• Maria Konopnicka - pisarka dla dzieci
     • Maria Konopnicka - pisarka dla dzieci

     • Dnia 29 kwietnia 2022 uczniowie klas 7a i 7b wzięli udział w realizacji projektu czytelniczego: "Maria Konopnicka - pisarka dla dzieci". Młodszym kolegom i koleżankom z klasy I i IIIa przedstawili prezentację multimedialną ukazującą życiorys i twórczość Marii Konopnickieji. Uczniowie wysłuchali recytacji wiersza "Kiedy poszedł król na wojnę" i pieśni hymnicznej "Rota" oraz zapoznali się z konsekwencjami nadmiernej pychy ukazanej w utworze "Stefek Burczymucha". Wspólnie głowili się nad rozwiązaniem krzyżówki. Projekt miał na celu poznanie wspaniałej poetki dla dzieci, propagowanie czytelnictwa i zachęcanie do częstego sięgania po utwory literackie. Bo czytać warto. Warto, dlatego, że poszerzamy swój zasób słów, rozwijamy swoją wyobraźnię, nabywamy umiejętność wyrażania własnych uczuć i przeżyć, uczymy się ortografii. Dzięki takim akcjom rozwijamy  postawy koleżeństwa i wzajemnej życzliwości, uczymy się współdziałać w grupie.

      Ksawery Zarzycki

       

      Maria Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach, zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie, najwybitniejsza poetka, pisarka dla dzieci.

       Dokonała przełomu w polskiej literaturze dla dzieci, podnosząc tę dziedzinę pisarstwa na wyżyny artyzmu.

      Jej teksty wzbudzały kontrowersje, wywoływały polemiki, bywały ostro krytykowane, a przecież w swoich czasach była Konopnicka szalenie popularna i czytana przez wszystkich. Pisała nie tylko wiersze, lecz i poematy, nowele, szkice, obrazki, teksty publicystyczno-reportażowe, prace krytycznoliterackie. Wiersze Konopnickiej należą bez wątpienia do najwyższych osiągnięć poezji współczesnej.

      Kosztem wielu wyrzeczeń samotnie wychowywała sześcioro dzieci. Przebijała się do literatury o własnych siłach. Była nie tylko pisarką, lecz i działaczką społeczną. Utwory Konopnickiej zawierają protest przeciwko każdej niesprawiedliwości społecznej oraz ustrojowi niosącemu ucisk i krzywdę. Przez wiele lat tułała się po Europie, nie zrywając kontaktów z krajem. W tym czasie była jedną z czołowych organizatorek protestu światowej opinii publicznej przeciw okrucieństwom Prus wobec Polaków mieszkających pod jego zaborem m.in. strajkujących dzieci Wrześni.

      Tak pisała wierszem:

      Tam od Gniezna i od Warty

      Biją głosy w świat otwarty,

      Biją głosy, ziemia jęczy;

      – Prusak dzieci polskie męczy!

      Za ten pacierz w własnej mowie,

      Co ją zdali nam ojcowie,

      Co go nas uczyły matki,

      – Prusak męczy polskie dziatki!

      Na 25-lecie pracy pisarskiej  w 1903 Konopnicka otrzymała w darze "od narodu" dworek w Żarnowcu koło Krosna na Pogórzu Karpackim. Było to uznanie i podziękowanie narodu polskiego za twórczość, za odwagę, za talent pisarski.

      Jednym z najbardziej znanych utworów i polskich pieśni patriotycznych Marii Konopnickiej jest „Rota”, którą pisarka napisała dwa lata przed śmiercią. Konopnicka wyraziła w tym hymnie swój sprzeciw w stosunku do polityki germanizacyjnej panującej w zaborze pruskim pod koniec XIX wieku.

      W 2022 roku Sejm Rzeczpospolitej uhonorował Marię Konopnicką w jej 180 rocznicę urodzin nadając jej tytuł patronki roku jako jedną z najwybitniejszych pisarek polskich doceniając jej literacki dorobek oraz wkład w działalność patriotyczną, również za piękną  twórczość literacką dla dzieci.

