimyczytac.pl

     • Wyjazd edukacyjny do ZUO i Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu

     • W dniu 6 maja 2022 r uczniowie z klas 6, 7a oraz 7b uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w ZUO oraz w Bibliotece pedagogicznej w Elblągu.

      W ZUO wszyscy zapoznali się z zasadami segregacji i zagospodarowaniem odpadów. Obejrzeli produkty wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Była też krótka wycieczka po terenie Zakładu.

      Drugim punktem wyjazdu była Biblioteka Pedagogiczna, gdzie uczniowie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej "Z Małym Księciem w świecie wartości".

      Uczestnikom wyjazdu dopisała piękna pogoda oraz dobre humory. Ze sporym bagażem nowych wiadomości wróciliśmy do Tolkmicka.

       

     • Przed egzaminem

     • Szanowni Państwo! Drodzy Uczniowie!

      Majowy egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami. To pierwszy tak ważny egzamin w życiu uczniów i związane z nim obawy, stres, ale też różne oczekiwania i nadzieje. Z resztą tego typu przeżycia towarzyszą uczniom podczas każdego sprawdzianu.Jak zwykle z przymrużeniem oka spojrzeli na to Patrycja Niewiadomska i Jakub Sparzak z klasy VIII w serii memów poświęconych emocjom i sytuacjom egzaminacyjnym.

      Memy "Przed egzaminem" zostały opublikowane na również w zakładkach: "Humor" ("Okiem ucznia") oraz "Aktualności" i "Galeria".

      Zapraszamy więc do chwili relaksu i uśmiechu!

      Ewa Szrepfer

     • Apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

     • Dnia 29 kwietnia społeczność szkolna spotkała się w sali gimnastycznej, aby uczcić rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel został przygotowany przez uczniów klasy Va i Vb.

      Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie młodzież przypomniała wszystkim zebranym, dlaczego uchwalenie konstytucji było wówczas tak ważne dla Polski. Akademia była okazją do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem. Całość została dopełniona przez uczennicę klasy VIIa, Judytę Gabiec, która zaśpiewała pieśń patriotyczną.
      Pamiętajmy o tym, aby w najbliższych dniach zamanifestować nasz patriotyzm poprzez taki gest, jak choćby wywieszenie flagi narodowej.

      Opracowała: J. Franciuk

    • Wycieczka szkolna do Gdańska i Gdyni w ramach programu ,,Poznaj Polskę"
     • Wycieczka szkolna do Gdańska i Gdyni w ramach programu ,,Poznaj Polskę"

     •  

       

      29 kwietnia 2022 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika (klasa II oraz III,,b”) uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej do Gdańska i Gdyni.

       

      Wycieczka ta odbyła się dzięki programowi Ministra Edukacji i Nauki, w ramach którego to szkoła otrzymała środki na dofinansowanie wyjazdu.  Program ten miał na celu umożliwienie uczniom udziału w wycieczkach rozpowszechniających wiedzę o zabytkach, naszej kulturze i historii. Dzięki wyjazdowi uczniowie mieli możliwość poznania również osiągnięć polskiej nauki.

      Pierwszym punktem zwiedzania było miejsce pola bitwy na Westerplatte. Zwiedziliśmy zachowane do dziś wojskowe zabudowania. Przewodnik w trakcie spaceru przybliżył nam historię Westerplatte. Pokazał nam główny element kompozycji krajobrazu dawnego pola bitwy na Westerplatte, a mianowicie monumentalną rzeźbę tzw. Pomnik Obrońców Wybrzeża. Dowiedzieliśmy się, że pomnik ten ma wysokość 25 metrów i upamiętnia polskich obrońców Wybrzeża walczących we wrześniu 1939.
      Na koniec uczniowie udali się do gdyńskiego Centrum Nauki Experyment, w którym – łącząc naukę z zabawą – poznali różne zjawiska otaczającego ich świata, kształtowali umiejętność samodzielnego wykonywania doświadczeń naukowych, a  przede wszystkim mile spędzili czas.

      Wyjazd w ramach programu ,,Poznaj Polskę” sprawił naszym uczniom wielką przyjemność. Humor, pogoda, uśmiech na twarzach świadczyły o dobrej zabawie. Wyjazd ten  okazał się przyjazną formą zdobywania wiedzy. Aktywnie zorganizowany czas sprzyjał lepszemu poznaniu się, a przede wszystkim umożliwił uczniom poznanie Polski.  

       

      Serdeczne podziękowania dla Pani Katarzyny Machcińskiej i Magdaleny Maćkiewicz za sprawowanie opieki podczas naszej wyprawy.

       

      Opracowała:

      U. Staszewska