       

    • "Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022" - podsumowanie piątego zadania
     • "Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022" - podsumowanie piątego zadania

     •  

          28 kwietnia 2022 r. uczniowie klas V "a" i "b" zmierzyli się z piątym zadaniem w ramach konkursu "Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022". 
            Tym razem rozwiązali test sprawdzający ich wiedzę z mitologii greckiej. Pytania dotyczyły poznanych mitów, bóstw, herosów i związków frazeologicznych wywodzących się z mitologii.

      Najwięcej punktów zdobyli następujący uczniowie:

      Maciej Janowicz (kl. V "a") - 15 p.
      Wiktor Miszkowicz (kl. V "a") - 13 p.
      Izabella Szulc (kl. V "a") - 13 p.
      Oliwier Bałdyga (kl. V "b") - 13 p.
      Weronika Sparzak (kl. V "b") - 13 p.
      Antoni Świerczyński (kl. V "b") - 13 p.

      Gratulujemy!

      Ewa Szrepfer

       

      Źródło obrazka: https://woblink.com/audiobook/mity-greckie-nathaniel-hawthorne-222636

    • Obchody Międzynarodowego Dnia Książki
     • Obchody Międzynarodowego Dnia Książki

     •      Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki 25.04.2022 r. nasza szkoła uczestniczyła w obchodach zorganizowanych przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. K. I. Gałczyńskiego w Tolkmicku.

            Najpierw na placu Wolności uczniowie z różnych klas zaprezentowali piosenki i wiersze związane z konkretnymi utworami literackimi i pisarzami. Potem barwny tłum przeszedł ulicami miasta. Uczniowie nieśli transparenty promujące czytelnictwo, przygotowali kukiełki przedstawiające postaci z różnych tekstów. Niektórzy uczestnicy byli przebrani za bohaterów literackich. Całość imprezy w roli prowadzącej koordynowała Pani Sylwia Tkacz, która dopingowała wszystkich do skandowania różnych haseł na temat roli czytania.

            Spotkanie zakończyło się podziękowaniami dyrekcji szkoły i biblioteki za zaangażowanie uczniów i nauczycieli w przygotowanie uroczystości.

            Do zobaczenia za rok! Na co dzień zaś niech każdy znajdzie chwilę, by przenieść się w świat książek, gdzie wszystko jest możliwe.

      Ewa Szrepfer

    • W świecie kukiełek bohaterów literackich
     • W świecie kukiełek bohaterów literackich

     •  

           W związku z obchodami Dnia Książki uczniowie klas V „a”, V „b” i VI przygotowali kukiełki różnych postaci literackich z kręgu lektur szkolnych i innych utworów. Zastosowali dowolną technikę wykonania,  udowadniając przy tym swoją pomysłowość i poczucie estetyki.

           Najbardziej popularne okazały się wizerunki Pinokia, Białej Czarownicy i Ambrożego Kleksa. Wśród kukiełek znaleźli się też m. in. bohaterowie „Katarynki”, „Harry’ego Pottera”, „Chłopców z Placu Broni”, a także niezwykłe zwierzęta, takie jak szpak Mateusz czy Smok Wawelski.  Kukiełki te uświetnią nie tylko poniedziałkowe święto, ale staną się inspiracją do tworzenia nowych historii z udziałem bohaterów na lekcjach języka polskiego.

           Poniżej prezentujemy zdjęcia pięknych, uczniowskich prac.

           Gratulujemy inwencji!

      Ewa Szrepfer

       

    • Warsztaty edukacyjne w Sąpach - część 1
     • Warsztaty edukacyjne w Sąpach - część 1

     • W dniu dzisiejszym klasa II i V,,a” odwiedziły zagrodę edukacyjną ,,Ziołowy Dzbanek”. Gospodarstwo to położone jest w Sąpach, w gminie Młynary, w regionie warmińsko-mazurskim. Istotą działalności wyżej wymienionej zagrody edukacyjnej jest przybliżanie procesów zachodzących w naturalnym środowisku gospodarstwa wiejskiego.  Wszystkie obiekty w zagrodzie służą prowadzeniu zajęć edukacyjnych i kultywowaniu tradycyjnych rzemiosł.

      Zwyczajem właścicieli, goście z Tolkmicka zostali przywitani kompotem i babeczkami własnej produkcji. W dniu dzisiejszym  uczestniczyliśmy w warsztatach  pt. „Historia ziemniaka”. Warsztaty te odbywają się cykliczne. Składają się z trzech spotkań. Podczas pierwszego spotkania, mogliśmy sadzić i  redlić ziemniaki. Nasi uczniowie w trakcie pobytu w Sąpach, poznali również tajniki produkcji mydła z wykorzystaniem ziół z pobliskiego ogrodu. Mieli możliwość karmienia zwierząt. Zobaczyli wyposażenie chat wiejskich w sprzęty codziennego użytku oraz narzędzia do prac w czasach przedwojennych i powojennych. Posłuchali o dobrodziejstwie ziół, które spotykamy na co dzień w lasach, łąkach i na działkach.

      Pogoda nam dopisała. Przeżyliśmy wspólnie wartościowe i piękne chwile. Niebawem, a mianowicie w czerwcu, ponownie zawitamy u Państwa Nisiewicz.

      Serdeczne podziękowania dla Pani Pedagog - Kamili Charytoniuk za pomoc w pracach na gospodarstwie oraz w sprawowaniu opieki nad uczniami.

       

      Organizatorzy:

      J. Franciuk

      U. Staszewska

       

    • „Mistrz Lekkiego Pióra 2021/2022” – podsumowanie czwartego zadania
     • „Mistrz Lekkiego Pióra 2021/2022” – podsumowanie czwartego zadania

     •  

      W dniu 1 kwietnia 2022 roku ósmoklasiści zmierzyli się z czwartym zadaniem w ramach rywalizacji o tytuł „Mistrza Lekkiego Pióra 2021/2022”. Tym razem podjęli się napisania listu do współczesnego czytelnika w oparciu o nowelę „Latarnik” Henryka Sienkiewicza.

            Najwięcej punktów otrzymali następujący uczniowie (maksymalnie można było zdobyć 18 p.):

      Aniela Podborowska – 14 p.

      Patrycja Niewiadomska – 13 p.

      Emilia Daczkowska – 13 p.

      Igor Mnich – 12 p.

      Marcel Siekierko – 12 p.

            Prace wymienionych uczniów zostaną w całości lub we fragmentach opublikowane wkrótce na stronie szkoły w zakładce „Kącik literacki” („Okiem ucznia”).

            Wszystkim wyróżnionym gratulujemy coraz lepszego warsztatu pisarskiego!

      Ewa Szrepfer

    • Życzenia świąteczne
     • Życzenia świąteczne

     • Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie,

      Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy Państwu dużo zdrowia i pomyślności, aby świąteczny czas napełnił Państwa nadzieją i optymizmem.Niech każdy dzień przyniesie coś pięknego!

      Wesołego Alleluja!

      Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Tolkmicku

       

      Źródło obrazka: http://www.perla-polanicy.pl/strony/22,wielkanoc-2022.html
     • Apel porządkowy

     • Dnia 13.04.2022 w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika  w Tolkmicku odbył się apel młodszej grupy wiekowej tj. klas I-III, dotyczący szeroko pojętego bezpieczeństwa uczniów. Podczas apelu p. Dyrektor Anetta Gulbertowicz  przekazała dzieciom kluczowe informacje na temat zachowania szczególnej ostrożności w czasie przerw oraz w czasie drogi do szkoły lub autobusu i w drodze powrotnej. Pani Dyrektor poprosiła także, aby uczniowie cały czas myśleli o zachowaniu bezpieczeństwa i skupili uwagę na wykonywanych czynnościach, aby nie zagrażały ich zdrowiu i życiu. W czasie apelu wręczono nagrody laureatom konkursu ekologicznego ,,Dbam o to, co mam”.

      Na zakończenie apelu Pani Dyrektor i Pani Wicedyrektor przypomniały uczniom o przerwie świątecznej, a także złożyły wszystkim zgromadzonym  życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.

       

      Opracowała:

      U. Staszewska

    • „Co się działo dalej z najdroższym bananem świata?” – podsumowanie konkursu czytelniczo-literackiego dla klas V i VI
     • „Co się działo dalej z najdroższym bananem świata?” – podsumowanie konkursu czytelniczo-literackiego dla klas V i VI

     •  

            W dniach 24-25 marca oraz 4 kwietnia 2022 r.  w klasach V i VI na lekcjach informatyki i języka polskiego odbył się konkurs czytelniczo-literacki „Co się działo dalej z najdroższym bananem świata?”.

            Pierwszym zadaniem uczniów było uważne wysłuchanie fragmentu nieznanej im powieści, a następnie rozwiązanie testu dotyczącego usłyszanego utworu.

            Drugie zadanie polegało na napisaniu opowiadania – dalszego ciągu historii. Dopiero po realizacji obydwu zadań uczniowie poznali autora i tytuł tekstu, na podstawie którego pracowali – to „Najdroższy banan świata” Ewy Nowak.

            Najwięcej punktów otrzymali uczniowie z klasy V „a” – po 13 p. na 15 p. możliwych do zdobycia za test i opowiadanie:

      Michalina Rogowska

      Izabella Szulc

      Bartosz Sierzputowski

      Maksymilian Uhryn

            Najwięcej punktów za opowiadanie oprócz powyższych piątoklasistów uzyskali także uczniowie:

      Nela Pawłowska – kl. V „a”

      Luiza Lebioda – kl. V „b”

      Hanna Laurukievich – kl. VI

            Fragmenty prac wymienionych uczniów zostaną wkrótce opublikowane w „Kąciku literackim” na stronie szkoły.

            Wszystkim wyróżnionym gratulujemy i zapraszamy do lektury całego utworu Ewy Nowak, aby skonfrontować swoje wersje historii.

       Ewa Szrepfer, Aleksandra Sosnowska-Kessler

    • WYNIKI KONKURSU DBAM O TO, CO MAM
     • WYNIKI KONKURSU DBAM O TO, CO MAM

     •  

               W odpowiedzi na ogłoszony konkurs o tematyce ekologicznej, w obszarze zbiórki odpadów na terenie Gminy Tolkmicko, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Tolkmicku, zgłosiło się 34 uczniów z klas I - VIII.

               Tematyka konkursu nawiązywała do problemów związanych budowaniem świadomości ekologicznej oraz inicjowaniem działań na rzecz ochrony środowiska.

      Zbiórka odpadów na terenie Gminy Tolkmicko trwała od 16.03 2022 r. do 30.03.2022 r.

               Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów naszej szkoły nazbieraliśmy kilka kontenerów odpadów.

               Sprzątanie na terenie Gminy Tolkmicko było wyjątkową okazją, pokazująca jak dzieci mogą dać przykład dorosłym.

      Wszyscy uczniowie dobrze bawili się i jednocześnie zdali sobie sprawę, że inicjowanie takich działań zmniejszyło ich negatywny wpływ na środowisko.

               Serdeczne podziękowanie dla Pani  Alicji Borowiec (Inspektor ds. infrastruktury i rolnictwa) za pomoc i zaangażowanie w organizację konkursu ,,Dbam o to, co mam”.

               Sponsorem upominków w szkolnym konkursie ,,Dbam o to, co mam” był:

      - Urząd Miasta i Gminy Tolkmicko;

      - Zakład Cleaner w Elblągu;

      - Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Tolkmicku;

      - Państwo Joanna i Robert Popiołek.

      Pragniemy serdecznie Państwu podziękować za bezinteresowną pomoc i okazane wsparcie naszym uczniom, które traktujemy jako wyraz Państwa dobroci i chęci niesienia pomocy innym.
       

       

      W wyniku konkursu wyłoniono następujące miejsca:

      I miejsce:

      - drużyna ,,Eko dziewczyny” -  kl. II

      (Liliana Jernat, Natalia Podborowska)

      - drużyna ,,Śmieciarze 8” - kl. VIII

      (J. Ciszewska, I. Mnich, A. Podborowska, J. Sparzak)

      - drużyna ,,Śmieciarki” - kl. VIII

      (O. Cymańska, P. Niewiadomoska, R. Podlecka)

      - Łukasz Popiołek - kl. VII,,a”

       

      II miejsce:

      - H. Laurukievich - kl. VI

      - M. Zbiciak - kl. V,,b”

       

      III miejsce:

      - J. Gabiec - kl. VII,,a”

      - F. Ebertowski - kl. VII,,a”

      - N. Sangowska - kl. VI

      - Sz. Szulc - kl. V,,b”

       

               Koordynatorzy przedsięwzięcia dziękują wszystkim za zaangażowanie                        i zapraszają do udziału w kolejnych programach ekologicznych.

       

      Organizatorzy:

      J. Franciuk

      U. Staszewska

    • "Dokończ historię..." - wyróżnienie w międzyszkolnym konkursie literackim
     • "Dokończ historię..." - wyróżnienie w międzyszkolnym konkursie literackim

     •  

          Informujemy, że w kwietniu 2022 r. Patrycja Niewiadomska, uczennica klasy VIII, otrzymała wyróżnienie w międzyszkolnym konkursie literackim "Dokończ historię..." za humorystyczne opowiadanie pt. "Powitanie w nowej szkole".

          Zachęcamy do lektury tej pracy w "Kąciku literackim" na stronie naszej szkoły, a autorce życzymy dalszych sukcesów!

       

      Ewa Szrepfer

       

    • Rajd rowerowy do Nadbrzeża
     • Rajd rowerowy do Nadbrzeża

     • Dnia 02.04.2022r. odbył rajd rowerowy do Nadbrzeża. W rajdzie wzięło udział 24 uczniów naszej szkoły pod opieką pań Renaty Rzepnickiej i Aleksandry Sosnowskiej-Kessler oraz rodziców. Powodem wyjazdu było upamiętnienie osób będących w obozach koncentracyjnych na terenie Wysoczyzny Elbląskiej w czasie II Wojny Światowej. Podczas ceremonii odbyło się uroczyste złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem. W następnej części rajdu uczestnicy udali się do świetlicy w Kamionku Wielkim na ciepłą zupę i herbatę. W tym czasie odbyły się konkursy: plastyczny oraz historyczny dla klas  4-6 i 7-8. Bogumił Daczkowski uczeń klasy 4 zajął 3 miejsce w konkursie historycznym w kategorii klas: 4-6, Magdalena Brzeska i Michał Cymański  z klasy 3b otrzymali wyróżnienia za udział konkursie plastycznym. 

      Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom rajdu za miło spędzony czas. 

      Judyta Gabiec

       

    • "Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022" - podsumowanie czwartego zadania
     • "Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022" - podsumowanie czwartego zadania

     •  

      W mijającym tygodniu uczniowie klas V "a" i "b" zmierzyli się z czwartym zadaniem w ramach szkolnego konkursu "Piątoklasista Prymus Polonista 2021/2022". Było to dyktando sprawdzające znajomość wyrazów z "rz", "ż", "ó", "u".

      Najwięcej punktów otrzymali następujący uczniowie (maksymalnie można było zdobyć 11 p.):

      kl. V "a"

      Izabella Szulc - 11 p.
      Wiktor Skowroński - 11 p.
      Nela Pawłowska - 10 p.
      Wojciech Chojnowski - 10 p.
      Martyna Chojnowska - 10 p.
      Wiktor Miszkowicz - 10 p.
      Bartosz Sierzputowski - 10 p.
      Sebastian Andryszczyk - 10 p.

      kl. V " b"

      Antoni Świerczyński - 11 p.
      Oliwier Bałdyga - 11 p.
      Wiktoria Gaj - 10 p.
      Luiza Lebioda - 10 p.
      Anna Sępka - 10 p.

      Gratulujemy!

      Ewa Szrepfer

       

      Źródło obrazka w nagłówku: https://kultura.tomice.pl/konkurs-stworz-dyktando/